En Sıcak Konular

İTÜ Güneş Arabası Avustralya'ya Gidiyor

23 Mart 2011 08:46 tsi
İTÜ Güneş Arabası Avustralya'ya Gidiyor 'ARIBA', dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan 'Avustralya World Solar Challenge 2011'e katılacak

Türkiye'nin uluslararası alanda ödül sahibi ilk ve tek güneş arabası İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) "ARIBA", dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan "Avustralya World Solar Challenge 2011"e katılacak.

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, ülke çapında Formula G yarışlarında elde ettiği sayısız ödül ve üstün başarı ile iddiasını ortaya koyan ve ARGE çalışmaları akademik bildiri olarak kabul gören İTÜ Güneş Arabası Ekibi, yeni bir hedef için beşinci güneş arabalarını tasarlamaya başladı.

Türkiye'de elektrikli otomobil tasarımı ve üretimi yapılabilmesi için disiplinler arası ortamda yetkin mühendisler yetiştiren İTÜ Güneş Arabası Ekibi (İTÜ-GAE), güneş enerjisi alanında dünyanın en önemli yarışması olan "Avustralya World Solar Challenge 2011"e katılmak için gün sayıyor.

Geçtiğimiz yıl Avustralya'dan "En İyi Yeni Katılımcı" ödülüyle dönen ekip, bu yıl 16-23 Ekim tarihlerinde yapılacak yarışlarda derece hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Makine Mühendisliği Otomotiv Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi ve Takım Kaptanı Onur Serin, güneş arabalarının tasarımı ve üretiminin tamamen kendilerine ait olduğunu, bu projede farklı bölümlerden bir çok öğrencinin de yer aldığını belirtti.

Serin, bir yandan elektrikli otomobilin nasıl yapılacağını öğrettiklerini, bir yandan da güneş enerjisinin ve yenilenebilir enerjilerin günlük yaşamda kullanımıyla ilgili modeller geliştirdiklerini ifade etti.

Öte yandan, yarışlarda Harvard, MIT, Yale, Tokyo gibi bu alanda çok iyi üniversitelerle yarışacak olan ekip, güneş panelleri üretimi için destek bekliyor. İTÜ Güneş Arabası'na destek olmak isteyenler, "www.itugae.com/bagis" linkinden kendi isimlerini verebilecekleri güneş panelleri satın alabilecek.

AABu haber 2,176 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,715 µs