En Sıcak Konular

5.600 Yıl Önce İnsanlar Yapay Adalar Yapmış

21 Haziran 2019 07:35 tsi
5.600 Yıl Önce İnsanlar Yapay Adalar Yapmış 5.600 Yıl Önce İnsanlar Yapay Adalar Yapmış


5.600 Yıl Önce İnsanlar Yapay Adalar Yapmış


İskoçya çevresindeki yüzlerce küçük ada doğal olarak oluşmadı. Yapılan araştırmaya göre bu adacıklar, Neolitik insanlar tarafından yaklaşık 5.600 yıl önce, kayalar, kil ve ahşaplardan yapılmıştı.


Loch Bhorgastail, insanlar tarafından yapıldığı açıkça belli olan bir adacık. C: F. Sturt; Duncan Garrow and Fraser Sturt, Antiquity 2019.

Araştırmacılar, on yıllardır crannog adıyla bilinen bu yapay adaları zaten biliyor. Ancak pek çok arkeolog, bu yapay adaların çok daha sonra, yaklaşık 2000 yıl önce Demir Çağı’nda yapıldığını düşünüyordu.

Yeni araştırma, sadece bu yapay adaların sadece düşünülenden çok daha eski olduğunu değil, aynı zamanda modern dalgıçlar tarafından bulunan yakındaki çanak çömlek parçalarına göre, Neolitik insanlar için muhtemelen “özel yerler” olduğunu gösteriyor.

İlk olarak, birçok araştırmacı İskoçya’daki yapay adaların MÖ 800 yıllarında inşa edildiğini ve MS 1700’de Ortaçağ sonrası zamanlara kadar yeniden kullanıldığını düşünüyordu.

Ancak 1980’lerde, bu adaların bazılarının çok daha erken yapıldığına dair ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Buna ek olarak, 2012 yılında eski bir Kraliyet Donanması dalgıcısı olan Chris Murray, bu adaların bazılarının yakınındaki göl tabanında iyi korunmuş Neolitik kaplar buldu ve keşif konusunda yerel bir müzeyi uyardı.


Neolitik adacıkların altısının hava görüntüleri, hepsi aynı ölçekte gösteriliyor. C: Duncan Garrow and Fraser Sturt, Antiquity 2019.

Araştırmak için, arkeologlar Duncan Garrow ve Fraser Sturt, kuzey İskoçya kıyılarındaki yapay bir ada bölgesi olan Outer Hebrides’teki birkaç crannog’a kapsamlı bir bakış atmak için 2016 ve 2017’de bir araya geldi. Özellikle, üç gölde adacıklara baktılar: Loch Arnish, Loch Bhorgastail ve Loch Langabhat.

Radyokarbon tarihine göre, yapay adalardan dördü MÖ 3640 ile MÖ 3360 yılları arasında oluşturulmuştu. Yüzey ve su altı araştırmaları, paleoçevre karot ve kazılar dahil olmak üzere diğer kanıtlar, bu belirli adacıkların Neolitik Çağ’a tarihlendiği fikrini destekledi.

Arkeologlar henüz bu adalarda Neolitik yapılar bulamadı ve daha fazla kazıya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Ancak dalgıçlar Bhorgastail ve Langabhat’taki adacıkların çevresinde, bazıları yanmış düzinelerce Neolitik çanak çömlek parçası buldu.

Bu çömlekler büyük olasılıkla kasıtlı olarak suya bırakılmıştı ve muhtemelen ritüelistik bir törenin parçasıydı.

Adacıkların her biri yaklaşık 10 metre genişliğinde ve oldukça küçük. Loch Bhorgastail’deki bir adacıkta ise, adacığı anakaraya bağlayan taş bir geçit var.

Kuşkusuz bu adacıkları yapmak için çok fazla çaba harcanmıştı ve öyle görünüyor ki eski insanlar için açıkça önemliydi. Çünkü yalnızca İskoçya’da bilinen 570 tane yapay adacık var. Araştırmacılar İrlanda’da bu sayının daha fazla olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, şu ana kadar İskoçya’daki yapay adacıkların yalnızca %10’una radyokarbon tarihleme yapıldığını, yani Neolitik dönemdem daha eski adacıkların da olabileceğini söylüyor.


Live Science. 17 Haziran 2019.

Makale: Garrow, D., & Sturt, F. (2019). Neolithic crannogs: rethinking settlement, monumentality and deposition in the Outer Hebrides and beyond. antiquity, 93(369), 664-684.

http://arkeofili.com/5-600-yil-once-insanlar-yapay-adalar-yapmis/
Bu haber 2,995 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,096 µs