En Sıcak Konular

Google Aslında Sandığınız Şey Değil

5 Kasım 2014 08:37 tsi
Google Aslında Sandığınız Şey Değil Julian Assange: Google aslında sandığınız şey değil

Julian Assange: Google aslında sandığınız şey değil

 

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, Google’ın tepe isimleriyle görüşmelerini ve bu kişilerin, ABD iktidar şebekesi içinde kurduğu ilişkileri anlattığı bir kitap yazdı. Kitap, Google’ın CIA’yla istihbarat paylaşmak bir yana, doğrudan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir kolu olarak çalıştığını ortaya koyuyor.


Artık şundan emin olabiliriz: Geçmişimizdeki kimi olayları, anıları bizden iyi hatırlayanlar listesinde anne babamızın, en iyi arkadaş veya sevgilimizin yanına, Google da eklenmiş durumda. Üstelik bizim hakkında bildiklerinin bir kısmını, listedeki diğerleri bilmiyor ve hiçbir zaman bilmeyecek. Hatta, bazılarını biz de bilmiyoruz. Hakkımızda ne yazışılıyor, hangi kayıtlar tutuluyor, internette gezindiğimiz sayfalar nerelerde arşivleniyor...

Google biliyor.

Ama, bu kadarı genel olarak kamuoyu tarafından da biliniyor. Fakat Google öyle bir tekel yarattı ki, bilişim alanında yüksek derecede bilgi sahibi olmaksızın, teslim olmamak imkansız. Ya düşünmüyoruz ya da güveniyoruz, güvenmek istiyoruz.

Şirketin kendisiyse, “güvenmeyin” diye haykırıyor. Google’ın CEO’su Eric Schmidt, 2009’da katıldığı bir televizyon programında, kişisel bilgilerin güvenliği konusunda “Eğer kimsenin bilmesini istemediğiniz bir şey varsa, belki de onu baştan yapmamalıydınız” demişti.

Ziyaret

 Haziran 2011’de, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, İngiltere’de ev hapsinde olduğu dönemde, Eric Schmidt, Google Ideas direktörü Jared Cohen’le birlikte yazacakları kitap için kendisinden bir görüşme talep ettiğinde, Assange, Google’ın yönetim katının kendisi için Pentagon’dan veya Beyaz Saray’dan daha karanlık olduğunu düşünüyordu. Ziyaret edebileceklerini iletti.

Schmidt, tanınan biriydi. 2001’den beri Google’un CEO’suydu. Cohen’se “yükselen isim”di. Hem Bush ve Condoleeza Rice hem de Obama ve Hillary Clinton dönemlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı’nda danışmanlık görevi yapmıştı. 2009’da Schmidt’le tanıştılar ve Schmidt, Google Ideas isminde bir yan kol kurup Cohen’i başına getirdi.

Aynı yıl ikili, ABD Dışişleri Bakanlığı’na yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu CFR için ortak bir makale yazmış ve “demokratik ülkelerin tıpkı NATO gibi internet teknolojisi alanında da koalisyonlar kurmaları gerektiğini, çünkü dünya vatandaşlarını koruma görevine sahip olduklarını” savunmuştu.

Assange, yeni kaleme aldığı kitabında ziyareti uzun uzun ayrıntılandırıyor. Schmidt ve Cohen’in yanında iki kişi daha varmış. Lisa Shields, kendisini CFR başkan yardımcısı olarak tanıtmış. Scott Malcomson ikilinin çıkaracağı kitabın editörüymüş – en azından o sıralar öyleymiş, üç ay sonra Susan Rice’ın başdanışmanı olarak Bakanlığa geçmiş.

Telefon

İki ay sonra, Assange ve ekibi Wikileaks’in yayımlamakta olduğu tüm ABD Dışişleri Bakanlığı gizli belgeleri eski bir çalışan tarafından satılmaya başlanınca, yayın takvimini 4 ay hızlandırmaya karar verdi. Önden uyarmak için Dışişleri Bakanlığı’nı aramakta karar kıldılar. “Julian Assange, Hillary Clinton’la görüşmek istiyor” bilgisine, tipik bürokrasi refleksiyle inanmayan memurlarla saatler süren boğuşmanın ardından, iki ay önce Assange’ın evine gelen Lisa Shields’dan bir e-posta aldılar: “Görüşme isteğinizi onaylar mısınız?”

Assange, bu noktada, kendisini ziyaret edenlerin yalnızca Google değil, aynı zamanda hükümet olduğunu anladı.

Rejim değiştirici

 Wikileaks’in kurucusunun aklından bu olay çıkmıştı – ta ki, Wikileaks bu defa “gölge CIA” denilen düşünce kuruluşu Stratfor’un yazışmalarını yayımlamaya başlayıp, Lübnan’ın El Ahbar gazetesi, Jared Cohen’le ilgili bir haber hazırlayana kadar.

Stratfor, Google hakkında topladığı istihbaratları iç yazışmalarında ekibe aktarıyor, bu arada Cohen’in aslında Google’ın “rejim değişikliği sorumlusu” olduğunu dile getiriyordu. Arap Baharı döneminde Mısır’da aktivistlerle toplanmıştı. İran’da, kuzeydeki Azeri nüfusla temas ediyordu. Stratfor uzmanı ve eski Bakanlık çalışanı Fred Burton, “Google, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’na lojistik destek sağlıyor. CIA’in yapamayacağı işler yapıyorlar. Cohen sonunda ya kaçırılacak ya kendini öldürtecek.”

El Ahbar’daki yazıyı okuyunca kafasında şimşekler çakan Assange, geri dönüp Dışişleri Bakanlığı sızıntılarında Cohen’in izini sürmeye başladı. Afganistan’da, telekomünikasyon tekellerini antenlerini ABD askeri üslerine taşımaya ikna etme turları düzenlemişti. Lübnan’da, Hizbullah’a rakip olabilecek bir “Şii örgütü” kurmaya çalışmıştı. Londra’da Hint film üreticilerine, Hollywood’la ilişki kurma karşılığında filmlerinde kimi siyasi unsurlara yer verme teklifi yapmıştı.

Şebeke

 Assange, yeni kitabında, ABD’deki düşünce kuruluşları-hükümet-ordu-sermaye alanında Google’ın parçası olduğu şebekeyi inceliyor. Liste çok uzun: Cohen’in aşırı sağcıları topladığı Save Summit, AgainstViolentExtremism.org diye bir siteyi fonluyor, sitenin arkasında Google Ideas ve Gen Next var. Gen Next’in yürütme kurulunda da Cohen var. Gen Next ayrıca Alliance of Youth Movements’ı fonluyor. Hani şu Ceren Kenar’ın Clinton’la poz verdiği toplantıyı düzenleyen örgüt. Bu hareket sonradan Movements.org adını aldı. O da Advancing Human Rights isminde bir STK’nın parçası haline geldi. Advancing Human Rights’ın kurucusu Robert L. Bernstein, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de kurucusuydu ama örgüt “ABD ve İsrail’in ihlallerini de izlemek”te ısrar edince ayrılıp bunu kurdu. Cohen bu yeni örgütün de yönetim kuruluna girdi, ki kurulda, İngiliz ordusunun Afganistan’daki eski işgal komutanı da var.

Eric Schmidt, daha derin. Ayrıntılarını yazmak yazının hacmini aşar, fakat Fukuyama’dan Soros’a, ABD hükümetinin en karanlık kişilerinden Bilderberg Konferansları’na kadar her yerde olan bir isim, Schmidt.

Şirket

 Tepe isimler böyle, peki şirket? Aslında bakılırsa en derin bağlantılar, doğrudan şirket olarak Google tarafından kurulmuş durumda. Geçen yıl, PRISM adlı program kapsamında Google’ın “petabitlerce” kişisel veriyi ABD istihbaratına aktardığı ortaya çıktı.

Baştan beri böyleydi bu durum. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin 2001’de Schmidt’i şirketin başına getirdiklerinde, şirket Pentagon’a bağlı DARPA projesi kapsamında fonlanıyordu. 2003’te Bush yönetimi internetteki her şeyi takip etmeye başladığında Google, Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan (NSA) “veri irdeleme araçlarını geliştirmek” için 2 milyon dolar almıştı. 2004’te Google Haritalar sistemi kurulduğunda, Pentagon’la milyonlarca dolarlık ortaklık sözleşmeleri imzalandı.

Assange, kitapta, Pentagon yetkililerinin yazışmalarında Google’dan “Amerikan askeri yapısının parçası” olarak söz ettikleri bölümleri alıntılıyor. 2013 sonbaharında, Şam’daki kimyasal saldırının ardından ABD Suriye’ye saldırmak için kamuoyu yaratmaya çalıştığı dönemde Google, hiç yapmadığı bir şeyi yaptı: Dışişleri Bakanı John Kerry’nin konuşmasını, Google arama çubuğunun hemen altından duyurdu.

Assange’ın kitabı, Google’ın nasıl bir imparatorluk haline geldiğine dair önemli bir çalışma.

* soL Dergisi'nin 2 Kasım 2014 tarihli sayısında yayımlanmıştır.Bu haber 3,609 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,243 µs