En Sıcak Konular

Yorumsuz

10 Aralık 2012 09:07 tsi
Yorumsuz Yorum yapmaya gerek var mı?

1. Haber:

Eker'e Fransa'dan Şövalye Liyakat Nişanı

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Fransa Tarım Bakanlığı tarafından verilen ''Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı''na layık görüldü.

Fransa Tarım Bakanlığı tarafından 1883 yılından bu yana verilen ''Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı''na (Chevalier dans I'Ordre du Merite Agricole) bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker layık görüldü.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tarım alanında emeği geçenlerin çabalarını artırmak ve bu yöndeki çalışmaları ödüllendirmek amacıyla 129 yıldır uygulanan Şövalye Liyakat Nişanı, üretime katkı sunanlara veriliyor.

Dönemin Tarım Bakanı Jules Meline tarafından, milli servetin önemli bir parçası olan tarım alanında verilen hizmetlerin altını çizmek amacıyla başlatılan uygulama kapsamında verilen nişan, 129 yıldır Türkiye'ye ilk kez veriliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı'na 2011 yılında düzenlenen G20 Bakanlar Toplantısı'nda önemli kararların alınmasında oynadığı etkin rol nedeniyle layık görüldü.

Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'e Fransa'nın başkenti Paris'te, 7 Aralık'ta düzenlenecek törenle Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll tarafından verilecek.

Liyakat Nişanı için Paris'e gidecek olan Türk heyeti ile Fransa Tarım Bakanlığı arasında Türkiye-Fransa Tarım Yürütme Komite Toplantısı yapılacak.

Bakan Eker ile Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll arasında iki bakanlık ilişkilerin geliştirilmesi amaçlayan iyi niyet beyanı da imzalanacak.

 A. A

2. Haber

İşin tadı kaçmış!

'Kanser, kalp hastası yapıyor' denilen nişasta bazlı şeker üretiminde AB'yi 4'e katladık 
 

Türkiye'de glikoz ve fruktoz şurubu gibi mısırdan üretilen yapay tatlandırıcılar yani nişasta bazlı şeker (NBŞ) oranı AB ülkelerine göre 4 kat fazla çıktı. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, gıda maddelerinin doğal yapısını bozan bu tatlandırıcıların Türkiye ve dünyada sağlıksız kuşakların oluşmasına neden olduğunu belirtirken, AB ülkelerinin NBŞ üretim kotalarına bakıldığında, bu ülkelerde NBŞ üretimine çok sınırlı şekilde izin verildiğine işaret etti. Gök, "Fransa, İngiltere, Hollanda, Finlandiya, Danimarka ve İtalya'da NBŞ kotası yüzde 0, Almanya'da yüzde 1.92'dir. Türkiye'de ise kanun ile belirlenen bu oran, toplam şeker üretiminin yüzde 10'udur.

4 KAT FARK ATIYORUZ

NBŞ üretiminden uzaklaşan 500 milyon nüfuslu AB ülkelerinde, 2010 yılında yaklaşık 690 bin 440 ton NBŞ üretimi gerçekleştirilirken, 70 milyon nüfusa sahip Türkiye'de yine aynı dönemde yaklaşık 406 bin 350 ton NBŞ üretimi gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de kişi başına 6 kg NBŞ düşerken, AB ülkelerinde kişi başına düşen NBŞ miktarı 1.5 kg civarındadır. AB uyum sürecinde Türkiye ile AB ülkelerinin kişi başına düşen NBŞ üretim miktarını karşılaştırmamız bile, ülkemizdeki NBŞ kota oranlarının yüksekliğini ve yapılan haksızlıkları gözler önüne sermeye yetecek niteliktedir" dedi.

'DİYET ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN'

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise vatandaşları alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat etmeleri konusunda uyardı. Dizdar, ‘'diyet'' ibaresi taşıyan gıdalardan olabildiğince uzak durulması gerektiğini vurgulayarak, ‘'Dürüst üretim yapan firmalar bunları etiket üzerinde belirtmektedir. Ancak amaç dışı kullanım da söz konusudur. Bu önlem dışında vatandaşların yapay tatlandırıcıyı algılamalarının tek yolu, tatlı olmasına rağmen yapışkanlık özelliği göstermemeleridir. Etiketler hem çok küçük yazılır hem de yeterince uyarıcı değildir'' ifadelerini kullandı.

'KEK 1 YILDIR KÜFLENMEDİ'

Endüstriyel keklerde yapay tatlandırcı kullanılmasının nedeni olarak "daha çok dayanmasını" gösteren Dizdar, "Arkadaşımın annesi böyle bir keki 1 yıl saklayıp bana vedi. Halen kütüphanede duruyor. Ne küf var ne kuruma" dedi.

YAPAY TATLANDIRICILAR OBEZİTE VE KALP HASTALIKLARINA NEDEN OLUYOR

Tokluk hissi yaşanmamasına ve çok yemeye neden oluyor.

Obezite ve obeziteye bağlı rahatsızlıklar yoğun NBŞ kullanımından ileri geliyor.
Kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğinden tansiyona kadar pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarıyor. Genizde yanma tadı bırakıyor ve mide ekşimesine sebebiyet veriyor.

Karın içi yağlanmanın başlıca sorumlusu olarak işaret ediliyor. Yapay tatlandırıcı obezite ve kalp hastalıklarına neden oluyor

HabertürkBu haber 4,148 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Gizemli Bir Krallık Bulundu

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,895 µs