En Sıcak Konular

Casus Oyuncak, Çocuğunuzun Sırlarını Paylaşıyor

13 Aralık 2016 10:55 tsi
Casus Oyuncak, Çocuğunuzun Sırlarını Paylaşıyor Casus Oyuncak, Çocuğunuzun Sırlarını Paylaşıyor


Casus Oyuncak, Çocuğunuzun Sırlarını Paylaşıyor
   
 
ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan bir şikayet, internet bağlantılı oyuncakların çirkin yüzlerini ortaya çıkartmayı amaçlıyor.
 

Tüketici çıkar kuruluşlarının koalisyonuna göre, çocuklarınıza satın aldığınız internet bağlantılı oyuncaklardan bazıları, bilginiz veya rızanız olmadan çocuğunuzun özel hayatını tehlikeye atıyor olabilir.


KİŞİSEL BİLGİLERE İHTİYAÇ DUYUYOR

Salı günü ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan bir şikayet, "akıllı" çocuk oyuncakları üreticileri olan Genesis Toys'un - Cayla Bebek ve i-Que Akıllı Robot ve konuşma tanıma yazılımı üreticisi Nuance Communications'in kuralları ihlal ettiğini iddia ediyor.

 
Oyuncak bebekler, çocukların adları, ebeveynlerinin isimleri, en sevdikleri TV şovları, en sevdikleri yemekler, okul, mahalle ve oyuncak gibi kişisel bilgilere ihtiyaç duyuyorlar. Cayla bebekler önceden programlanmış bazı reklamlar da taşıyor. Bu oyuncak bebekler Disney'e hayranlık duyuyor, Disneyland'a gitmek istiyor ve Disney filmleri seyretmek için can atıyor.


İLK OYUNCAK VUKUATI DEĞİL

Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi ve Ticaretten Uzak Çocukluk Kampanyası tarafından sunulan şikayet, diğerlerinin yanı sıra, oyuncakların sohbetlerini kaydettirdiklerini ve ses dosyalarını bir uygulama vasıtasıyla anne ve babanın iznini almadan Nuance tarafından işletilen uzak bir sunucuya ilettiklerini iddia ediyor. Koalisyon suçlamaları, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nı ihlal ediyor ve web sitelerinin 13 yaşından küçük çocukların verilerini kullanmadan önce ebeveyn izni almasını gerektiriyor.

Bu, gizlilik ihlali suçlamasıyla suçlanan ilk oyuncak vukuatı değil. Mattel'in 75 dolarlık Hello Barbie'sinde geçen yıl bulanan bir kusur, bilgisayar korsanlarının ev adreslerini tespit etmesine izin veriyordu. Araştırmacılar, bu yılın başlarında, çocuklarla sohbet edebilecek peluş küçük bir oyuncak ayı olan Fisher-Price Smart Toy'un ebeveynlerin ve çocukların verilerini sızdırabileceğini keşfetmişti.


AÇIKLAMA TALEBİNE YANIT VERMEDİ

Nuance, FTC'den konuyla ilgili henüz bir soruşturma yapılmadığını söyledi ancak veri gizliliğini çok ciddiye aldığını iddia etti.

Nuance sözcüsü Richard Mack, geçtiğimiz gün yayınlanan bir blog yazısında "Politikamız pazarlama veya reklam amaçlı sesli veri kullanmamıza veya satmamıza izin vermez. Nuance, müşterilerimizden herhangi biri adına veya diğer müşterilerimizden toplanan ses verilerini diğer müşterilerimizden herhangi biriyle paylaşmaz." dedi.

Genesis Toys ise, açıklama talebine yanıt vermedi.
http://www.haberler.com/casus-oyuncak-cocugunuzun-sirlarini-paylasiyor-9053069-haberi/?oku=1Bu haber 2,925 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,044 µs