En Sıcak Konular

Zeytin Cüzzamı

15 Nisan 2020 11:32 tsi
Zeytin Cüzzamı Avrupa'da şimdi de bakteri salgını: 'Zeytin cüzzamı' milyonlarca zeytin ağacını öldürebilir

Avrupa'da şimdi de bakteri salgını: 'Zeytin cüzzamı' milyonlarca zeytin ağacını öldürebilir

Korona virüsüyle boğuşan Avrupa, bir yandan da 'bitkiler için en zehir patojen' olarak bilinen Xylella fastidiosa isimli bakterinin neden olduğu enfeksiyonla mücadele ediyor. 'Zeytin cüzzamı' olarak da anılan ve İtalya'da şimdiden 1 milyon zeytin ağacını kurutan bakterinin, İspanya ve Yunanistan'a da yayılması riski var.

Korona virüsü salgınında binlerce kişinin öldüğü Avrupa, bu kez de binlerce zeytin ağacını öldüren bir bakterinin tehdidi altında. İtalya’da şu ana dek bir milyon zeytin ağacını öldüren Xylella fastidiosa isimli bakterinin, önlem alınmaması halinde Yunanistan ve İspanya’ya da yayılıp milyarlarca euro zarara yol açabileceği belirtildi.

İtalya’daki CNR Ulusal Araştırma Konseyi’nin Sürdürülebilir Bitki Koruma Enstitüsü’nün yeni açıkladığı araştırmaya göre, söz konusu bakteri Güney Avrupa’daki zeytin ağaçlarının tehdit ediyor. Şu an için bilinen bir tedavisi olmayan bakterinin neden olduğu enfeksiyon, bitkilerin su ve besin taşıma yeteneğini sınırlayarak kurumalarına yol açıyor. Bakteri, zeytin ağaçlarının yanı sıra kiraz, badem ve erik ağaçlarını da etkileyen bakteriye, İtalya’nın ardından İspanya, Fransa ve Portekiz’de de rastlandı.


CNR’ın raporunda ise ‘bitkiler için en tehlikeli patojen’ olarak bilinen Xylella’nın Avrupa’da yol açabileceği olası ekonomik zarar hesaplandı. Araştırmada, enfeksiyonun yayılmasının önlenememesi ve yeni ağaç dikilmemesi halinde ortaya çıkabilecek farklı senaryolar değerlendirildi ve modelleme çalışmaları yapıldı.

Araştırmayı yürüten ekip, Avrupa’da zeytinyağı üretiminin yüzde 95’inin sağlandığı İtalya, İspanya ve Yunanistan örnekleri üzerinden ilerlendi. Buna göre, İtalya’da bakteri nedeniyle önümüzdeki 50 yıl içinde 5 milyar, İspanya’da 17 milyar, Yunanistan’da da 2 milyar euroluk kayıp yaşanabilir.

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI YÜKSELEBİLİR

Aynı zamanda, tüketiciler açısından da özellikle zeytinyağının fiyatı yükselebilir. Araştırmanın baş yazarı olan Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’nden Kevin Schneider, bu durumda tedarik zorluğundan kaynaklanacak sıkıntının, fiyatları yükselteceğini ve tüketicilerin etkileneceğini dile getirdi.

‘KÜLTÜREL KAYIPLAR DA YAŞANACAK’

Schneider, ekonominin yanı sıra turizm sektörünün de bundan etkileneceğini ve kültürel kayıplar yaşanacağını söyledi. Schneider, kültürel bunun kültürel mirasın kaybolması anlamına da geldiğini söyledi ve “Büyükanneler ve büyükbabalardan miras kalan kalan arazilerin, tarlaların yok olmasına nasıl fiyat biçebilirsiniz ki” ifadelerini kullandı.

‘TARIMA BAĞLI YEREL EKONOMİ ETKİLENİYOR’

İtalya’da bu patojenin yayılmasıyla beraber, 2013 yılından bu yana mahsulde ve verimde yüzde 60’lık bir düşüş kaydedildi. CNR’dan Dr. Maria Saponari, bitkilerin zarar görmesinin turizmi de etkilediğini söyledi. Saponari, bu enfeksiyonun yayılmasının ‘tarıma bağlı yerel ekonomiyi ciddi şekilde etkilediğini’ dile getirdi. 

 

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/04/14/avrupada-simdi-de-bakteri-salgini-zeytin-cuzzami-milyonlarca-zeytin-agacini-oldurebilir/


Bu haber 2,667 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,642 µs