En Sıcak Konular

Işık, İlk Kez Ses Olarak Depolandı!

20 Eylül 2017 07:56 tsi
Işık, İlk Kez Ses Olarak Depolandı! Işık, İlk Kez Ses Olarak Depolandı!

Işık, ilk kez ses olarak depolandı!

Sydney Üniversitesi'nden araştırmacılar ilk kez ışığı ses olarak depolamayı başardı.Günümüzde bilgiler fiber optik kablolar yoluyla ışık hızında iletilebiliyor. Ancak mevcut teknoloji ile bilgisayar çipleri bu bilgiyi aynı hızda alıp işleyemiyor.

Avustralya'daki Sydney Üniversitesi'nden araştırmacılar bu soruna çare bulabilmek amacıyla yaptıkları araştırma sonucunda ilk kez ışığı ses olarak depolamayı başardı. BÜYÜK ŞİRKETLER MİLYARLARCA DOLAR HARCADI Newsweek'in aktardığına göre, IBM, Intel, HP gibi dev şirketle elektronik olarak çalışan ancak bilgiyi ışık kullanarak iletecek bir 'optoelektronik çip' geliştirmek amacıyla milyarlarca dolar harcadı ancak başaralı olamadılar. Bu nedenle Sydney Üniversitesi'nden araştırmacılar çipi değiştirmek yerine enformasyonun doğasını değiştirdi. Sydney Üniversitesi'nden araştırmacı Moriz Merklein "Işık bazlı bilgisayarların ticari gerçek haline gelmesi için çipteki fotonlu verinin yavaşlatılması gerekiyor ki işlenebilsin, depolansın ve ulaşılabilsin" dedi.

Arştırmacı Benjamin Eggleton da açıklamasında "Bu optik enformasyon işleme alanında önemli bir adım" ifadelerini kullandı. IŞIK HIZINDAKİ VERİLER SES HIZINA YAVAŞLATILACAK ​Bu yeni teknoloji ile mevcut bilgisayarlar verileri elektronlar yerine foton olarak işleyebilecek. Işık hızında hereket eden fotonlar olarak yolculuğuna başlayan veriler bilgisayar çipi tarafından okunabilmek ve işlenebilmek için ses hızına dönüştürülüp yavaşlatılabilecek ve ardından tekrar ışık hızına dönüştürülecek. Sydney Üniveristesi'nden Dr. Birgit Stiller "Bizim çipimizde akustik formdaki bilgiler optik etki alanında 5 derece daha yavaş hareket ediyor. Bu şimşek ve gök gürültüsü arasındaki fark gibi" dedi.

http://www.gazete2023.com/teknoloji/isik-ilk-kez-ses-olarak-depolandi-h67361.html
Bu haber 3,125 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14148 µs