En Sıcak Konular

Altın Elbiseli Adam, Ankara'da

13 Eylül 2019 16:49 tsi
Altın Elbiseli Adam, Ankara'da Altın Elbiseli Adam, Ankara'da


Altın Elbiseli Adam ve Büyük Bozkırın Tarihi Sergisi, Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde törenle açıldı.

Kazak Tutankamon’u Altın Elbiseli Adam Ankarada

Kazakistan Milli Müzesinde muhafaza edilen tarihi zırh “Altın Elbiseli Adam” ve Büyük Bozkırın Tarihi Sergisi, Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde törenle açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Kazakistan Ulusal Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi işbirliğinde, Kazakistan’ın zengin tarihi ve kültürel mirasını geniş kitlelere tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen program çerçevesinde Altın Elbiseli Adam Ankara’ya geldi.

Müzedeki törene, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Kazakistan Milli Müzesi Müdürü Arıstanbek Muhameduli, Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. S. Yücel Şenyurt, TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Doç .Dr. Bilal Çakıcı ve davetliler katılım gösterdi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, daha önce 10 ülkede izlenime sunulan sergiyi Türkiye’ye taşımaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Türkiye ile Kazakistan arasında kültürel anlamda önemli işbirlikleri bulunduğunu dile getiren Büyükelçi Saparbekulı, tüm Ankaralıları sergiye davet etti.

Öte yandan, Büyük Bozkırın Tarihi Serginin açılış kurdelesini, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile beraber kesti.

Daha önce, Azerbaycan, Belarus, Polonya, Güney Kore, Rusya ve Çin gibi ülkelerde sergilenen Altın Elbiseli Adam, Kazakistan tarafından başlatılan “Altın Adamın Dünya Gezisi” programı çerçevesinde Türkiye’de bulunuyor.

Altın Elbiseli Adam, 12 Eylül-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Anadolu Medeniyetler Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Bilim insanları, Kazakistan’da bulunan Altın Elbiseli Adam kalıntısının, 18 yaşındaki bir Saka/İskit askerine ait olduğunu tahmin ediyor.

Kazakistan’ın tarihi Almatı kenti yakınlarındaki Esik Nehri kenarında 1969’da Kazak arkeologları tarafından bulunan Altın Elbiseli Adam, milattan önce 5. yüzyılda yaşayan Saka dönemi ustalarının altın kullanma tekniğine ışık tutuyor.

Binlerce altın parçasıyla kaplı altın adamın elbisesi gömlek, çizme ve başlıktan oluşurken, mezarlıktan çıkan altın küpe ve yüzüklerin de ona ait olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: qhaBu haber 2,564 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,331 µs