En Sıcak Konular

Uçan Robot Yaptılar

6 Mayıs 2013 09:30 tsi
Uçan Robot Yaptılar Sinek kadar uçan robot yaptılar


Sinek kadar uçan robot yaptılar

 Bilim adamları, bir sinek büyüklüğünde ve böceklerin çevik manevralarını taklit edebilen bir robot yaptılar. Sinek robotlar, arama kurtarma çalışmalarında görev yapacak. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilimadamları, bir sinek büyüklüğünde bir robot yaptılar. Sinek robotlar, böceklerin çevik manevralarını taklit edebiliyor ve saniyede 120 kez kanat çırpabiliyor.

Karbon elyaftan üretilen ve bir gramdan çok daha hafif olan bu uçan robotun kanatları güçlü elektronik kaslarla hareket ettiriliyor.

Bilim dergisi Science'da yayımlanan araştırmayı yürüten ekipteki bilimadamları, bu tür robotların gelecekte arama kurtarma çalışmalarında kullanılabileceğini belirtiyor.
 
Harvard Üniversitesi'nden Dr Kevin Ma ve başında Dr Robert Wood'un bulunduğu araştırma ekibi, dünyanın en küçük uçan robotunu ortaya çıkardıklarını belirtiyor.

Uçan robot, gerçek bir sineğin çevikliğine de sahip. Araştırmacılar bunun, kusursuz kanat tasarımının bir sonucu olduğunu söylüyor.

Doğal hayatta gerçek sinekler, bu araştırmada da uçan robot, kaldırma ve itme güçlerinin gövdeleri üzerindeki etkisinin büyük bir hızla, sürekli ayarlanması sonucunda havada kalmayı ve ani, çevik hareketler yapabilmeyi başarıyor.

Tıpki bir sinek gibi, robotun esnek kanatları da saniyede 120 kez çırpılıyor. Araştımacılar bu kanat hızına, her voltaj verildiğinde büzüşen 'piezoelektrik malzeme' adını verdikleri bir maddeyi kullanarak ulaşmışlar.

Elektrik akımını büyük bir hızla açıp kapatarak, bu maddeyi, tıpkı bir sineğin hızla hareket eden kanatlarındaki küçük kaslar gibi kullanıyorlar.

Bilimadamları, bu araştırmanın asıl amacının bir robot üretmekten çok, böceklerin uçuş becerilerini anlamak olduğunu ancak bu tür robotlar için pekçok kullanım alanı olabileceğini de belirtiyorlar.

Bu tür minyatür robotların arama kurtarma çalışmalarında, enkazlarda, ya da insan sağlığı için tehlikeli ortamlarda kullanılabileceği vurgulanıyor.

Bilimadamları yine bu robotlardan bitkilerde tozlaşma ve döllenme için de faydalanılabileceğini belirtiyor.
 
Uçan robot bu aşamada bir dış güç kaynağına bağlı. Bilimadamları bundan sonraki aşamanın yeni geliştirilecek teknolojilerle bu güç kaynağının robotun gövdesine yerleştirilmek üzere minyatürleştirilmesi olduğunu, bunun birkaç yılı alacak bir çalışma gerektirdiğini söylüyor


http://haber.rotahaber.com/sinek-kadar-ucan-robot-yaptilar_365359.html#ixzz2SUXI9BCCBu haber 2,829 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,642 µs