En Sıcak Konular

Muharrem ve Hicri yılbaşı

2 Ekim 2016 08:11 tsi
Muharrem ve Hicri yılbaşı Muharrem ve Hicri yılbaşı

Hicri Yılbaşı, Muharrem ayının birinci günüdür. Muharrem ayı, Kerbela acısı ve aşure günü içinde olan, sadece İslam alemi için değil diğer dinler için de mübarek sayılan bir aydır. Peygamber efendimizden önce de kutsiyet atfedilen bu ay haram aylardan biridir. Cahiliye döneminde savaşmak isteyen kabileler bu ay haram oylardan olduğu için savaşamayacağından dolayı Muharrem ayını bir sonraki aya erteleyerek savaşmışlardır. Cehaletin ve fitnenin mübarek ayları bile etkilediği bir dönemde Peygamber Efendimiz İslam'ı yaymaya başlamış fakat müşriklerin düşündüğünün tersine Muharrem ayının kutsallığı ve haram aylardan olması değişmemiştir. Hz. Ömer zamanında Muharrem ayının birinci günü takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir.  

Hicri yılbaşı gecesi için Allah dostları 'geçmiş yılların muhasebesini yapmayı' tavsiye etmiştir. Bu yıl Hicri yılbaşı, Miladi Takvim'e göre 1 ekimi 2 ekime bağlayan Pazar günü kutlanacaktır. Muharremin 10. günü (11 Ekim 2016 Salı) Aşure günü olarak kutlanacak. Ayrıca Hicri yılbaşı ile Kameri olarak 1 Muharrem 1438'e girmiş olacağız. 

RAMAZAN'DAN SONRA EN FAZİLETLİSİ  

Hicri yılbaşında ve Aşure gününde oruç tutmanın fazileti şüphesiz ki çok büyüktür. Peygamber Efendimiz bu konuda “Ramazan orucundan sonra orucun en faziletlisi, Allah’ın ayı olan Muharrem ayı orucudur!” buyurmuştur. (Müslim 1153/202, Ebu Davud 2429,) 

Aşure gününde oruç tutulması konusunda ise “Allah’ın, Âşure günü orucuyla ondan önceki yılı bağışlamasını şüphesiz ki umarım.” buyurmuştur. (İbni Mace 1738) 

NAFİLE VE TESPİH NAMAZLARI KILINMALI 

Muharrem ayının 9. ve 10. gecelerinde tespih namazları ve nafile namazlar kılarak tevbe istiğfar etmenin ecri yüksektir. Bazı rivayetlere göre 9. ve 10. geceleri teheccüd vaktinde rızâ-i ilâhî için 4 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 50’şer İhlâs-ı şerîf okunur. Bunun da sevabı büyüktür. 

http://www.milligazete.com.tr/hicri_yilbasi_ne_zaman_basliyor/426728Bu haber 3,602 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,715 µs