En Sıcak Konular

Dövme Yaptırmak Vücuda Kapı Açmaktır!

12 Mart 2018 08:35 tsi
Dövme Yaptırmak Vücuda Kapı Açmaktır! Silinen Vücut Dövmeleri, Sonsuza Kadar Kalıcılığını Koruyor

 

Oktan Keleş dövmenin niçin yasak edildiğini Kulbak Bilge'de şöyle açıklamıştı: Silinen Vücut Dövmeleri, Sonsuza Kadar Kalıcılığını Koruyor

Fransa’da yapılan yeni araştırmalar, dövmelerin sildirme işlemine rağmen dövmelerin neden sonsuza kadar deride kaldığını araştırdıkları çalışmalarını, bir adım ileriye götürdü.

Centre d’Immunologie de Marseille-Luminy'den, Sandrine Henri ve Bernard Malissen'in önderliğindeki araştırmacılardan oluşan bir ekip, kişilerin öldüklerinde cilt hücrelerinin dövme pigmentini yeni hücrelere taşıdıklarını ve dövmenin bu şekilde kalıcılığını koruduğunu keşfetti.


Ekip, genetik olarak tasarlanmış bir fare geliştirdi ve kuyruğuna dövme yaptı. Mürekkep, makrofajlar (dermis tabakası içinde bulunan bağışıklık kazanmış hücreler) tarafından toplandı, ancak bu makrofajların fare öldükten sonra, dövme görünümünün değişmediği saptandı.


Araştırmacılar, dövme hücrelerinin yeniden ortaya çıkma nedeninin, öncü hücrelerden türetilen yeni makrofajlara bağlı olduğunu belirlediler. Daha önce yapılan araştırmalar, makrofajların dövme iğnesinin neden olduğu yaraya çekildiğini ve emildiğini doğrulamıştı.

Araştırma ekibi, ayrıca pigmenti yakalama, serbest bırakma ve tekrar yakalama döngüsünün sürekli bir süreç olduğunu gözlemledi. Bu durum ise, farede dövme yapılmış cildin bir parçasının hücreler arası sürekli transfer geçirdiğini teyit ediyordu.


Henri konu hakkında, “Biz, pigment yüklü makrofajların, yetişkin yaşamı boyunca ve öldüğü zaman, komşu makrofajların bıraktığı pigmentlerin tekrar yakalandığını ve dövmelerin bu şekilde kalıcılığını koruduğunu düşünüyoruz” dedi. Bununla birlikte araştırmada, lazer ameliyatının kalıcı dövmeyi kaldırma ve dövmeli hayatın çerçevesinden çıkmaya çalışan insanlara yardım edilmek için de yeni olanaklar sunduğunu görüyoruz. Dövme alanına uygulanan lazer ışınları sayesinde alanda bulunan makrofajlar tekrar yakalanmayacak hale getirilebilecekti.


Son birkaç yıldır giderek yaygınlaşan vücut dövmelerinin kullanımı araştırıldığında ise özellikle 26-40 yaş arasındaki ABD’li yetişkinlerin %40’ının mutlaka dövme yaptığını saptadı. Dövme yaptırmadaki artış ile birlikte dövme sildirmek için de atılan adımlar doğru orantılı olarak ilerlediğinden, son yıllarda dövme kaldırma işlemi, güvenli ve etkili hala getirilmeye çalışılıyor.
http://www.webtekno.com/vucut-dovmeleri-neden-kalici-h42171.htmlBu haber 7,216 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,339 µs