En Sıcak Konular

General İvanov Öldürüldü mü?

1 Eylül 2010 08:48 tsi
General İvanov Öldürüldü mü? Hatay'da bulunan ceset askeri istihbaratın 2 numarasıydı...

 

Hatay'da bulunan ceset askeri istihbaratın 2 numarasıydı?

8 Ağustos’ta Hatay kıyılarında bir ceset bulundu. Kıyıda bulundu diye basına yansıdı ama tam adres, Hatay-Samandağ-Çevlik sahiliydi.

Avdan dönen balıkçılar sahilde bir erkek cesedi bulmuş, “denizde kaldığından tanınmaz hale gelen ceset üzerinde tek işaret olarak bir Ortadoks haç” fark edilmişti.

Sahil Güvenliğe haber verilmiş, görevliler gerekenleri yapmış, ceset adli tıp’a sevkedilmiş, tutunaklar tutulmuştu. Üzerinde başkaca kimlik belirleyici bir emare bulunmadığından akla gelen elçilikler haberdar edilmiş, nihayet Rus ve Suriye elçileri bölgeye gelmişlerdi.

Bu bilgilerin pek azı günlük basına yansıdı o dönemde ama aynı sınırlı bilgilerden biri de bulunan kişinin bir Rus diplomatı olduğuydu.

Aradan geçen zaman içinde Yuri İvanov’un sıradan bir diplomat olmadığı gibi, “Rusya askeri istihbarat teşkilatının Başkan yardımcısı” bir general olduğu ortaya çıktı!

Normalde herkesin tüylerinin ürpermesi gerekirken, basın bile konuyu iki, bilemediniz üç satırla geçiştirdi. Esasen, Rus basını bile daha ileri giderek İvanov’un orada ne işi olduğu ve son görev konusunun içeriğini sorgulamaya başlamıştı.

İlk açıkmalar, İvanov’un Suriye’nin Lazkiye bölgesinde tatil yaptığı, denize girdiği, boğulduğu, aramalara rağmen bulunamadığı şeklindeydi. Aslında halen öyle.

Fakat artık bu bilgiler ışığında İvanov’un boğulduğuna inanmak, daha doğrusu “eceli” ile hayatını kaybettiğine inanmak zor.

Rus Kommersant gazetesi 52 yaşındaki istihbaratçının ölümü hakkında, Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı “Krasnaya Zvezda”nın General İvanov’un “trajik şekilde” hayatını kaybettiğini yazdığını duyurdu.

Doğal olarak böyle bir olayın dikkat çekmemesi düşünülemez. MOSSAD’a yakın, ünlü DebkaFile sitesi olayı “esrarengiz ölüm” olarak okurlarına aktardı ki, vaka ancak böyle tanımlanabilir.

Peki ama General İvanov ne üzerine çalışıyordu? Genel bilgiler İvanov’un Kuzey Kafkasya, Rus ulusal güvenliği ile transkafkasya, Gürcistan, Abhazya, Osetya konuları üzerinde çalışmalar yaptığını söylüyor. Kimi bilgiler El Kaide dosyasına da baktığını belirtiyor.

Fakat yanında korumalarının bulunması gerekirken ölmesi ve ölüm adresi (Suriye-Lazkiye) de bir şey anlatmalı. (Gerçi bu adreste dinlenme tesisleri de var.) Zira eğer öldürüldü ve görevde ise bu adresle ilgili en yakın tarihli anımsanması gereken bilgi, Rusya’nın Suriye-Tartus ve Lazkiye’deki “askeri üsleri” meselesi.

Tabii bu konulara bakılırken, "yakın zamanlı ve böylesine netameli ölümler var mı" ile İvanov’un "geçmişte hangi olaylar" içinde yeralıp almadığına da bakmak gerekiyor!

www.iyibilgi.comBu haber 2,370 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Gizemli Bir Krallık Bulundu

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,725 µs