En Sıcak Konular

Gizemli X-37B Uzay Aracı Fırlatıldı

18 Mayıs 2020 09:30 tsi
Gizemli X-37B Uzay Aracı Fırlatıldı ABD Uzay Kuvvetleri, Gizemli X-37B Uzay Aracını Başarıyla Fırlattı

ABD Uzay Kuvvetleri, Gizemli X-37B Uzay Aracını Başarıyla Fırlattı

ABD Uzay Kuvvetleri, daha önce kötü hava koşulları nedeniyle fırlatılması ertelenen gizemli uzay aracı X-37B'yi başarıyla fırlatmayı başardı. Aracın NASA için bazı deneyler taşıdığı belirtiliyor ancak gizem perdesi aralanmış değil.


ABD Uzay Kuvvetleri ile Boeing ve Lockheed Martin'in ortak kurduğu şirket United Launch Alliance, daha önce kötü hava koşulları nedeniyle fırlatılması ertelenen gizemli uzay aracı X-37B'yi başarıyla fırlattı. Florida'daki Cape Canaveral'dan Atlas V roketini kullanarak havalanan uzay aracı, altıncı uzay görevine başladı.

ABD Uzay Kuvvetleri, uzay aracının NASA'nınkiler de içinde olmak üzere çeşitli deneyleri uzaya taşıdığını söyledi ancak X-37B üzerindeki gizem perdesi tamamen aralanmış değil. Uzay aracı hakkındaki ayrıntılar hâlâ gizemini koruyor. ABD Uzay Kuvvetleri, gizemli uzay aracının altıncı görevini mayıs ayında başlatmayı planlamıştı. X-37B, bugün başarıyla fırlatıldı.

X-37B'nin görevleri

X-37B Yörüngesel Test Aracı'nın servis modülü ilk kez deneylere ev sahipliği yapacak. Program Direktörü Randy Walden misyonu program için 'büyük bir adım' olarak nitelendirmişti. Uzay aracı, şimdiden uzayda yüzlerce gün harcamış durumda.

Uzay Kuvvetleri'nin açıklamasına göre X-37B misyonu bu defa ABD Hava Kuvvetleri Akademisi ve Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı adına FalconSat-8 ismindeki küçük bir uyduyu yerleştirme görevine dahil olacak. Bu uydu Akademi için beş deneysel yük taşıyor. Daha önce de belirtildiği gibi uzay aracı aynı zamanda NASA için de bazı deneyler taşıyor ve bunlardan biri de uzayın tohumlara nasıl etki ettiği üzerine.


Ordu daha önce birkaç başarılı misyon deneyimlemişti. X-37B uzay aracı, 780 günlük uzayda kalma rekorunun ardından Ekim 2019'da Dünya'ya dönmüştü. Son yolculukla birlikte misyonun yörüngede geçirdiği toplam süre 7 yıl 10 aya yükselmişti. X-37B uzay aracının genel hedefleri ve misyonları üzerindeki gizlilik sürüyor. Bu program, 1999'da yola çıkan orijinal X-37 programının devamı. Program 2004 yılında Defense Advanced Research Projects Agency'ye (Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Teşkilatı - DARPA) devredilmişti.

https://www.webtekno.com/gizemli-x-37b-uzay-araci-firlatildi-h92666.html
Bu haber 1,439 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,054 µs