En Sıcak Konular

Mars'ın Yüzeyinde Oldukça Nadir Görülen

18 Kasım 2020 09:49 tsi
Mars'ın Yüzeyinde Oldukça Nadir Görülen Bilim İnsanları, Mars'ın Yüzeyinde Oldukça Nadir Görülen "Üçlü Krater" Gözlemledi

Bilim İnsanları, Mars'ın Yüzeyinde Oldukça Nadir Görülen "Üçlü Krater" Gözlemledi

Bilim insanları, Mars'ın yaklaşık 4 milyar yıl önce oldukça sık bir şekilde asteroidlere maruz kalan bölgesinde üçlü bir krater olduğunu keşfetti. Bu üçlü kraterin oluşum sebebine dair ise farklı teoriler bulunuyor.

 

Yıllar boyunca insanlığın uzaydaki en büyük merak objelerinden bir tanesi olan Mars, 4,6 milyar yıllık uzun tarihi boyunca birçok asteroid çarpışmasına maruz kaldı. Bu sebepten ötürü Kızıl Gezegen'in yüzeyi çarpışmalardan kaynaklı 5 km'den daha fazla büyüklükte 43 binden fazla kratere ev sahipliği yapıyor.

Gök bilimciler, antik Mars'ın Noachis Terra dağlık bölgesinde birbirinin üstüne geçmiş 3 adet havza tespit etti. Bu bölgedeki kraterlerin bazıları 140 km'ye kadar yayılırken en küçükleri ise 28 km genişliğe ulaşabiliyor.

Bu "üçlü kraterin" tek bir çarpışmada mı oluştuğu yoksa birden fazla çarpışmadan mı meydana geldiği henüz bilinmiyor. Araştırmacılar, bu krateri oluşturan objenin yüzeye çarpmadan kısa bir süre önce üç parçaya bölünmüş olabileceğini dile getiriyor. Ancak diğer örneklerde benzer bir durum gözlenmiyor.

Science Alert'te yer alan habere göre ikili ve üçlü kraterler görmeye alışık olunan şeyler olmasa da hiç duyulmamış oluşumlar da değiller. Nadiren de olsa Mars'ta ve hatta Dünya'da da görülebiliyorlar. Ancak çoğunluğu benzer şekillerde oluşmamış oluyor. Örneğin 2015 yılında Mars'ın ekvator bölgesinin yakınlarındaki Elysium Planitia'da benzer bir üçlü krater oluşumu görülmüştü.Bazı bilim insanları, ikili kraterlerin sebebinin ikili asteroidler olabileceğini dile getiriyor. İkili asteroidler, yakın temasta ya da birbirine yakın yörüngede iki ya da daha fazla kayalıklı gövdeden oluşuyor. Asteroidlerin %2'lik bir kısmının iki ya da daha fazla gövdeden meydana geldiği düşünülse de bu, ara sıra bazı gezegenlere çarpmayacakları anlamına gelmiyor.

Ayrıca bu konuya dair bir diğer açıklama da Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) geliyor. ESA, farklı zaman dilimleri içerisinde farklı objelerin Mars'ın yüzeyindeki bu noktaya çarpabileceğini ve tamamen şans eseri krater süper pozisyonu oluşturabileceğini ifade ediyor.


https://www.webtekno.com/mars-yuzeyinde-oldukca-nadir-gorulen-uclu-krater-gozlemlendi-h102206.html


Bu haber 1,254 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Selkinçek-Salıncak

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,429 µs