En Sıcak Konular

Ağaçlar Hakkında

28 Temmuz 2019 06:27 tsi
Ağaçlar Hakkında Ağaçlar Hakkında Tüm Bildiklerimizi Sorgulatacak Zombi Ağaç Keşfi Yapıldı

Ağaçlar Hakkında Tüm Bildiklerimizi Sorgulatacak Zombi Ağaç Keşfi Yapıldı

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası ormanlarında şans eseri yapılan bir keşif, ağaçlar hakkında ne kadar az bilgiye sahip olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Keşifte yapılan araştırmaya göre bir kütük, etrafındaki ağaçlar tarafından hala hayatta tutuluyor.
Bilim insanları, ormanlık alanda yapılan incelemeler sırasındaki bir şanslı gözlem sayesinde ağaçların birbirlerini su ve diğer kaynakları paylaşarak hayatta tutabileceklerini keşfetti. Bireyleri hayatta tutmak için birlikte çalışan bir tür “süpermezizm” oluşturdular. Bunu bir tür “süper organizma” oluşturarak yapıyorlar.

Bu şekilde, bir ağaç kütüğü kendi yapraklarına ve yeşilliğine sahip olmamasına rağmen su döngüsü yapmış ve hayatta kalmış.

Ekolojist Sebastian Leuzinger ve Martin Bader, ölü gibi görünen kauri çam ağacının (Agathis australis) kütüğüne Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası ormanlarında rastladı. Ancak kütükte ilginç olan bir şey vardı, içinde akan özsu.


Araştırmacılar, kütük ve çevresindeki ağaçlardaki su akışını ölçtüler. Bunun sonucunda çevredeki ağaçların kütüğe hayat desteği vermeye devam ettiğini gözlemlediler. Bu olay Leunzinger’in kafasında bir soru uyandırıyor:

“Kütüğün kaderi belli, kendi yapraklarına sahip olmadığı için ölecek. Ancak etraftaki yeşil ağaçlar neden hiçbir katkı sağlamayan bir ağacın hayatta kalmasını sağlıyorlar?”

Leuzinger ve meslektaşları, ağaç kütüğünün köklerinin, diğer ağaçların kökleriyle birlikte birleştiğini (İngilizce’de “root grafting” olarak geçiyor”) varsayıyor. Bu birleşme olayı, ağaçların birbirleriyle kaynak paylaşımı yapabileceklerini hissettikleri zaman gerçekleşiyor. Bu birleşme ağaçların, ormanda bir tür “süper organizma” yaratmalarını sağlıyor. Bu süper organizma ağaçların kolektifliğini de geliştiriyor.Ancak, ölmekte olan kütüklerde bu olayın yaşandığını görmek oldukça nadir. Hatta bilim insanları bu olayın yaşanmaya devam ettiğinden şüphe duyuyorlardı. Ayrıca böyle bir olay daha önce hiçbir kauri ağacında görülmemiş.

Su genelde ağaçlar tarafından yukarı doğru çekilir, yapraklarında buharlaşır. Bu döngü bir kütükte yaşanamaz. Ancak bahsettiğimiz kütükte diğer ağaçlardan daha yavaş bir şekilde olsa da su döngüsü yaşanıyor. Leuzinger, olayı şöyle anlatıyor:

“Bu, normal ağaçların işleyişinden farklı. Normalde su akışı, atmosferin su potansiyeli tarafından yönlendirilir. Ancak karşılaştığımız durumda kütük, diğer ağaçlara bağlı durumda ya da su akışını yönlendirmek için ozmotik basınç kullanmak durumunda. Çünkü ağaç terleyen yapraklarından yoksun.”

Çevredeki ağaçların böyle bir alışverişten ne kazandığı henüz belli değil. Araştırmacılar, kütüğün hala sağlıklı bir ağaç olduğu zaman diğer ağaçlarla bağlantısını kurduğunu ve şuan koparmadığını varsayıyorlar. Ya da belki de etraftaki ağaçlar, kök ağlarını genişleterek daha fazla su ve besin toplamayı amaçlıyorlar.https://www.webtekno.com/agaclar-hakkinda-tum-bildiklerimizi-sorgulatacak-zombi-agac-kesfi-yapildi-h73180.htmlBu haber 2,486 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,619 µs