En Sıcak Konular

Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri

23 Kasım 2015 14:05 tsi
 Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri Gediz Üniversitesi'nden Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri


Gediz Üniversitesi'nden Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri

Güneş enerjisinin önemi ve kullanılan alanları günümüzde artmaya devam ederken Gediz Üniversitesi'nden bizleri gururlandıracak bir haber geldi.
    

Enerji kaynağı konusunda çağımızın en önemli şeylerinden biri kuşkusuz güneş ve bu bağlamda güneş enerjisi, alternatif enerji seçeneğimiz olarak gerek çevremizi, gerekse uzun çaplı bir planlamada doğal yaşantımızı olumlu yönde kurtarabilir.


Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam ve araştırma ekibi, fiziki yapı olarak kağıdı andıran şeffaf paneller üretti. Bu panelleri özel kılan şey ise, onların temelde birer güneş paneli oluşu ve güneş enerjisi ile elektrik üretebilme yetileri. Nanoteknoloji yöntemi ile panelleri geliştiren ekip bu süreçte ses dalgalarını kullanarak panelleri gerekli özelliğe getirmiş. Özünde plastikten elde edilen bu paneller, rahatlıkla esneme ve bükülme işlemi de gerçekleştirebilmekte.

 Yaptıkları çalışma ile ABD'ye davet edildiklerini dile getiren Bayam, patent başvurusunda bulundukları buluşla alakalı İsviçreliler'le beraber çalıştıklarını ve panellerin daha da geliştirilmesi konusunda adımlar attıklarını da sözlerine ekledi. Bu arada panellerin plastikten üretiliyor oluşu, geri dönüşüme uygun oldukları anlamına geliyor ki bu özellik de günümüzde oldukça önemli.  

 Umuyoruz bu paneller hedeflendiği gibi daha da geliştirilerek kullanım bakımından geniş kitlelere yayılır ve artık yavaş yavaş girmekte olduğumuz güneş enerjili kaynaklar çağına atılan sağlam bir yerli adım olur.

http://www.webtekno.com/bilim-haberleri/gediz-universitesi-nden-elektrik-ureten-seffaf-gunes-panelleri-h12528.htmlBu haber 2,510 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,233 µs