En Sıcak Konular

Depremin Bıraktığı İz, Uzaydan Bile Görülebiliyor

10 Temmuz 2019 08:03 tsi
Depremin Bıraktığı İz, Uzaydan Bile Görülebiliyor Kaliforniya’da Yaşanan Depremin Bıraktığı İz, Uzaydan Bile Görülebiliyor


Kaliforniya’da Yaşanan Depremin Bıraktığı İz, Uzaydan Bile Görülebiliyor

Geçtiğimiz cuma günü ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşanan 7,1 şiddetindeki deprem oldukça geniş bir bölgede hissedildi. Depremin ardından, daha önce olmayan bir yarık, uydulara takıldı.

Dünya üzerinde sık sık depremler yaşansa da belli ölçeğin üzerindeki sarsıntılar her zaman korkutucu olmuştur. Son olarak Kaliforniya’da yaşanan ve Richter ölçeğine göre 7.1 şiddetinde olan deprem, büyük korku yarattı. ABD’nin önemli bir kısmında hissedilen depremin etkileri, uydu görüntülerinde açıkça belli oldu.

Planet Labs’ın 4 Temmuz ve 6 Temmuz tarihli iki fotoğrafında, bir bölgede ortaya çıkan yarık, açık şekilde görülebiliyor. Ridgecrest’in kuzeydoğusunda yer alan bölge, depremin merkez üssünde bulunuyor.

Birleşik Devletler Jeolojik İnceleme (USGS), depremin yüzeyden 8 kilometre aşağıda gerçekleştiğini ve çarpışan plakalardan kaynaklandığını açıklamıştı. Pasifik ve Kuzey Amerika tektonik levhaları arasındaki çarpışma ile birlikte bir dizi deprem açığa çıkmıştı. İlk etkili deprem, 4 Temmuz’da 6.4 şiddetinde gerçekleşmişti.

7,1 şiddetindeki depremde ise 6.4’lük depremden 11 kat daha fazla enerji açığa çıktı. Bu enerji, Hiroshima’ya atılan atom bombasını da geride bırakacak kadar büyük oldu. Depremin merkez üssünde yarılmalar gerçekleşti.

Plakaların çarpışması sürecinde şu ana kadar 3000’in üzerinde deprem geldi. Bu olayların 350’si 3.0 veya üstü şiddete, 5’i de 5.0 ve üstü şiddete sahipti. Önümüzdeki hafta da 55 ila 120 arasında, şiddeti 3.0 ve üstünde olan deprem olması bekleniyor. İnsanlar, en fazla 3.0 şiddetindeki depremleri hissedebiliyor. Bu değerin altındaki depremler ise insanlar tarafından hissedilmiyor.
https://www.webtekno.com/kaliforniya-da-yasanan-depremin-biraktigi-iz-uzaydan-bile-gorulebiliyor-h72065.htmlBu haber 2,378 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,403 µs