En Sıcak Konular

Bütün Dünyayı Dinliyorlar

6 Eylül 2010 09:16 tsi
Bütün Dünyayı Dinliyorlar Fransa'nın itibarlı dergilerinde Le Monde Diplomatique, İsrail’in ‘Unit 8200’ adlı istihbarat birimiyle, Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve Asya’da hükümetler ile yabancı şirketlerin bütün iletişim ağlarını izlediğini yazdı.

 

Fransa'nın itibarlı dergilerinde Le Monde Diplomatique, İsrail’in ‘Unit 8200’ adlı istihbarat birimiyle, Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve Asya’da hükümetler ile yabancı şirketlerin bütün iletişim ağlarını izlediğini yazdı.

 
Fransa’nın itibarlı dergilerinden Le Monde Diplomatique, İsrail’in adı pek duyulmayan ‘Unit 8200’ adlı istihbarat birimi hakkında kapsamlı bir haber yayımladı. İstihbarat teknolojileri konusunda uzman Yeni Zelandalı gazeteci Nick Hager’in imzasıyla yayımlanan haberde, merkezi Negev’de Beerşeba kenti yakınında bulunan birimin, ABD ve İngiltere ile boy ölçüşecek kadar gelişmiş teknolojilere sahip olduğu belirtildi.

3 KITADA TEKNİK TAKİP

Faaliyetleri sır gibi saklanan birimde, Ortadoğu, Asya, Afrika ve Avrupa genelinde, hükümetler, uluslararası organizasyonlar, yabancı şirketler, siyasi gruplar ile şahısların telefon konuşmaları ve e-maillerinin takip edildiği kaydedildi. Hager’e göre, antenlerle dolu ‘Unit 8200’de, Akdeniz’de gemiler arasındaki telsiz temasları ile İsrail’i Avrupa’ya bağlayan su altındaki iletişim hatları da izlenirken, Echelon benzeri sistemle, çok güçlü bilgisayarlar, e-mail ve telefonlarda belirli kelime ve numaraları anında tespit etmek üzere ayarlandı.

‘MÜCEVHER TOPLUYORDUK’

 Le Monde Diplomatique, şifre kırma işinde de uzman olan şirketin ulaştığı bilgilerin, işlenmek üzere 8200’ün Herzilya’daki üssüne gönderildiğini, oradan da Mossad ve orduya transfer edildiğini belirtti. Tesiste görev yapan İsrailli eski bir kadın asker, birimde İngilizce ve Fransızca yapılan telefon konuşmalarını takip ettiklerini anlatarak, “Yaptığımız, rutin iletişim trafiği içinde ‘mücevherleri’ tanımlayıp bulmaktı. Çok ilginç bir işti” diye konuştu.

starBu haber 1,968 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,760 µs