En Sıcak Konular

Çin’de İnsanlara Bulaşan Virüsün Sebebi Keneler Olabilir!

13 Haziran 2019 07:30 tsi
Çin’de İnsanlara Bulaşan Virüsün Sebebi Keneler Olabilir! Çin’de İnsanlara Bulaşan Virüsün Sebebi Keneler Olabilir!


Çin’de İnsanlara Bulaşan Virüsün Sebebi Keneler Olabilir!


 
Çin’de insanlara bulaşan yeni bir çeşit virüs keşfedildi ve bu virüsün bulaşma sebebi keneler olabilir. New England Journal of Medicine ’ın 29 Mayıs ’ta yayımlanan sayısına göre araştırmacılar bu virüsün Çin ’in kuzeydoğusunda yapılan keşfinin ardından Alonghsan virüsü adını verdi. Virüs insanlar üzerinde bir çok belirti gösteriyor, ateş, baş ağrısı, bulantı, kaşıntı ve yorgunluk bunlardan birkaçı. Şimdiye kadar virüs sadece Çin ’in kuzeydoğusunda görülse de ileride çok daha geniş bölgelere yayılması olası.

Virüs ilk olarak Alonghshanlı 42 yaşında bir çiftçide görüldü. Çiftçi gizemli bir biçimde ateşli, bulantılı ve baş ağrılı bir hastalığa yakalandı. Adam bölgedeki bir hastaneden yardım almak istedi. Çiftçi aynı zamanda önceden kene ısırıklarına maruz kalmıştı. Öncelikle doktorlar bunun keneyle taşınan ensefalist olduğunu düşündüler. Ancak hastanın yapılan testlerin negatif çıkmasının ardından başka bir probleminin olduğu anlaşıldı. Araştırmacılar başka nedenleri araştırmaya başladılar. Daha sonra araştırmacılar çiftçinin bilinen kenelerden daha farklı bir virüs taşıyan bir kene tarafından ısırıldığını anladı. Virüs teşhisi konulduktan sonra, araştırmacılar başka hastalardan da alınan kan örneklerini incelemeye koyuldular. 374 farklı hastanın 5 ay içerisinde aynı semptomlarla hastanelere başvurduğu gözlendi. 86 hastanın Alongshan virüsü tarafından hastalandığı belirlendi. Ve bu hastaların neredeyse tamamı çiftçiydi. Araştırmacılar bölgede yaşayan kene ve sivri sinekler üzerindeki gözlemlerini bitirdiklerinde bu virüsün kaynağını buldular.

Virüs Nerede Bulundu?

Araştırmacılar virüsün taiga kenesi tarafından taşındığına kanaat getirmekteydiler. Taiga kenesi çoğunlukla doğu Avrupa ve Asya bölgelerinde rastlanan bir türdür. Virüsün bu kene tarafından taşınıp bulaştırıldığı hala kesin olarak kanıtlamamıştır ve sivrisineklerinde masum olmadıkları ihtimali ispatlanamamıştır. Cornell Üniversitesi Veterinerlik bölümü araştırmacı asistan profesörü Laura Goodman bu harika araştırmanın beraberinde bir çok cevapsız soru getirdiğini söylüyor. Kritik önem arz eden noktalardan biri, hastalığın insanlara nasıl bulaşacağı konusunun çözülmesi. Bu sorunun cevabını bulana kadar virüsün ne kadar geniş bir alana yayıldığını tam olarak algılayamıyoruz. Araştırmacılar hala Alongshan virüsünün genomunu karakterize etmeye çalışıyorlar. Bu bilgi çoğu şeyi aydınlatabilecek değere sahiptir. Alongshan virüsü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, TBEV ‘in yanı sıra dang humması, West Nile virüsü ve Zika virüsü gibi sivrisinek kaynaklı virüsleri içeren aile olan Flaviviridae adlı virüs ailesine aittir.

Goodman, Tayga kenesinin Alongshan virüsünü bulaştırdığı ortaya çıkarsa, virüsün yayılma potansiyeli olarak bu kenenin bulunduğu tüm alanı içerebilir, diyor. Ek olarak, virüs diğer kenelerden bulaşabiliyorsa dünyanın diğer bölgelerinde de bulunabilir ��" diğer kıtalar dahil -.Goodman, bu olayla yakından ilişkili Jingmen kene virüsünün hem Çin’de hem de Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunduğunu belirtti.Bununla birlikte, Asya’daki boynuzlu kene’ninAlongshan virüsünü taşıyabileceğine dair bir kanıt yoktur ve herhangi bir hastalık bulaştırdığı kayıtlara geçmemiştir.

Yeni çalışmada, 86 hastanın tümü semptomlarına dayanarak bir antiviral ve antibiyotik ilaç kombinasyonu ile tedavi edildi; semptomları yaklaşık 6 ila 8 günlük tedavide kayboldu. Hastalar hastanede ortalama 10 ila 14 gün geçirdi; rapora göre, tüm hastalar sonunda uzun vadeli komplikasyonlar olmadan iyileşti.


Yazarlar şunu belirtiyor, “Bulgularımız, [Alongshan virüsü] ‘nün daha önce bilinmeyen bir ateşli hastalığın nedeni olabileceğini ve bu hastalığın coğrafi dağılımını mevcut teşhis alanları dışında belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor”.

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Kaynak: https://www.livescience.com/65592-new-virus-tickborne-in-china.html
http://beyinsizler.net/cinde-insanlara-bulasan-virusun-sebebi-keneler-olabilir/Bu haber 2,466 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,894 µs