En Sıcak Konular

Kablosuz Sinyaller Kullanılarak Duygularımızın Tespiti

7 Aralık 2016 16:01 tsi
Kablosuz Sinyaller Kullanılarak Duygularımızın Tespiti Kablosuz Sinyaller Kullanılarak Duygularımızın Tespiti

Kablosuz Sinyaller Kullanılarak Duygularımızın Tespiti

MIT’in (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) Yeni Radyosu Kablosuz Sinyalleri Kullanarak Duygularınızı Tespit Edebiliyor!

Bir kişinin duygularını yalnızca yüz ifadelerine dayalı belirlemek ya da doğru sonuç çıkarmak her zaman kolay değildir. Ancak, MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı’nda (CSAIL) yarattıkları yeni teknoloji ile araştırmacılar, bir kişinin mutlu, üzgün, heyecanlı veya öfkeli olup olmadığını solunum ve kalp ritmindeki en ince değişiklikleri bile ölçerek tespit etmeyi başardılar.

 CSAIL’in EQ-Radyo olarak adlandırdığı yeni cihaz, verilerini kablosuz sinyallerden elde ederek kullanıyor. Bu yeni yöntem, vücut algılayıcılarına veya yüz tanıma teknolojisine dayalı küresel duygu-saptama alanındaki mevcut yöntemlerden daha kolay ve etkili.

 Doktora öğrencileri Mingmin Zhao ve Fadel Adib ile bu araştırmayı yapan ve yazan MIT’de profesör ve bu projenin başı olan Dina Katabi şunları söylüyor:

“EQ-Radyo, bir kişinin bedenine kablosuz sinyaller yollayıp, ondan yansıyan sinyallerin tekrar cihaza geri aksetmesini sağlıyor. Onun atış çıkarım algoritmaları, yansımları tek tek ayrı kalp atışlarına ayırıyor ve kalp atışları arasındaki küçük değişiklikleri, uyarılma ve olumlu etki seviyelerini tespit etmek için analiz ediyor.”

Bu ölçümler, duyguyu tespit etmek için kullanılıyor. Sinyaller düşük uyarılma ve olumusuz etki gösterdiğinde, alet duyguyu “üzgün” şeklinde tanımlıyor. Bunun tam tersi olarak da yüksek uyarılma ve olumlu etki tespit edildiğinde de bu “heyecanlı” şeklinde yorumlanabiliyor.

 Korelasyonlar, elbette deneğe, konuya bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak, insan kalp atışlarının çeşitli duygusal durumlarda nasıl tepki vereceğini anlayarak, EQ-radyo, %87’lik doğruluk payı ile başlıca duyguları tespit edebilir.

Adib: “Milisaniye zaman aralığında açılıp kapanan kalp kapakçıklarının ölçümlerini iyileştiren bu sistem ile gerçek anlamda bir kişinin kalp atışında bir sekme, atlama var mı, yok mu tespit edilebilir.”EQ-Radyo ile kablosuz sinyallerin, belirgin olmayan insan davranışları hakkında anında güvenilir bir şekilde bilgiyi nasıl toplayabildiği açığa çıkmakta ki, bu metod eğlence endüstrisinde ve tüketici davranışına dayalı endüstride kullanışlı uygulamalara sahip olabildiği gibi, sağlık ve tanı koymada çok geniş bir kullanım potansiyeli ve kapasitesine de sahip.

Katabi: “Çalışmalarımız, her zaman çıplak gözle görülüp, yakalanamayan insan davranışı ile bilginin kablosuz sinyaller ile yakalanabileceğini göstermekte.”

Katabi sözlerine şunları da ekliyor: “Sonuçlarımızın, depresyon ve anksiyete gibi durumların izlenmesine ve teşhis edilmesine yardımcı olabilecek gelecek teknolojilerin yolunu açabileceğine inanıyoruz.”

Çeviren: AylinER
http://okyanusum.com/makale/kablosuz-sinyaller-kullanilarak-duygularimizin-tespiti/Bu haber 2,303 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,201 µs