En Sıcak Konular

Hiç

19 Ağustos 2020 08:50 tsi
Hiç Fatma Kızık Yazdı: Hiç

 

HİÇ

 

          Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önceydi. Kalperen ocağında deruni bir gece sessizlik hakim, Kıymetli Sultanımızın sesiyle sessizlik dağılıyor, sözlerine dikkat kesiliyoruz.

          "İnsan ben kimim sorusunu değil, ben  Neyim sorusunu sormalı kendine" diyor. O gece herhangi bir konu bağlamı olmaksızın  bu sözü neden söylemişti? Neyi anlamamız gerekiyordu? Malum boş söz söylenmez Erenler divanında. Zamanla fark edebiliyorduk onların bazı sözlerinin anlamı, farklı farklı sebeplerle can buluyor ve de kimi anlarda sözlerinin örtüsü nasip olduğu kadar kendiliğinden açılıyordu.

Kambaba 7 videosunda

"Sır şu; herkes düşünsün, balalar düşünsün. Tengri Sana Seni gönderdi." İfadesi, o geceyi ve ben kimim daha doğrusu ben neyim konusunu zihnimde bir araya getiriyordu. Herkes hayatında en az bir defa kimim ben sorusunu sormuştur kendine. Ama bir kez olsun ben neyim  demiş miydik acaba.

          Kim olduğumuz egoyla eneyle ilgili duruyor. Yaşamın idamesinde  bu da gerekiyor muhakkak. Fakat Ene içinde kaybolmanın, Yaratıcıyla bağ kuramamanın ve insanın kendi fetret dönemini yaşamasının sebebi, cebinde bu kadar çok kimlik (görev, makam, ün vs.) kartı taşımasına rağmen kendini bulamayışı olabilir miydi? Diğer taraftan Hiçlik makamı  ben neyim sorusunun cevabını veriyor Ulu erenlerin sözlerinde;

Masivadan bekliyorken bir haber

Perde kalktı öyle gördüm ben beni

Ben taşrada arar iken

O can içre can imiş

Hz. Yunus Emre 

          Neyzen Tevfik'in boynunda taşıdığı, üzerinde  Hiç yazan kolyeye dikkat çekmişti bir çalıştayda sultanımız. Geçer şiirine atıfla Adem efsanesinin de biteceğine yok oluşa vurgu yapmışlardı.

          Erenlerin sembolü Ney’in sedası, vahiy gibi, ilham gibi ulvidir. insan bu sözlere kulağını tutarak onların yok ol  demelerindeki dualarını idrak etmelidir. Çünkü nefisten yok olmak, ilahi birlikte var olmakla nihayetlenir. (bkz.Kenan Rıfai, Şerhli Mesnevî-i Şerîf)

 

O halde neydi İnsan?

İnsan Ney'di; Hiçlik makamını nefesleyen.

 

           Bilindiği üzere tasavvuf içerisinde Ney, en yüksek sembolik ifadesiyle insanı betimler,  bilhassa Mevlana hazretlerinin Mesnevi'sinde. Öyle ki Neyin yedi notası, insandaki 7 nefs mertebesine eşdeğer görülmüş,  üzerindeki dokuz boğum, insanın ana rahminde geçirdiği dokuz ayla ilişkilendirilmiştir.

Mü'minun suresi 17.Ayet: Andolsun biz, sizin üstünüzde yedi yol yarattık. Biz, yaratmaktan habersiz değiliz.

          Neyde  7 delikten  ilahi sesler, notalar çıkar,  7 nefs mertebesine arif olan insan da, hiçlik makamına ulaşarak aşkla ilahi sözler söyler, Neyin sesi ve ariflerin sözleri dinleyenlerin gönlüne tesir eder, cezbe yaratır. Yaradan'ın ruhundan üflediği nefesle,  Kendi notalarını bilen kendi ilahi bestelerini yapabilen İnsan, yerdeki kamışlıktan, Tanrı katına güzel seslerin, frekansların ulaştığı  bir enstrümana (elif gibi)  dönüşerek Ney'liğe  göç eder.

 

Mesnevinin ilk 18 beyiti Dinle Ney'den diye başlıyor, dinlemenin önemi işitilenin idrak edilmesiyle anlamına ulaşıyor.

Kaf suresi 37. Ayet: Şüphesiz ki, bu söylenende kalbi olan ve şuurla kulak tutan kimse için uyandıracak bir ihtar vardır.

          Kamış düdüğü sana hâl dili ile der ki: Ben su ve toprak içinde dallarım, yapraklarım ve köklerimle yaşayıp gidiyordum. Dünyanın kötülüklerinden, fitnesinden, cefasından haberim yoktu. Rahattım, her şeyden güvenliydim, büyüyor, serpiliyordum. Ansızın bir kaza eseri beni aslımdan, yerimden ayırdılar. Altımı, üstümü kestiler. Bağrımı deldiler. Ciğerimi bin bir eziyetlerle dağladılar. En sonunda bu çektiğim zahmetler rahmet oldu. Ayrılığım kavuşmaya, vuslata çevrildi. Sonum hayroldu. Usta eline düştüm. Onunla nefes nefese geldim. Nefes arkadaşı oldum.  (bkz.https://insanvetoplum.org/content/6-sayilar/2-2/3-m0032/yalcin-cetinkaya.pdf)

          Kendinden kendine yolculukta cefanın zahmetin, rahmete dönüşmesiyle Tengri sana, asıl olan seni gönderiyor. Yada öbür türlü düşünecek olursak; Ruhundan üfleyerek secde edilmesini istediği insana, varlık iddiasını (insanın isteği olan) güden, kendin sandığın seni gönderdi. Fakat her durumda ben kimim davasını  bıraktığımızda yer benliğinden arınıp, Varlıkla birlik olup güzel sözlerin, fiillerin, seslerin O'na ulaştığını idrak ederek, Ben Neyim bilincinde, ilahi frekans orkestrasında bir anlam oluşuyor.

           Soruyu da  cevabı da Ben Ney'im içinde sırlayan Deruni Bilgemize,  tüm güzel gönüllere  Selam ve dua ile...

 

Fatma KIZIK 

 Bu haber 2,152 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,077 µs