En Sıcak Konular

Acı Çeken Robot

26 Şubat 2020 09:53 tsi
Acı Çeken Robot Japon bilim insanları "acı çeken" robota "eziyet ederek" tepki almaya çalışıyor

Japon bilim insanları "acı çeken" robota "eziyet ederek" tepki almaya çalışıyor


Bilim insanları robotların acıyı deneyimlemesinin gelecekte insanların çektiği acılarla daha iyi empati yapmalarına yol açacağını düşünüyor 

Japonya'daki Osaka Üniversitesi'nden bilim insanları acıyı "hissedebilen" bir robot geliştirdi.  Gelecekte robotların insanlarla daha iyi "empati" yapabilmesine yardımcı olması umulan robotun adı "Affetto".

İlk yıllarda saçları olmayan küçük bir erkek çocuğunu andıran bu animatronik robot bir dizi temel yüz ifadesini sergileyebiliyordu.

Birden fazla kez güncellenen robot artık gerçekçi bir peruk takıyor ve yüz kası rolü görevi gören daha gelişmiş tetik mekanizmalarına sahip.

Affetto'nun yüzünde çok çeşitli yüz ifadeleri yapabilmesini sağlayan 100'den fazla baskı noktası bulunuyor.

Araştırma ekibinin başındaki Minoru Asada'nın 15 Şubat'ta Seattle'daki Amerikan Bilimde İlerleme Derneği 'nin yıllık toplantısında sunduğu Affetto'nun son güncellenmesiyse robotun elektrik şoklarını algılayabilmesini sağlayan bir yapay deri içeriyor.

Acıyı taklit eden bu şoklara Affetto acı çektiğini gösteren yüz ifadeleriyle karşılık veriyor. Ayrıca şiddetin derecesine göre verdiği tepkiler de değişiklik gösteriyor.

Asada'nın ifadesiyle bu "yapay sinir sistemi" gelecekte acıyı hissedebilen robotları üretmede önemli bir yapı taşı olabilir.

"Japon kültüründe biz cansız nesnelerin bir ruhu olduğuna inanırız. O yüzden metal bir robot o anlamda bir insandan farksız değil" diyen Asada sözlerini şöyle sürdürdü:


Bir robota acıyı hissetmesi için dokunma ve acı sinir sistemi yerleştiriyoruz. Böylece diğerlerinin dokunma ve acılarını anlayabilir. Ve eğer mümkünse bundan empati ve ahlak geliştirip geliştiremeyeceğini görmek istiyoruz. Yapay zekalı robotlarla insanların birarada yaşadığı simbiyotik bir toplum inşa etme amacındayız. Bir robotun acıyı hissedebilmesi bu toplumun anahtarı olabilir. Japonya çok hızlı yaşlanan bir toplum ve çok sayıda yaşlı insan tek başına yaşıyor. Bu tarz robotlar hem fiziksel hem de duygusal açıdan bu kişilere yardımcı olabilir.

https://www.independentturkish.com/node/137616/bilim/japon-bilim-insanlar%C4%B1-ac%C4%B1-%C3%A7eken-robota-eziyet-ederek-tepki-almaya-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yorBu haber 1,689 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,036 µs