En Sıcak Konular

45 Bin Yıl Sonra Bulundu

4 Kasım 2020 09:00 tsi
45 Bin Yıl Sonra Bulundu Bugünkü insanların kuzenleri olarak bilinen Denisova insanlarına ait DNA, Tibet mağarasında bulundu.

45 bin yıl sonra bulundu. Araştırmacılar 'bizi, gizemini çözmeye çok yaklaştıracak' diye açıkladı. Onlar bizim kuzenlerimiz.

Bugünkü insanların kuzenleri olarak bilinen Denisova insanlarına ait DNA, Tibet mağarasında bulundu.

Araştırmacılar, modern insanların kuzeni olarak bilinen Denisova insanlarına ait çok önemli bilgilere ulaştıklarını açıkladı. Araştırmacılar Tibet'teki bir mağarada keşfedilen, Denisova insanına ait DNA'nın sadece 45 bin yaşında olabileceğini açıkladı.Mitekondriyal DNA, Tibet Platosu'nun kuzeydoğusunda, deniz seviyesinden 3 bin 280 metre yüksekte yer alan Baishiya Karst Mağarası'ndaki tortularda bulundu.İncelenen örnekler, Denisova insanının yüksek irtifadaki mağaraya yüz bin ila 45 bin yıl önce yerleştiğini ortaya koydu.

MODERN İNSANLARLA BERABER YAŞAMIŞLAR

Araştırmacılara göre DNA örneği gerçekten de 45 bin yıl önceden kaldıysa bu, Denisova insanının Orta Asya’nın kuzeydoğusundaki bölgede modern insanlarla birlikte yaşadığı anlamına geliyor.Arizona Eyalet Üniversitesi'nden Charles Perreault’ın yer aldığı uluslararası bir ekip tarafından analiz ettiği tortulardan elde edilen bulgular, akademik dergi Science’da yayımlandı.

TARİHE DAİR EŞSİZ BİLGİLER TARŞIYOR

Projeye yaklaşık 10 yıl önce başladıklarını söyleyen Perreault, Baishiya Mağarası'nda gerçekleştirilecek yeni çalışmaların Denisova insanının tarihine dair eşsiz bilgiler sağlayabileceğini söyledi:Denisova insanı, bugünkü insanın gen havuzuna katkıda bulunan ve türümüzün evrimini daha yeni öğrenmeye başladığımız yollarla şekillendiren, soyu tükenmiş nüfusların oluşturduğu bir ağın parçası.Daily Mail’in aktardığına göre Baishiya Karst Mağarası'ndaki bu keşif, Sibirya dışında bulunan ilk Denisova DNA'sı oldu.

Sibirya’daki Denisova Mağarası, Denisova DNA’sı içeren fosillerin keşfedildiği tek yerdi. Denisova insanları, Neandertallerin kuzenleri olarak biliniyor.Neandertallerden yaklaşık 400 bin yıl önce ayrılan hominin grubu, Batı Asya ve Avrupa'da onlarla aynı zamanda yaşadı.

Kaynak: İndependent Türkçe-Daily Mail Bu haber 2,008 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Selkinçek-Salıncak

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,616 µs