En Sıcak Konular

Artık Tek Millet, 6 DEVLETİZ

17 Eylül 2010 09:08 tsi
Artık Tek Millet, 6 DEVLETİZ Türkiye’nin önderliğinde 1992 yılından bu yana yürütülen ‘Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’ atılan imzalarla uluslararası bir Konsey’e dönüştü. Böylece Türk devletleri tek güç olarak birleşmiş oldu.

 

Ortaasya’da Türkçe konuşan devletler, Türkiye’nin inisiyatifinde kurulan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” adı altında tek güç olarak birleşti. Çırağan Sarayı’nda dün Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları’nın imzasıyla kurulan Konsey’e, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türmenistan ile Özbekistan’ın da beklendiğinin işaretini vererek, “Kardeşlerimiz Türkmen ve Özbek halklarına en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Biz artık bir milletiz ama 6 tane de devletiz. Ortak davalarımıza sahip çıkacak ve halklarımızın müreffeh gelecekleri için çalışacağız” dedi.

KONSEY 4 ÜLKENİN İMZASIYLA KURULDU 

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un katılımlarıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Ülkesinin “Daimi Tarafsızlık” statüsünü mazeret gösteren Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, tüm toplantılara katılmakla birlikte Konsey’e katılım için imzasını atmadı.

TÜRKMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN’A MESAJ

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanların imzasıyla kurulan “Türk dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi”n açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konsey’e Özbekistan ve Türkmenistan’ın beklendiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Kardeşlerimiz Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek halklarına en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Biz artık bir milletiz ama 6 tane de devletiz. Bundan büyük bir gurur, onur duyuyoruz. “

ORTAK ALFABE İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nde ortak alfabe kullanılmasının gündeme gelip gelmediği sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zirve boyunca Dışişleri Bakanlarının Türkçe konuştuklarını hatırlatarak, “Bütün bu söyledikleriniz adım adım olacak şeylerdir. Hepimiz kültürümüze, folklorumuza, ortak tarihimize önem veriyoruz.  Ayrıca TÜRKSOY’un da bu yönde çalışmaları var” dedi.

Türk Dili Konuşan ülkeler bankası

Cumhurbaşkanı Gül, ilk kez Türk Dili konuşan ülkeler zirvesinde, dışişleri bakanlarının Türkçe anlaştığını söyledi. Zirevenin en önemli neticesinin Türk İşbirliği Konseyi’nin kurulması olduğunu belirteren Gül, konseyin sekretaryasının İstanbul’da olacağını ifade etti. Abdullah Gül konseyin başkanlığına Türkiye’nin önceki Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’nın seçildiğini dile getirdi. Konsey sonunda Azerice, Kazakça, Kırgızca ve Türkçe imzalanan sonuç bildirgesinde alınan kararlardan bazılar şunlar:

• Konsey TÜRKSOY’un 2012 yılı için Astana’yı Türk Kültür Başkenti olarak ilan etme önerisini desteklemektedirler.

• Ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Konseyi’nin kurulmasını kararlaştırmışlardır.

• Özel sektöre yeni fırsatlar yaratılması ve petrol dışı sektörlerde kalkınmanın desteklenmesi amacıyla İstanbul’da “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kalkınma Bankası” ve ortak bir Sigorta Şirketi kurulması imkanını araştırmayı kararlaştırmışlardır.

Türkmen ve Azeri liderler barış dedi

Zirve, sınır sorunları nedeniyle zaman zaman gerilim yaşayan Azerbaycan ve Türkmenistan arasında da bahar havası estirdi. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Bedrimuhamedov, gazetecilerin sınır sorununa ilişkin bir sorusu üzerine, “Aliyev kardeşimle biz zaten bu konu üzerinde konuştuk. Bu konu bizim kardeşlik ilişkilerimizi zedelememelidir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Sorunu, uzun zaman alsa da çözeceğiz” yanıtını verirken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, “Bu sorunu ikili ilişkilerde sorun yaratmayacak şekilde en geri plana iteceğiz” yanıtını verdi.

Bütün bölgede refahı artıracağız

İki gün süren Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’nde ele alınan tüm konuların bölgenin, barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Kurulan Konsey ile sadece halklarımızın menfaatini değil, aynı zamanda bölgesel işbirliğini de güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bölgemizdeki sorun ve risklerin önümüzdeki işbirliği imkanlarını zedelemesine izin vermeyeceğiz. Türk işbirliğinin Avrasya coğrafyasındaki mevcut işbirliği mekanizmalarının tamamlayan bir bölgesel teşkilat olarak kendini kısa sürede ispatlayacağına inancımız tamdır” dedi.

 Kaynak:StarBu haber 4,606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,639 µs