En Sıcak Konular

Gizemli Bir İnsan Soyu Keşfedildi

25 Nisan 2020 13:28 tsi
Gizemli Bir İnsan Soyu Keşfedildi Avustralasya Aile Ağacında Gizemli Bir İnsan Atası Keşfedildi


Afrika’dan Avustralasya’ya göç ettiklerinde erken insan ataları ile çiftleşen bilinmeyen bir hominin türü, yaşayan insanların genom haritalaması sayesinde tanımlandı.


Yapılan genom analizi, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesine gelenlerin Afrika’dan tek bir göçle yayıldığına dair görüşü ön plana çıkarırken, iki dalga halinde Afrika’dan gelindiğine dair görüşü de tekrar sorgulamamıza sebep oluyor.

Modern insanlar Afrika’dan ilk olarak 60.000 yıl önce bazıları Avrupa’ya bazıları da Asya- Pasifik bölgesine göç edecek şekilde ayrıldı. Yaşayan insanların genom analizlerine bakılarak yapılan daha önceki çalışmalar, Asya " Pasifik sakinlerinin genomu ile o bölgede karşılaştıkları iki hominin türüyle (Neandertaller ve Denisovalılar) çiftleştiğini ortaya çıkardı.

Gizemli bir soy

Ancak Jaume Bertranpetit ve ekip arkadaşları; Avustralya yerlileri, Papualılar, Hindistan’a yakın Andaman Adaları’ndaki ve Hindistan anakarasındaki insanların genomunu analiz ettiğinde daha önce tanımlanan hominin türlerinin DNA’sıyla eşleşmeyen diziler buldular.

Yukarıda bahsedilen DNA dizileri, günümüzdeki Avrupalı ve Doğu Asyalıların genomunda bulunmuyordu. Bu da bize; bu insanların atasının  henüz tanımlanmamış hominin ile Güney Asya ve Pasifik bölgesinde  karşılaşıp günümüz yaşayan popülasyonlarına genetik mirasını bıraktığını gösteriyor.

Henüz tanımlanamamış bu hominin Homo erectus olabilir diyor Bertranpetit. Homo erectus’un Afrika’dan ilk ayrılan ve günümüz insanına benzer fiziksel özellikleri olan ilk hominin olduğu düşünülüyor.

Antik DNA’ya ihtiyaç var

Fosil kayıtlar Homo erectus’un 1.8 milyon yıl ila 33.000 yıl öncesi dönemde Asya’da yaşadığını işaret ediyor. Bu da Homo erectus’un son dönemlerine doğru insanlarla aynı zaman diliminde aynı bölgelerde yaşamış olabileceğini gösteriyor.

Bertranpetit, “Ancak bu konu hakkında doğrudan bir kanıtımız mevcut değil.” diyor. Bunun doğrulanması için Homo erectus’un antik DNA’sı ile Avustralasya halklarının DNA’sı arasında eşleşme olması gerekiyor.

Avustralya Adelaide Universitesi’nden Alan Cooper, “Maalesef, şu ana kadar gün yüzüne çıkmış hiçbir Homo erectus fosili bu tarz bir karşılaştırmanın yapılması için yeterli genomik bilgiyi sunmuyor. Yeterince iyi şekilde korunmuş bir fosil bulunana kadar Denisovalılarda yaptığımız gibi tam bir genom analizi yapamayacağız.” diyor.

Çok sayıda farklı grup mevcut

Sibirya’daki bir mağarada oldukça iyi korunmuş halde bulunan  parmak kemiği fosili sayesinde Denisovalı genomu elde edilmişti. Ancak bu tarz bulguları  özellikle oldukça sıcak bir iklimi olan Asya’da elde etmek oldukça güç. “Asya’da iyi korunmuş başka bir hominin bulmak çok zor olabilir.” diyor Cooper.

“Bu olayı oldukça karmaşık hale getiren şeylerden biri de çok sayıda bilinmeyen hominin türünün antik DNA’ya karışmış olabilme ihtimalı. Eğer durum böyle çıkarsa açıkçası hiç şaşırmam. Çünkü Asya, aynı zaman diliminde yaşayan farklı grup sayıları göz önüne alındığında tam bir kördüğüm.” diyor Cooper.

“Asya, Avrupa’ya göre çok daha fazla hominin türü içeriyord.”

“Avustralya ve Asya genomu üzerine  yapılan birçok çalışma, aynı noktayı işaret ediyor. Modern insanlar Afrika’dan tek bir seferde ayrıldılar.” diyor Cooper.

“Batıya yönelenler Avrupa’ya, geri kalanlarsa doğuya yöneldi. Çünkü aynı dönemde bu bölgelerde yaşayan Denisovalılar, Neandertaller ve şimdi adını koyamadığımız üçüncü grup olmak üzere homininler mevcuttu. Böylece Asya’da işler oldukça karmaşıklaştı.”


Makale: Mondal, M., Casals, F., Xu, T., Dall’Olio, G. M., Pybus, M., Netea, M. G., … & Bertranpetit, J. (2016). Genomic analysis of Andamanese provides insights into ancient human migration into Asia and adaptation. Nature Genetics, 48(9), 1066-1070.

 https://arkeofili.com/avustralasya-aile-agacinda-gizemli-bir-insan-atasi-kesfedildi/Bu haber 2,302 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,690 µs