En Sıcak Konular

Size Daha İyi Göz Yapalım mı?

23 Mayıs 2020 10:47 tsi
Size Daha İyi Göz Yapalım mı? Singularityciler alternatif mekanik organlar üretip, sözde insan yaratmayı Allah’tan daha güzel yapma iddiasındaydılar.

 

Oktan Keleş Deruni Devlet- Kutsal Halı kitabında açıklamıştı Singularitycilerin hedefini:

 

“Singularityciler göre Allah’ın yarattığı insan çok acizdi. Organları dayanaksız ve hastalıklıydı. Mesela Allah’ın yarattığı insanın kemikleri kırılıyordu. Onlar ise çelikten ve çeşitli cevherlerden kemikler yapıyorlardı. Alternatif mekanik organlar üretip, sözde insan yaratmayı Allah’tan daha güzel yapma iddiasındaydılar.

İşte Dabbet-ül Arz, dış görünüşü ile insana benzeyen ancak artık genleri ve Artık singularity insanları normal insanlar gibi olamazlardı. Hemen ayırt ediliyorlardı. Dabbet-ül Arz ile temasa giren singularity insanları -sözde- Allah’a kafa tutmak için yola çıkmışlar; Allah’ın yarattığı organları beğenmeyip, yerine çelikten ve diğer metallerden organlar yapmışlardı. Ama bu kemikleri ve omurgaları dabbe ile temas edince çürüyor ve yerde sürünen et yığınları haline geliyorlardı. (sh. 32-33)

 

İnsan Gözünden Daha İyi Gören, Biyonik Göz Geliştirildi

Bilim insanları, insan gözünden çok daha duyarlı ve iyi gören biyonik göz üretmeyi başardılar.

 Nature dergisinde yayınlanan makalede, özünde üç boyutlu bir yapay retina  olan sistemin , ışığa çok duyarlı yoğun nano-tel dizilerden oluştuğu tanımlanıyor. “Gelecekte bu teknolojiyi kullanılarak daha iyi göz protezleri ve insansı robotikler yapabiliriz,” diyor Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Zhiyong Fan,  Science News’e verdiği demeçte. Ekip lideri Fan, alüminyum oksit membran içine, çok küçük perovskit sensörler yerleştirdi. Normalde, perovskit  güneş pillerinde de kullanılan çığır açıcı bir mineral. Nano teller beynin görsel bilgiyi ilettiği, görsel korteksi taklit ederek, bu sensörler yardımıyla bilgisayara veya işlemciye iletiyor.

 Nano-teller o kadar duyarlı ki, insanın gözünün görebildiği optik dalga boyunu aşarak, 800nm dalga boyuna kadar ulaşabiliyor. Bu da görülür ışık ve kızılötesi radyasyonun bulunduğu eşiğe denk geliyor. Yani insan gözünün karanlıkta göremediği şeyleri, bu biyonik göz görebilir. “Yapay gözü kullanan insan, gece görüş yeteneği kazanacaktır,” diyor Fan. Bununla beraber, araştırmacılar biyonik gözün ışık değişimlerine normal insan gözünden çok daha hızlı bir şekilde, saniyenin çok küçük bir kesrinde adapte olabileceğini de belirtiyorlar. Tabi aklımıza Vin Diesel’in oynadığı Riddick karakteri de geliyor. Riddick yapay gözleriyle karanlıkta görebiliyordu. EC-EYE Detaylı yapısı (Gu et al., Nature, 2020) Yapay retinanın bir santimetrekaresinde 460 milyon nano sensör yer alabiliyor, insan retinasında ise 10 milyon hücre olduğu tahmin ediliyor. Bu da yapay retinanın görsel kabiliyetinin, insan retinasından fazla olabileceğini öneriyor.

Zhiyong Fan, “ Yapay gözün tüm potansiyelini henüz göstermedik. Yapay gözün kullanıcısı küçücük nesneleri görebilecek ya da çok uzağı görebilecek,” diyor. Araştırmada yer almayan bazı araştırmacılar ise yapay retinanın insan görsel sistemine bağlanması için halen çok işi olduğunu belirtiyor.   Yine de bazı araştırmacılar daha umutlu görünüyor. “Önümüzdeki on yıl içinde bu biyonik gözlerin elle tutulur bazı örneklerini görebileceğimizi düşünüyorum,” diyor Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden elektrik mühendisi Hongrui Jiang, Scientific American dergisine verdiği demeçte.

 

 https://www.gercekbilim.com/insan-gozu-daha-iyi-biyonik-goz-yapay-retina/ .Bu haber 1,286 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,238 µs