En Sıcak Konular

İsrail'in Yıkılacağı Tarih

17 Eylül 2010 09:00 tsi
İsrail'in Yıkılacağı Tarih ABD Başkanı Barack Obama’nın Filistin topraklarını işgal altında bulunduran İsrail’i barışa zorlamasının arkasında, CIA’in geçtiğimiz yıl hazırladığı bir raporun etkili olduğu belirtiliyor.

 

İsrail’in mevcut şartlarda 20 yıl sonra varlığını sürdürebilmesinin zor olduğu belirtilen CIA raporuna göre, önümüzdeki 15 yıl içerisinde İsrail’deki 1,5 milyon Rus ve Avrupa Yahudisi geldikleri ülkelere geri dönecek.

İşgal altında tuttuğu Filistin topraklarında terör estiren İsrail’in 20 yıl sonra varlığını sürdüreceği şüpheli. Bu tahmin İsrail’in varlığının sürdürülmesi için elinden geleni yapan Amerikan istahbarat teşkilatı CIA’e ait.

OBAMA’NIN ISRARININ ARKASINDAKİ SEBEP

Washington yönetimi ısrarlı bir şekilde İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinin devam etmesini isterken, bu ısrarın arkasında CIA’in İsrail’in varlığını mevcut şekilde sürdüremeyeceğine dair raporunun etkili olduğu belirtiliyor. ABD Başkanı Obama’nın, İsrail’in ne olursa olsun müzakere masasından kalkmamasına yönelik kararlı tutumunun, İsrail’i yok olmaktan kurtarmaya yönelik olduğu belirtiliyor. CIA’in geçtiğimiz yıl hazırladığı ve Obama ile birlikte az sayıda kişiye dağıtılan raporda İsrail’in varlığının sürdürülmesi için en iyi yolun tek devletli bir sistem olduğu belirtiliyor.

İSRAİLLİ YAHUDİLER GERİ DÖNÜYOR

İsrail’in mevcut şartlarda varlığını 20 yıl sonra kaybedebileceğini tahmin eden CIA’in hazırladığı raporda, iki devletli yapının pratikte mümkün olmadığı belirtilirken, bunun yerine ‘demokratik ve eşitlik prensipleri üzerine kurulu’ tek devlet modelinin İsrail’i yok olmaktan kurtaracağı kaydediliyor. Raporda 1947/48 ve 1967 yıllarında sürgün edilmiş Filistinlilerin geri döneceğinin tahmin edildiği ve önümüzdeki 15 yılda 2 milyon İsrailli’nin geldikleri ülkelere geri döneceği ifade edilirken, halen 500 bin İsraillinin Amerikan pasaportu taşıdığı ve Amerikan pasaportuna sahip olmayanların da başvuruda bulunduğu kaydediliyor.

İSRAİLLİLER AZALIRKEN FİLİSTİNLİLER ARTIYOR

CIA raporunda ayrıca daha önce Rusya ve Avrupa’dan İsrail’e gelmiş 1,5 milyondan fazla Yahudinin tekrar geldikleri yerlere geri dönebileceğinin de tahmin edildiği ifade ediliyor. İsraillilerin doğum oranları düşerken Filistin halkının nüfusunun hızlı bir şekilde arttığı belirtilen raporun Amerikan Senatosu İstihbarat Komisyonu’na da sunulduğu belirtiliyor. Öte yandan Filistin’in al Youm sitesi CIA’in 1990’lı yılların başında Güney Afrika’daki apartheid rejiminin ve Sovyetler Birliği’nin de yıkılışını öngördügünü ve İsrail’in de aynı şekilde yok olacağını kaydetti.

İSRAIL’IN NÜKLEER PROGRAMI

Öte yandan, Uluslararası Atom Enerjisi’nin Viyana’da devam toplantısında İsrail’in ve Suriye’nin nükleer programı tartışmaya açıldı.

MEHMET NEDİM ASLAN / VAKİTBu haber 4,100 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,435 µs