En Sıcak Konular

Afrika Popülasyonları Eski İnsan Türleriyle Çiftleşmiş

5 Mayıs 2019 09:49 tsi
Afrika Popülasyonları Eski İnsan Türleriyle Çiftleşmiş Afrika Popülasyonları Eski İnsan Türleriyle Çiftleşmiş

Şimdiye kadar Neandertaller veya Denisovalılar gibi soyu tükenmiş bazı insanların Afrika dışındaki modern insanlarla çiftleştiği biliniyordu. Ancak Afrika popülasyonlarında hiçbir türler arası çiftleşme tutarlı bir şekilde gösterilmedi. Şimdi ise araştırmacılar, soyu tükenmiş bir insan soyunun günümüz Afrika toplumlarının DNA’sındaki çiftleşme kanıtlarını tanımladı.

Biyolojik Antropoloji profesörü David Comas, “Bu tamamen bilinmeyen arkaik nüfus, Afrikalıların ataları ve genleri ile karışmış ve bugüne kadar genomlarında korunmuş.” diyor.

Araştırmanın eş yazarlarından Belén Lorente-Galdos, “Afrika’da yakın tarihte karmaşık bir şekilde karışan toplumlarda bildiğimiz senaryo, insanın evrimsel tarihinin buzdağının sadece görünen kısmı. Dolayısıyla bu hikaye en başından beri oldukça karmaşıktı.” diyor.

Afrika popülasyonlarının DNA’sını incelemek için yapay zeka kullanımı

Araştırmacılar, Afrika kıtasında geniş bir yaşam çeşitliliği, dil veya coğrafya çeşitliliğine sahip farklı popülasyonlardaki modern genomların bir çalışmasını yaptı. Bu mevcut genomları dizileyerek, bazılarının türler arası çiftleşmeden geldiğini kanıtladılar.

Araştırmanın eş yazarlarından 'scar Lao, “Yapay zeka araçlarını ve tam genomları kullanarak Afrika popülasyonlarının evriminin genel tarihini çıkardık.” diyor.

“Bizi şaşırtan şey, günümüzde Afrika popülasyonlarında bulunan genetik çeşitliliği tanımlamak için, bunun varlığının anatomik olarak modern insanların çiftleştiği, soyu tükenmiş bir arkaik Afrika popülasyonunun dikkate alınması gerektiği.”


Bu sonuç, yalnızca Afrika dışındaki sapiens soyundan farklı arkaik popülasyonlar olmadığını (Neandertal ve Denisovalılar gibi), aynı zamanda bu kıtada, Afrika’da kalan anatomik modern insanların yavruları olan alt popülasyonlar olduğunu da gösteriyor.

Bu bulgu, daha önce Neandertallerin veya Denisovalıların, Avrupalı veya Asyalı atalarımızla melezleşmesinde yapılan gözlemleri zorlaştırıyor, çünkü Afrikalılar her zaman sorgulamadan bir popülasyon modeli olarak kabul edildi.

David Comas, “Araştırmamız, Afrika nüfusunun türler arası çiftleşmediği fikrine dayanarak bugün yapılan bazı varsayımları sorgulamaya yol açıyor.” diyor.

Belén Lorente-Galdos, “Metodumuz, Afrika’da arkaik türler arası çiftleşmeyi dikkate almayan yaygın modeli açıkça reddediyor. Sunduğumuz yeni model, Avrasya kökenli insanlardan Neandertallerden gelen ve önceki modelleri kullanarak bugüne kadar tahmin edilenden üç kat daha yüksek olabilecek DNA miktarını incelemeye zorladı.”

Phys. 26 Nisan 2019.

Makale: Lorente-Galdos, B., Lao, O., Serra-Vidal, G., Santpere, G., Kuderna, L. F., Arauna, L. R., … & Marques-Bonet, T. (2019). Whole-genome sequence analysis of a Pan African set of samples reveals archaic gene flow from an extinct basal population of modern humans into sub-Saharan populations. Genome Biology, 20(1), 77.
http://arkeofili.com/afrika-populasyonlari-eski-insan-turleriyle-ciftlesmis/Bu haber 2,614 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,051 µs