En Sıcak Konular

Tarifi Oldukça Zor Bir Teşekkür

9 Mart 2018 07:51 tsi
Tarifi Oldukça Zor Bir Teşekkür Tarifi Oldukça Zor Bir Teşekkür

 

Tarifi oldukça zor bir teşekkür…

 

Teşekkürü eskiden dil ile halledilebileceğini zannederdim. Eskiden derken benim yaşamında ‘eski’ ile yeninin ayrım noktası olan şahsi takvimimdir. Esasen herkesin bir takvimi vardır. Takvimler tarih boyunca hep önemli olaylara binaen başlatılmıştır. İşte bu önemli başlangıcın adı bende “OKTAN KELEŞ” tir. Günümüz dünyasında yaygın olarak benimsetilen miladi takvim sayımına göre yaklaşık 7 yıldır tanış olma şerefine meçhul bir şekilde eriştim… Oysa ayrıca yoğunlaşan bir inanca ve seziye göre başkaca takvime inanırım. 

Pek kıymetli büyüğümüz Sayın Namık Kemal Zeybek beyefendi sıkça “O”ndan zuhur eden EMEKLERİ saymaktadır. Sayılan veya sayılabilen aslı hakikatin ne kadarıdır? Bilmeyenler zannedebilir ki yüceltiyoruz. HAYIR! Hakkını en azından zikretmeye çabalıyoruz ama bir türlü muvaffak olamıyoruz. Hani bilirsiniz, bir insanın yaşamını özetleyen ifadeler ve hatıralar bütününe biyografi denir. Bir gün gelir de biri çıkar ve bu deruni insanı yazmaya çalışırsa ona şimdiden dua ediyorum. Şahsi görüşüme göre yazılabilecek en zor biyografi olacak. Çünkü biyografiler çok kıt bir yüzeyden yazılır, “biyo” dan yani kısacası dış kabuktan, zahirden. DERUNİ BABA lakaplı bu güzel insanın managrafisi görmezden gelinebilir, yok sayılabilir mi?

Manevi iklimin lügatinde “BABA” künyesi vardır. Neden Baba denir bilir misiniz? Kendi yaşamımdan cevabi örneklerini sizlerle paylaşmak istediğimden bu satırları yazıyorum. 7 yıl evveline baktığımda gerçekten bir çocuktum. Mana çocuğu… Bilmeyen, yararlı ve yarasızları ayıramayan, oldukça meraklı sorular soran, sağ sola yalpalarken bir mana çocukluk devresi. Bu nedenle mana çocukların da Babası vardır. Eren Babalar ne güzel babalardır! İşte bu çocuğu 7 yaşına kadar özenle büyüten Babamdır  “O”.  Babalar çocuklarını tanır. Çocuklar Babasını tanımaya çalışır… İşte kilitlendiğim yer tam da burası!

Çocuk Baba ilişkisi misali, onunla karşılıklı kıymetli vakitler geçirdiği kadar onu tanır. Tanımak, bilmek midir? Kelime oyunu değildir amacım. Farka işaret etmektir niyetim.  Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki kendisine karşı oldukça zanlarım vardı. Hüsnü zanlarım, hatta bazen de garipsediğim şeyler?! Ara sıra kendimi yokladığımda acayip bir şekilde kendime gülesim gelir, gülerim de. Erdiğimi hiç iddia etmedim ki. Bu bazenler öyle bir hal alıyor ki beni kendime aynalayan ben değilim. Zira aynalayan var. 

Fıtri olarak söz dinleyen birisiyimdir genel anlamda. Babaların sözleri kıymetlidir. Maksat söz değildir. Eyleme kapı aralayan sözler. Çok söz söyledi bunca vakit aralığında “O”. Çocukların Babalarından en çok etkilendiği durum, sözlerin özleri ile örnek oluşlarıdır. İşte bu öze güven duydum “O”nda.  Babalar eğitim biçimlerinde bazen cemal bazen de celal olurlar. Bu ihtiyacı belirleyen çocuktur! Celallenmesi de cemallenmesi de hikmet üzeredir. Yaşatır, his ettirirler.

Çocukların eğitimi okulda başlamaz, bizzat evde başlar. Temeli ebeveynler kurar. Okul sonraki kemalat devre. Ata kültümüzde bu çok ama çok önemli olmuştur. Babanın sırri mayası olan evlat.  

Yüce Türk tarihinde OCAK evin merkezini teşkil eder. Her şey onun merkezinden genişler. Yaradan’a çok şükür ki merkeze çekildim. Aziz ruhaniyetine selam olsun ki Hüseyin Münir Derman hocam derdi ki sohbetlerinde: 

“oğlum demir gibi ol, demir gibi. Çöp olma! Demir olursan bir gün gelir seni mıknatıs gibi çekerler. Sen tasa etme nasıl olur diye”. Öyle de oldu.  Demir varsa demirci vardır. Demirci varsa ocak vardır. Demirci ocağı madde ve mananın işlendiği yüce mekân içre mekân. Ne güzel de işledi ve değer üstüne değer kattı “O”. Hayran olmamak elde değil. Ateş verdi, su verdi, huuu verdi “O” . Babalığından bir şey kaybetmedi, aksine oldu bu çocuğa DEMİRCİ BABA! 

“O”nun üzerinde en çok etkilendiğim şey, ismi gibi OK’larıdır. Öylesine bir OK ustası ki… “O”nun yanında iken hep kendimi açık bir arazide bulurum. Hikmetli sözlerini yayına gerer ve fırlatır ok gibi. Öööyylle arkasından bakar kalırım. Bu bakmalar bir zaman sonra ufuklara bakmak anlamına geldiğini kavradım! Ne uzak okçu atışlarına şahitlik yaptım! Gün geldi o okların saplandığı yerleri bile buldum! Bu halime tatlı tatlı gülümser, ona da ferahlık veren hasılı buydu. 

Gönlüme taht kurdu bu nedenlerle. Ağız dolusu değil, gönül dolusu Sultanım derim! Ama Babalığını tabii ki de kaybetmeden… SULTAN BABA!

Bu sultanlığından yani saltanatından en çok sevdiğim yanı ise saltanatını paylaşmasıdır! Onun saltanatı miri malı üzerine. Yüce Türk Sultanların yaptığı gibi Ata’dan yadigâr yağma törenleri düzenler! Kendini yağmalatır da yağmalatır. Telli Kur’an deyişlerinde bir meşhur söz vardır “arifler dükkânın açmış, ne ararsan var içinde” diye. Onun arifliği ve ariflik hazinesi vermekle tükenmiyor. Aksine doluyor yüce rahmetten.

Buraya kadar özetle harf kalıbına dökülebilen sadece ‘bazı’ çocukluk anılarımı yazdım. Son olarak bilmeyene şu sırrı satayım;

Bir gün madde de henüz tanış olamadığım bir ağabeyimden “O”nun hakkında kendi deyimi ile bir (s)öz üflemişti kulağıma ve demişti ki: “O” çocuk kalpli bir veli”. Evet çook haklıydı! Kendi açımdan ikrar ettim. Çocuk ile ancak çocuk olunurdu. Cücelerin, yücelerde ne işi olurdu ki?! VELİ aynı zamanda BABA demektir. O sözü tekrar tekrar okurum hep kendime…

Hakikatte hepimiz yetim olduğumuz bu yerde hepimize Baba’lık ettiğin için önünde saygıyla eğilirim BABA!

 

Yasin Akdoğan

 08.03.2018Bu haber 4,754 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Bengü Dönüş

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,080 µs