En Sıcak Konular

Atatürk’ün Omzundaki Emanet

20 Nisan 2013 13:37 tsi
Atatürk’ün Omzundaki Emanet Evet o gün Gazipaşa’nın omzundaki sadece bir çocuktan ibaret değildi, çocuk suretinde Türkiye Cumhuriyeti idi. Tabelalardan TC’yi sökerek Cumhuriyete boşuna kürtaj yapmaya kalkmayın!

Atatürk’ün Omzundaki Emanet

 

 Atatürk’ün İlk Defa Yayınlanan Görüntüleri 16 Yıldız'da...

 

YIL 1921. Ülke savaş şartlarında harap bitap ama dimdik ayakta. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın talimatı ile Ankara'da Hakimiyeti Milli Matbaası’nın  köhne bir odasında Himaye-i Etfal Cemiyetinin kuruluşu gerçekleştirilir.

Himaye-i Etfal Cemiyeti  kurulur. Bu cemiyetin kuruluş amacı; Anadolu’dan göç eden, Türk olsun olmasın yoksul çocuklar ile savaşta şehit ve gazi olanların yetim, öksüz kalmış ve yardıma muhtaç çocuklarının her türlü ihtiyacını karşılamaktır. Bu çocuklara; süt, yiyecek yardımı yapmak, barınma  yeri temin etmek, giysi ihtiyaçlarını karşılamak, sağlık  sorunlarını ve diş muayenelerini yapmak, çocuk bahçeleri kurmak, sıhhi banyo ihtiyaçlarını karşılamak vs. bu cemiyetin yaptığı hizmetlerdir.

 TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa bu cemiyete büyük destek verir. Onca yokluk içinde bu cemiyetin himayesindeki çocuklara her türlü imkân sağlanır. Gazipaşa 1921 yılında  Ankara’nın soğuk kış günlerinden bir gün, kenar mahallelerden birinde, yarı harabe bir yapı içinde barınan; kimisi bebek 50 kadar  çocuğu bakıcıları nezaretinde ziyaret eder.  Bu ziyarette Paşa’nın yanında Himaye-i Etfal Cemiyeti  kurucularından Aydın mebusu Hoca Esad Efendi de bulunmaktadır. Bu ziyarette ayrıca, cemiyete yüklü miktarda bağış yapan, bugünde ülkemizin hatırı sayılır zenginlerinden olan aileden biri de bulunmaktadır. Dönme bir aile olan bu sülalenin, amcazadelerinden biri de en ön safta bulunmaktadır. Amacı Paşa’ya dalkavukluk yapmaktır. Bu kişi  Gazipaşa’ya şirin gözükmek için ayrıca  çocukların ellerine, küçük bayraklar tutuşturmuştur. Bu anı ölümsüzleştirmek  ve filme alması için,  film makinesi sahibi Yahudi’ye de  hatırı sayılır meblağ  ödenmiştir.

Orada bulunanlar Gazipaşa’ya kendini tanıtırlar. Paşa’ya şirin görünmek isteyen  bu kişi, kendini tanıtırken, elinde bulunan bağış makbuzunu adeta herkese reklam edercesine gösterir. Gazipaşa bir şehidin minik çocuğunu kucağına alır ve tebessümle yürümeye başlar. Çocukcağız kalabalıktan ürker ve  biraz huysuzluk eder. Bu şirin görünmek isteyen kişi, hemen kırık Türkçesi ile ileri atılır: “Aman Paşamın kucağında durmaz, çocuğu kucağından alın, bir edepsizlik eder maazallah,” der.  Bu zevatın bu hareketlerinden Gazipaşa çok rahatsız olmuştur. Bu kişiye dönerek: “Efendi efendi, bütün çocuklar bize Allah’ın emanetidir. Ama doğru dersin, çocuk kucakta durmamalı, omuzda olmalı,” der ve çocuğu omuzlarına alır. Az önce korkan, ürken o çocuk bu sefer etrafa gülücükler dağıtır.

Gazipaşa, yanında bulunan  Aydın mebusu Esad Efendi’ye dönerek; “Bu efendinin bağışını iade edin.” der. Böyle bir olaya şahit olan orada bulunanların, gözleri dolarak, tebessüm ederler.

Bu dalkavuk, Paşa’nın bu davranışı karşısında çok bozulur. Daha sonra bir fırsatını bulup, Esad Efendi’nin kulağına eğilerek: “Aman efendim, dinimizde yapılan bağışı hem de çocuklar hayrına geri çevirmek var mı?” diye ürkek bir ses tonu ile sorar. Esad Efendi’nin cevabı muhteşemdir: “Efendi, Hz. Ömer çocukları azarlayan bir valiyi, ‘çocuklara tahammülü olmayan yöneticilik yapamaz’ deyip azletmiştir. Sen dua et,  Gazipaşa seni karşılama heyetinden azletmedi.” der.

Evet, kim bilir  Gazipaşa dünyadaki tek çocuk bayramını çocuklara ithaf ederken, kimler ne düşünmüştü? Evet o gün Gazipaşa’nın omzundaki sadece bir çocuktan ibaret değildi, çocuk suretinde Türkiye Cumhuriyeti idi. Tabelalardan TC’yi sökerek Cumhuriyete boşuna kürtaj yapmaya kalkmayın!

İşte o film karelerinden günümüze gelen görüntüler. ilk defa  yayınlanan bu görüntüler, ONALTI YILDIZDAN TÜM ÇOCUKLARA ARMAĞAN OLSUN.     

 

Mustafa Kemal Atatürk ve Çocuklar from On Altı Yıldız on Vimeo.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramımız kutlu olsun.

Saygı ve sevgilerimle.

Oktan Keleş  

oktankeles@gmail.com

onaltiyildiz@gmail.com

 

 

 

 Bu haber 43,241 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,430 µs