En Sıcak Konular

Rusya: ABD Diğer Gezegenleri Saldırganca Ele Geçirmeye Çalışıyor!

9 Nisan 2020 10:14 tsi
Rusya: ABD Diğer Gezegenleri Saldırganca Ele Geçirmeye Çalışıyor! Rusya: ABD Diğer Gezegenleri Saldırganca Ele Geçirmeye Çalışıyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın uzaydaki su ve maden kaynaklarının özel şirketler ve şahıslarca kullanımına izin veren kararnameyi imzalamasına tepki gösteren Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Washington'un diğer gezegenleri ele geçirmek için bir temel hazırladığını ifade etti.

Diğer gezegenleri ele geçirme girişimlerinin ülkeleri verimli işbirliğine teşvik edemeyeceği belirten Roscosmos Genel Müdür Yardımcısı Sergey Savelyev, "Uzaya el koyma girişimleri ve diğer gezegenlerin topraklarını ele geçirmeye yönelik saldırgan planlar, ülkeleri verimli bir işbirliği yapmaya yöneltemez" dedi.

Savelyev, "Tarihte bir ülkenin kendi çıkarları için bu alanları ele geçirme kararı aldığının örneğini var ve herkes bunun sonucunun ne olduğunu hatırlar" diye ekledi.

'Uzay Kaynaklarını Çıkarılması ve Kullanılmasına Yönelik Uluslararası Desteği Teşvik' başlığını taşıyan 6 Nisan tarihli Başkanlık Kararnamesi, Ay ve diğer gök cisimlerinde bulunan su ve madenlerden özel uzay girişim ve araştırmalarını desteklemek üzere faydalanılabilmesini öngörüyor.

Kararnameyle uzay kaynaklarının özel şirketler ve şahıslarca tasarruf edilebilmesinin önü açılıyor.

Kararnamede, bu türden tasarrufların, "Dış Uzay Sözleşmesi" adı verilen, 1967 tarihli Ay ve Diğer Gök Cisimleri Dahil, Uzayın Keşif ve Kullanılmasında Devletlerin Faaliyetlerini Yöneten İlkeler Hakkında Antlaşma'ya uygun olduğu belirtiliyor.

 

https://tr.sputniknews.com/rusya/202004081041778594-roscosmosdan-trumpin-uzay-kararnamesine-tepki-abd-diger-gezegenleri-saldirganca-ele-gecirmeye/


Bu haber 1,625 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,783 µs