En Sıcak Konular

Bir Bakteri İnsanlığı Yok Edebilir!

18 Eylül 2016 11:47 tsi
Bir Bakteri İnsanlığı Yok Edebilir! Bilim İnsanlarının Geliştirdiği Bir Bakteri İnsanlığı Yok Edebilir!


Büyük İddia: Bilim İnsanlarının Geliştirdiği Bir Bakteri İnsanlığı Yok Edebilir!

  
Ortaya atılan iddiaya göre Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Hamiltona Smith tarafından geliştirilen Cynthia isimli bakterinin Amerika ve Avrupa kıtalarında yaşamı tamamen yok edebilecek!

 
Geçmiş dönemlerde yaşayan ünlü düşünürler ve bilim insanlarının bir gün insanların geliştirdiği nesne ve teknolojilerin insanlığın sonunu getireceğini ya da diğer bir değişle insanlar yüzünden insanlığın sonunun geleceğini söylediklerini biliyoruz. ABD'li ünlü bilim insanının geliştirdiği bir bakteri de bunun en önemli sinyallerinden bir tanesi.

2010 yılında Hamiltona Smith isimli bilim insanı liderliğinde 20 bilim insanının Meksika körfezindeki petrol kirliliğiyle mücadele etmek için geliştirdiği Cynthia isimli sentetik bakteri, bir petrol firmasının bu bölgede yarattığı petrol kirliliğini başarıyla bölgeden temizlemişti. Ancak bu bakterinin son dönemde amacının dışına çıkarak çevre dostu olmak yerine tüm doğanın dengesine zarar verdiği raporlandı.

İnsanlar tarafından geliştirilmesine rağmen çevre koşullarına bağlı olarak mutasyona uğrayan bu sentetik bakterinin bugüne kadar yayınlanan raporlarda binlerce kuşu, 27 insanı ve yüzbinlerce balığı öldürdüğü söylenirken bir petrol şirketinin 128 personelinde kalıcı hastalıklara yol açtığı söyleniyor.

Hızla yayılıyor

İlk olarak ABD'de petrol kirliliğiyle mücadele amacı taşıyan bu sentetik bakteri, çevre bölgelere yayılmış durumda ve Akdeniz bölgesine doğru hızla ilerliyor. Aynı zamanda yağmur bulutlarıyla dahi yayılabileceği belirtilen bakteri eğer önlenemezse kısa sürede çok büyük bir boyuta ulaşarak çevredeki canlılara ciddi zararlar verebilecek.

İnsanlara etkisi ne?

Bu bakterinin bulunduğu deniz ya da okyanusa giren insanların vücutlarındaki yaralar aracılığıyla insanlara bulaşacağı belirtilirken bu bakteriden etkilenen deniz mahsüllerinin tüketilmesinin de bakterinin insanlara bulaşabileceğini gösteriyor. Bu doğrultuda yayılan iddialara göre eğer bu bakterinin önüne hızlı bir şekilde geçilemezse, bakteri ciddi bir salgın haline gelerek yüzbinlerce belki de milyonlarca canlının hayatına mal olacak.
http://www.webtekno.com/bilim-insanlarinin-gelistirdigi-bir-bakteri-insanligi-yok-edebilir-h20241.htmlBu haber 2,388 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,051 µs