En Sıcak Konular

DNA'yı da Bozuyorlar

14 Eylül 2015 09:28 tsi
DNA'yı da Bozuyorlar Bilim İnsanları İnsan DNA'sıyla Oynayabilmek İçin İzin İstedi...


Bilim İnsanları İnsan DNA'sıyla Oynayabilmek İçin İzin İstedi


Bilim ve araştırmalar her geçen gün belirli mesafeler katediyor ve bu çalışmalar tıp gibi insan hayatını yakından ilgilendiren bilim dalları sayesinde insanların yaşamını direkt olarak etkiliyor. Her insanın yaşadığı ve yaşayabileceği hastalıklar ve sorunların tedavisi, insanın genlerinde saklı.

Yapılan bütün çalışmalar, alınan küçük örnekler veya önceden bilinen doğrular üzerine yapılıyor. İlaçlar, aşılar ve bunun gibi diğer şeyler, insan için üretilsede ilk olarak insan üzerinde denenmiyor, DNA olarak oldukça benzer olduğumuz hayvanlar bu deneylerde kullanılıyor.

Hinxton Grubu olarak anılan uzmanların hazırladığı raporda, embriyoların gelişimlerini erken dönemlerinde yapılacak olan bir genetik kod düzenlemesinin araştırmalara çok fazla katkıda bulunacağı vurgulandı. Yani bu bilim adamları, oluşmaya başlayan bir insanın DNA'sını araştırma amaçlı değiştirmek ve araştırmaları bu bireyin sahip olacağı özelliklere göre yönlendirmek istiyorlar.

ABD, Kanada ve İsviçre gibi ülkeler, bu tarz araştırmalara etik olmadığı gerekçesiyle fon sağlamıyor ve araştırmaların yürütülmesine karşı çıkıyorlar. Hinxton'a dahil olan bilim adamları, hastalıkların belirleneceği DNA'ları bulup çocuk gelişiminin erken döneminde, bu genleri "moleküler makas" yardımı ile kesebileceklerini iddia ediyor. Böylece çocuk rahatsızlıktan arınmış bir şekilde büyüyebilecek.

Bu sene başlarında Çin'de yürütülen araştırmalarla ileride kan hastalığına yol açabilecek olan DNA'ların, embriyoda bulunabileceği ve düzeltilebileceği keşfedilmişti. Bu ve bunun gibi birçok örneğin bulunduğunu belirten Hinxton Grubu, bilim için deneylerin insanlarda da yapılmasıyla araştırmaların çok daha hızlı sonuçlanacağını belirtiyor.

Bu deneylerin etik olmadığını, fakat eğer bahsedilen kadar büyük bir potansiyeli varsa yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta doğada etik olan/olmayan yoktur ve birkaç kişi milyonları kurtarabilir.

Kaynak: BBC Bu haber 2,689 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,633 µs