En Sıcak Konular

Yerli ve Milli Hava Savunma Sistemi Hisar

21 Mart 2019 09:02 tsi
Yerli ve Milli Hava Savunma Sistemi Hisar Yerli ve Milli Hava Savunma Sistemi Hisar -A, İlk Defa Dik Atışta Hedefe Ulaştı


Yerli ve Milli Hava Savunma Sistemi Hisar -A, İlk Defa Dik Atışta Hedefe Ulaştı

 

Hisar projeleri kapsamında üretilen yerli ve milli hava savunma silahları test ediliyor. HİSAR -A projesinin testlerinde, yerden dik atışla hedefe ulaşılarak bir ilk gerçekleştirildi.

Savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltmak için gerçekleştirilen projeler arasında yer alan Hisar projesi kapsamında üretilen alçak menzilli savunma füzelerinin testleri yapıldı. Testlerde %100 başarı oranına ulaşıldı.

Hisar projesi, askeri üslerin, limanların, tesislerin ve birliklerin hava tehditlerinden korunmasını amaçlıyor. Bu projede geliştirilen silahlar, sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava aracı ihalara karşı savunma yapmayı mümkün kılıyor.

Aksaray atış alanında gerçekleştirilen testlerde Savunma Sanayii Başkanlığı, TSK, ASELSAN ve ROKETSAN temsilcileri yer aldı. Yapılan testleri Twitter hesabından duyuran Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,  "Hava savunma ihtiyaçlarımızı yerli-milli imkanlarla karşılama çalışmalarımız sürüyor. HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladı. Hisar-A’yı 2021, Hisar-O’yu 2022’de teslim etmeyi hedefliyoruz" diye yazdı.

Hisar -A (alçak irtifa), yapılan denemede ilk defa dik olarak fırlatıldı. Füzenin ilk hedefe yönlenmesi, radar bilgisiyle ara safha güdüm, arayıcı başlıkla hedef tespiti, hedef takibi ve hedefe ulaşma becerileri konusunda başarıya ulaşıldı. Sonrasında yapılan angajman değişikliği ile füze havadaki ikinci hedefe yönlendirildi ve o testte de başarı sağlandı.

Türkiye’nin il yerli ve milli hava savunma füze sistemi olan Hisar’da, Hisar -A’nın 2021’de, Hisar -O (Orta irtifa)’nun da 2022’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Uzun menzilli bölge ve hava savunma sistemi Siper’de de gelişmeler devam ediyor.


https://www.webtekno.com/yerli-ve-milli-hava-savunma-sistemi-hisar-a-ilk-defa-dik-atista-hedefe-ulasti-h65230.htmlBu haber 2,144 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,420 µs