En Sıcak Konular

İnsan Hücreleri ve Nötron Yıldızları Arasında Benzerlik

19 Kasım 2019 11:20 tsi
İnsan Hücreleri ve Nötron Yıldızları Arasında Benzerlik İnsan Hücreleri ve Nötron Yıldızları Arasında Tuhaf Bir Benzerlik Bulundu!


Araştırmacılar, bir nötron yıldızının ‘kabuğunun’ (veya dış katmanlarının) hücresel zarlarımızla aynı şekle sahip olduklarını tespit ettiler. Bu, temelde farklı olmasına rağmen hem insanların hem de nötron yıldızlarının aynı geometri ile sınırlandırıldığı anlamına gelebilir.

Kendinizi bir nötron yıldızıyla karşılaştırmak isteseydiniz, muhtemelen pek fazla ortak bir şey bulamazdınız. Sonuçta, nötron yıldızları ��" süper güçlü manyetik alanlara sahip gök cisimleri ��" daraltılmış yıldız çekirdeklerinden yapılır. Dünya’dan ışık yılı uzaklıklarda bulunur.
Ancak yapılan araştırmalara göre nötron yıldızlarıyla bir benzerliğimiz var: bizleri oluşturan maddenin geometrisi!

Araştırmacılardan biri olan Indiana Üniversitesi’nden astrofizikçi Charles Horowitz, “Böylesine benzer şekilleri çarpıcı biçimde farklı sistemlerde görmek, sistemin enerjisinin basit ve evrensel bir şekilde birbirine bağlı olabileceğini düşündürmektedir” dedi.

  

Nükleer Makarna

Bu bulguyu anlamak için araştırmacıların spagetti ve lazanyaya çok benzemesi nedeniyle “nükleer makarna” dedikleri garip bir nükleer madde dünyasına dalmamız gerekiyor.

Bilim insanları, İnsan Hücreleri ve Nötron Yıldızları Arasında Tuhaf Bir Benzerlik Buldular

Bu nükleer makarna, bir nötron yıldızının yoğun kabuğunda oluşur; bu, kuarkları birbirine bağlayan güçlü bir kuvvetle rekabet eden uzun mesafeli itici kuvvetler sayesinde oluşur.

Başka bir deyişle, iki güçlü kuvvet birbirine karşı çalışıyor, çeşitli parçacıklardan oluşan maddeyi bir iskele benzeri (makarna) şekilde yapılandırmaya zorluyor.

Araştırma ekibinden biri olan California Üniversitesi biyolojik fizikçi GregHuber şöyle açıklıyor:

“Bir nötron yıldızının yüzeyinde olduğu gibi yoğun bir proton ve nötron topluluğu olduğunda güçlü bir nükleer ve elektromanyetik kuvvet size maddenin evrelerini vermek için bir araya gelirler.”

Şimdi ise makarnaya benzer yapıların biyolojik hücrelerin içindeki yapılara çok benzedikleri ortaya çıktı.

Bilim insanları, İnsan Hücreleri ve Nötron Yıldızları Arasında Tuhaf Bir Benzerlik Buldular

Bu garip benzerlik ilk kez 2014 ‘te Huber’in endoplazmik retikulumumuza (ER) özgü proteinleri araştırdığı zaman keşfedildi.

Endoplazmik Retikulum ve Nötron Yıldızının İçindeki Yapılar

Huber, ilk başta “otoparklar” olarak adlandırdığı veya daha resmi olarak Terasakiramps olarak adlandırdığı bu yapıların yalnızca yumuşak maddelerin (hücrelerdeki maddeler) içinde gerçekleşen bir şey olduğunu düşünüyordu.

Ancak Horowitz’in nötron yıldızı modellerini ve ER’nin yapılarının nötron yıldızlarının içindeki yapılara çok benzer olduğunu görünce şaşırdı.

Aşağıdaki şablonda ER yapılarını (solda) ve nötron yıldızlarını(sağda) görebilirsiniz.

Bilim insanları, İnsan Hücreleri ve Nötron Yıldızları Arasında Tuhaf Bir Benzerlik Buldular

Keşif, her iki bilim insanını da yapılar arasındaki farklılıkları karşılaştırmak için bir araya getirdi.
Normalde madde; sıvı, katı ve gaz gibi bir faz ile tanımlanır. Farklı fazlar genellikle maddenin ne kadar sıcak olduğu ne kadar basınç altında olduğu ve ne kadar yoğun olduğu gibi çeşitli koşullardan etkilenir.

Bu faktörler yumuşak madde (hücrelerin içindeki maddeler) ve nötron yıldızları (nükleer madde) arasında çılgınca değişiyor. Nihayetinde nötron yıldızları süpernova patlamalarından sonra oluşurken hücreler canlılar içinde oluşur.

Bu muhteşem benzerlik bize kozmosa garip bir şekilde bağlı olduğumuzu hissettirirken farklılıklar keşiflerin önemine işaret ediyor. Çünkü iki farklı şeyin -hücreler ve nötron yıldızları- aynı geometrik kurallar tarafından yönlendirilebileceğini ima ediyorlar. Ancak bizle bunu yeni yeni anlamaya başladık.

Burada neler olup bittiğini anlamak için elbette daha fazla araştırma yapılacak ancak bu maddenin nasıl yapılandırıldığı hakkında temel bir şeyi anlamamıza yardımcı olabilecek bir başlangıç noktasıdır.


Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

 https://beyinsizler.net/insan-hucreleri-ve-notron-yildizlari-arasinda-tuhaf-bir-benzerlik-bulundu/Bu haber 2,909 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,799 µs