En Sıcak Konular

Avrupa’nın Altında Bir Kıta Bulundu

25 Eylül 2019 09:29 tsi
Avrupa’nın Altında Bir Kıta Bulundu Avrupa’nın Altında, Türkiye’nin de Üzerinde Bulunduğu Bir Kıta Bulundu

Araştırmacılar, kayıp bir kıtayı keşfettiler. Güney Avrupa’nın alt kısmında çökmüş halde olan ve Türkiye’nin de bir kısmının üzerinde olduğu kayıp kıtaya Büyük Adria ismi verildi.

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir çalışma ile kayıp olan bir kıtayı keşfettiler. Kuzey Afrika’dan kopan ve 140 milyon yıl önce Güney Avrupa’nın altına gömülen kayıp kıtaya “Büyük Adria” adı verildi. 

Yeni bulunan kayıp kıta ile ilgili olarak yayınlanan makalenin yazarı Utrecht Üniversitesi’nde Küresel Tektonik ve Paleocoğrafya profesörü olan Douwe van Hinsbergen, “Farkında olmadan çok sayıda turist, tatillerini her yıl kaybolan kıta Büyük Adria’nın üzerinde yapıyor” dedi. 

Kayıp kıta Büyük Adria’nın keşfi ile ilgili makale bu ay Gondwana Research dergisinde yayınlandı. 

büyük adria

Araştırmacılar, dağlık alanların evriminin kıtaların evrimini göstereceğini söylüyor. Makalenin yazarı Van Hinsbergen, “Araştırdığımız dağ zincirlerinin çoğu, Kuzey Afrika’dan 200 milyon yıldan daha önce ayrılan bir kıtaya dayanıyor. Bu kıtanın kalan tek kısmı, Torino’dan Adriyatik Denizi’ne kadar, İtalya’nın çizme topuğuna kadar uzanan bir şerit.” dedi.

İtalya’da bulunan bu bölgeye jeologlar "Adria" diyor. Bu nedenle yeni keşfedilen kayıp kıtaya da Büyük Adria verildi.

Levha tektoniği, okyanusların ve kıtaların nasıl oluştuğunun arkasındaki teoridir. Bu teori, levhaların büyük fay hatları olan bölgelere yan yana hareket ettiklerinde deforme olmadıklarını gösteriyor.

Ancak Akdeniz bölgesi ve Türkiye için durum bundan tamamen farklı. Jeologlar, Akdeniz bölgesinin diğer bölgelerden farklı bir plaka tektoniğine sahip olduğunu belirtiyor.

kayıp kıta büyük adria

Van Hinsbergen, “Jeolojik bir karmaşa: Her şey kavisli, kırılmış ve istiflenmiş. Buna kıyasla, örneğin Himalayalar oldukça basit bir sistemi temsil ediyor. Himalayalarda 2.000 kilometreden daha uzun bir mesafede birkaç büyük fay hattını takip edebilirsiniz” dedi. 

Büyük Adria’nın büyük bir çoğunluğu su altında bulunuyor. Su altında bulunan kısım, sığ denizler, mercan resifleri ve sedimanlarla kaplı durumda. Sedimanlar, önceden var olan kayaçların mekanik ya da kimyasal olarak ayrışmasıyla meydana gelen kaya parçacıklarıdır. Bu sedimanlar, Büyük Adria batarken Güney Avrupa mantosunun altına zorla sokulması ile bu bölgelerde bulunan dağ silsilesi oluştu. 

Büyük Adria ile ilgili makalenin yazarı Van Hinsbergen, “Bir plakanın diğerinin altına girmesi, dağ zincirlerinin oluşmasının temel yoludur. Araştırmamız volkanizma ve depremlerle ilgili olarak çok fazla fikir verdi. Hatta belli bir alanın uzak gelecekte nasıl görüneceğini bile tahmin edebiliriz” dedi. 

greater adria

Bilim insanları, bu çalışmayı yürütürken Türkiye’nin de içinde olduğu 30 kadar ülkede araştırmada bulundular. Plaka tektonik rekonstrüksiyon yazılımı kullanan araştırmacılar, kıta katmanlarına tek tek bakarak kıtaların çok farklı haritalarını ortaya çıkardılar. 

Araştırmacılar, bu yöntem ile bundan 240 milyon yıl önce Büyük Adria’nın kıta olmaya başladığını buldular. Oluşturulan yeni harita ile Büyük Adria'nın görünüşü de ortaya çıktı. Aynı zamanda Kuzey Türkiye ve Ermenistan’ın bir bölümünü oluşturan küçük kıta blokları ortaya çıkarıldı. 

Bilim insanları, kayıp kıtanın ilk bir kaç kilometresinin deforme olmuş kalıntılarının hala dağlık bölgelerde görülebildiğini açıkladı. Kayıp kıtanın geri kalan 100 kilometre kalınlığındaki kısım ise Güney Avrupa’nın altında gömülü olarak duruyor. 


Büyük Adria, araştırmacılar tarafından bulunan ilk kıta değil. Ocak 2017’de de 200 milyon yıl önce dağılmaya başlayan süper kıta Gondwana’dan kalan parçalar araştırmacılar tarafından bulunmuştu. Gondwana’dan arda kalan parçalar, lavla kaplı şekilde Hint Okyanusu’nda bulunan Mauritius Adası’nın altında bulunuyor. 

Eylül 2017’de de okyanus delme yöntemi kullanan araştırmacılar, Zelanda’nın kayıp kıtasını bulmuşlardı. 

 https://www.webtekno.com/avrupa-nin-altinda-turkiye-nin-de-uzerinde-bulundugu-bir-kita-bulundu-h76524.htmlBu haber 3,018 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,653 µs