En Sıcak Konular

ABD’de Kertenkele ve Dev Solucan İstilası

27 Kasım 2020 20:02 tsi
ABD’de Kertenkele ve Dev Solucan İstilası ABD’de kertenkele ve dev solucan istilası

ABD’de kertenkele ve dev solucan istilası

ABD bir yandan en yüksek vaka ve ölü sayılarına sahip olduğu korona virüsüyle mücadele ederken, diğer yandan köpek boyundaki kertenkeleler ve uzaydan gelmiş görünen dev solucanların artışını çözmeye çalışıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, ilk olarak Arjantin’den getirilen ve ABD’nin Florida eyaletinde evcil hayvan olarak beslenen tegus cinsi kertenkele, son dönemde başıboş bir şekilde ülkenin birçok eyaletinde tespit edildi. South Carolina, Alabama, Louisiana, Georgia ve Texas’ta onlarca kertenkele görüldüğü belirtildi.

Boyu 1.2 metreye kadar ulaşabilen siyah ve beyaz tegus cinsi kertenkeleler türünün en büyük örneklerinden biri. İnsanlara bir tehdit oluşturmadığı ifade edilirken, tarladaki mahsullere ve türü tehlike altındaki su kaplumbağalarının yumurtalarına zarar verdikleri vurgulandı.Yılda 35 yumurta yapabilen tegus cinsi kertenkelenin 2000 ve 2010 yıllar arasında Güney Amerika’dan 79 bin adet getirildiği öğrenildi. Sayıları hızla artan kertenkelelerin doğal dengeyi bozmasından endişe ediliyor.


‘UZAYLIYA BENZİYORDU’

Kertenkele istilasından nasibini alan Georgia eyaletinde diğer yandan da ‘canavar solucan’ paniği yaşanıyor. Geniş ve yelpaze şeklinde bir başı olan solucanın boyu 30 santimetreye kadar çıkabiliyor.Yer solucanlarının sayılarını tehdit ettiği düşünülen solucanlar ‘çekiç başlı solucan’ olarak biliniyor. Atlanta’da yerel bir televizyon kanalına konuşan çiftçi, “Uzaylıya benziyordu. Daha önce görmediğim bir şeydi” dedi.

1870’LERE KADAR DAYANIYOR

Georgia Üniversitesi’nde ‘Tarım ve Doğal Kaynaklar’ üzerinde çalışan James Murphy, kendilerine gelen solucan haberlerini başta ciddiye almadığını ancak sayının giderek artmasıyla ilgisinin zirve yaptığını söyledi.


Başka eyaletlerde de solucanın görülmeye başladığını belirten Murphy, “Bu solucanın geçmişi 1870’li yıllara kadar dayanıyor. Kew Gardens’ta ilk bilimsel tanımı yapılan solucanın, bir bitki saksısıyla birlikte ABD’ye geldiği düşünülüyor” dedi.

KENDİ TÜRLERİNİ YİYORLAR

Kopan vücut parçalarının yeniden büyüdüğünü ifade eden Murphy, “Eğer yer solucanı yetiştirme işindeyseniz bu durum sizin için endişe verici olabilir. Ancak kendi türlerini yedikleri daha yaygın görülen bir olay. Bazı vakalarda artan popülasyon kendilerinin en büyük düşmanı” diye konuştu.
Kaynak Yeniçağ: ABD’de kertenkele ve dev solucan istilası

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/abdde-kertenkele-ve-dev-solucan-istilasi-318158h.htm

 https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/abdde-kopek-boyunda-kertenkele-ve-dev-solucan-istilasi-6141567/Bu haber 1,860 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,345 µs