En Sıcak Konular

Bayır Bucak Türkmenleri Zor Durumda

21 Kasım 2015 19:40 tsi
Bayır Bucak Türkmenleri Zor Durumda Bayır Bucak düştü katliam kapıda

Bayır Bucak düştü katliam kapıda

Suriye'de ağır saldırı altındaki Türkmen Dağı düştü. 15 gündür Bayır Bucak'a saldıran Rusya-Esed-İran-Hizbullah güçleri yüzlerce yıldır Türkmen toprağı olan Bayır Bucak genelinde hakimiyet kurdu. Bölgedeki 25 bin sivil, katliam tehdidiyle yüz yüze!

Hatay'ın güneyindeki Bayır-Bucak Türkmenleri katliam tehdidiyle karşı karşıya. Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran'ın binlerce milis desteğiyle Türkmen Dağı'nda ilerleyen Suriye Ordusu, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzere. Topraklarını savunan muhalifler, hiçbir IŞİD'linin bulunmadığı bölgeyi 15 gündür bombalayan Rus uçaklarının bombaları altında geri çekilmek zorunda kaldı. İran destekli rejim militanları Türkmen Dağı'na girdi. Esed ordusunun stratejik Gımam Tepesi'ni almasıyla ilk adımını attığı Bayır Bucak harekatında dün, bölgenin merkezi durumundaki Kızıldağ'ın da alınmasıyla Bayır Bucak genelinde Rusya-Esed hakimiyeti kuruldu. 

Baas yönetimi başkanı Beşşar Esed'in memleketi olan ve 'rejimin kalesi' olarak nitelendirilen Lazkiye'ye yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan stratejik Gımam Tepesi önceki hafta düşmüştü. Gımam'ın düşmesiyle, binlerce İran askeri ve onlara destek veren Afgan, Lübnanlı, Iraklı milisler Türkmenlerin yaşadığı yerin kalbine doğru yürüyüşe geçti. 10 bin sivil, bombalara hedef olmamak için Türkiye sınırına akın ederken, Bayır Bucak'taki 25 bin kadar Türkmeni katliam korkusu sardı.

Suriye Türkmen Meclisi Bayırbucak Sorumlusu Ömer Ceren, "Saldırılar son 5 yılın en yoğunu" derken, Türkmen köylerine 'yağmur yerine bomba yağdığını' kaydetti. 10'dan fazla köyün tamamen boşaldığını, kaçanların Türkiye sınırına gittiğini ifade eden Ceren, "200'e yakın yaralımız 20 de şehidimiz var. Rejim tarafında can kaybının daha fazla olduğu bilgisi geldi. Şuan bizler Esed'le değil, Rusya, İran, Irak, Çin'le savaşıyoruz. Bizi dörtbir yandan vurmaya başladılar" dedi. Ceren, üzerilerine yağmur yerine bomba yağsa da topraklarından vazgeçmeyeceklerini, sonuna kadar direneceklerini kaydetti.

Dakikada 40 füze

Rusya, Hatay'ın güneyindeki Bayır Bucak'ta sürdürdüğü bombardımanı adeta Türkmen katliamına dönüştürdü. Rusya, önceki geceden buyana havadan ve denizden dakikada 40 füze atan sistemlerle bölgeyi yerlebir etti, çok sayıda siville birlikte muhalif asker de şehit oldu. Bölge kaynakları, Suriye ordusunun önce Halep'e saldırarak muhalif grupları bu bölgeye çektiklerini, sonra da korumasız kaldığı düşüncesiyle Türkmen Dağı'na saldırdıklarını anlattı. Yoğun saldırıları Ankara da dakika dakika takip etti. Bölgeden anlık istihbaratlar alınırken, asker de Hatay sınırında teyakkuza geçirildi. Dışişleri Bakanlığı ise gece boyu Bayır Bucak mesaisi yaptı. Rusya Büyükelçisi geceyarısı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı, gerekli uyarılar yapıldı. Türkiye, bu konudaki hassasiyetini 25 Kasım'da Ankara'ya gelecek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a da ilk ağızdan iletecek.

Paraşütle asker indirdiler

Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Esed güçleri, Rusya ve İran tarafından kuşatılan Bayır Bucak Türkmen bölgesindeki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi: "Bombardıman çok yoğun. Her yer adeta deprem oluyor gibi sarsılıyor. İlk kez böyle bir şey görüyorum. Uçaklar, füzeler, tanklar kullanılıyor. Karadan karaya ve denizden karaya etkili füzeler atılıyor. Türkmen Dağı'nın her metresine bomba yağıyor. Rejimin bölgeye ilerlemesi durumunda çadır kentler, sınır boyundaki yerleşim yerleri yaşanmaz hale gelir. Sınır hattındaki tüm köylerimizi bombalıyorlar. Önceki gün Sabah saatlerinde karşı savunma harekatı başlattık. Kızıldağ'a üç kez uçaktan paraşütle asker bıraktılar. Son 24 saatte 200'den fazla rejim askerini öldürdük. Rejim birlikleri ormanlık alandan yaralılarını çekemedi. Ancak, karşıda çok sayıda asker var. İran, Irak ve Hizbullah Şii milisleri ve Rusça konuşanlar vardı. 3 helikopter 45'inci Tepe'ye paraşütle asker bıraktı. Acısu'da bir bölgeyi ele geçirdiler. Gençlerimiz bütün zorluklara rağmen direniş gösteriyor. Bizim de şehit ve yaralılarımız var, ancak Osmanlı ecdadımızdan bize yadigar kalan bu toprakları ve namusumuzu kanımızın son damlasına kadar düşmandan koruyacağız." BM: BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkmenlere dönük operasyonların insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden edilmesine neden olduğunu söyledi.


http://www.milliyet.com.tr/bayir-bucak-dustu-katliam-kapida/dunya/detay/2151271/default.htm
Bu haber 4,164 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,600 µs