En Sıcak Konular

Beynimizin Hatırlamak İçin Hazır Olması mı Gerekiyor?

18 Haziran 2020 16:17 tsi
Beynimizin Hatırlamak İçin Hazır Olması mı Gerekiyor? Beynimizin Hatırlamak İçin Hazır Olması mı Gerekiyor?

Beynimizin Hatırlamak İçin Hazır Olması mı Gerekiyor?


Yapılan yeni bir çalışmada, epilepsi hastalarının bir dizi kelimeyi hatırlaması üzerinde yapılan deneylerde, hastaların beyinlerindeki nöronal kayıtlar incelendi. Sonuçta, hastalar bir kelimeyi görmeden önce hipokampal nöron ateşlenme oranları zaten artmış durumda olduğunda, o kelimeyi kodlamakta ve sonradan hatırlamakta daha başarılı oldukları görüldü. 

Proceedings of the National Academy of Sciences’de yayınlanan çalışmanın bulguları, hipokampusun hatırlamayı kolaylaştıran bir “kodlamaya hazır” modu olabileceğini ve hipokampal nöronların faaliyetleri artmış durumda değilken yeni bilgilerin yüksek ihtimalle kötü bir şekilde kodlanacağını ve sonradan unutulacağını gösteriyor. 

Araştırmacılar “kodlama modunun” basitçe eldeki işe dikkat vermekten daha fazlası olduğunu ve bunun dikkati kodlamaya vermek anlamına geldiğini söylüyor. Ve bu da, beynin yeni anılar oluşturulması konusunda en önemli bölgesi olan hipokampustaki faaliyeti artırıyor. 

Çalışma 34 Epilepsi Hastasından Elde Edilen Verilerle Yapıldı

Çalışmada 34 epilepsi hastasının beyinlerindeki hipokampus, amigdala, anterior singulat ve prefrontal korteks bölgelerinin nöronal kayıtları incelendi. 

Yapılan deneyler sırasında, hastalar sabit bir akış halindeki kelimeleri gördü ya da dinledi ve her kelimenin yeni mi yoksa tekrar mı olduğunu belirtmesi gerekti. Başlangıçta tüm kelimeler yeniydi ancak bir süre sonra çoğu kelime tekrar olmaya başladı. 

Araştırmacılar katılımcıların gördüğü ya da duyduğu her kelime karşısında bir nöronda meydana gelen ortalama ateşlenme sayısını hesapladılar. Ayrıca, her kelimenin hemen öncesindeki nöronal ateşlenme oranlarını da hesapladılar. Sadece, bir kelimeyi ilk kez duymadan ya da görmeden yaklaşık bir saniye öncesinde hipokampustaki ortalama ateşlenme oranı önemliydi. Çünkü bu nöronal faaliyet, kelime daha sonradan tekrar edildiğinde katılımcıların onu hatırlayıp hatırlamamalarını öngören şey oldu. 

Araştırmacılar bir insanın hipokampal nöronları bir kelime duyduğu ya da gördüğü sırada zaten temel olan düzeyin üzerinde ateşlenmekte olduğunda, beyninin o kelimeyi daha sonra başarılı bir şekilde hatırlamasının daha muhtemel olduğunu söylüyor. 

Araştırmacılar amigdala, anterior singulat ve prefrontal korteks bölgelerinde ölçümlenen nöronal faaliyetlerinse görev performansını öngörmediğini belirtiyor. 

Orijinal makale: NeuroScienceNews

 

https://www.bilimoloji.com/beynimizin-hatirlamak-icin-hazir-olmasi-mi-gerekiyor/


Bu haber 1,221 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,435 µs