En Sıcak Konular

Arap Camii Nihayet Açıldı

23 Temmuz 2012 09:02 tsi
Arap Camii Nihayet Açıldı İSTANBUL’U kuşatmaya gelen İslâm orduları tarafından 717 yılında yapıldığı bilinen Beyoğlu’ndaki Arap Camii, restorasyonunun tamamlanmasının ardından dün akşam kılınan teravih namazıyla yeniden ibadete açıldı.

İSTANBUL'U kuşatmaya gelen İslâm orduları tarafından 717 yılında yapıldığı bilinen Beyoğlu'ndaki Arap Camii, restorasyonunun tamamlanmasının ardından dün akşam kılınan teravih namazıyla yeniden ibadete açıldı.  

Bin 300 yıllık cami ihya edildi 

İSTANBUL'U kuşatmaya gelen İslâm orduları tarafından 717 yılında yapıldığı bilinen Beyoğlu'ndaki Arap Camii, restorasyonunun tamamlanmasının ardından dün akşam kılınan teravih namazıyla yeniden ibadete açıldı. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, caminin restorasyon ihalesi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından gerçekleştirildi. İki kurumun işbirliğinde gerçekleştirilen onarım, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları, ajansın kapandığı Mayıs 2011'den itibaren Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yürütüldü.  

Beyoğlu'nda Arap Camii Mahallesi'nde bulunan Arap Camii, Haliç'in Galata yakasındaki en büyük cami olarak dikkati çekiyor. Dikdörtgen planlı ve gotik tarzdaki caminin içinde mihrap bölümünde gotik mimarisinin en başta gelen özelliği olan kaburgalı tonozlar bulunuyor. Yapının esasının, İstanbul'u kuşatmaya gelen İslâm orduları tarafından 716-717 yıllarında kurulduğu biliniyor. 3. Mehmed döneminde onarım gören cami, 1731'deki Galata yangınının ardından 1734'te Galata'nın bu bölgesinde hayır eserleri yaptıran 1. Mahmud'un annesi Saliha Sultan tarafından restore edilerek camiye yeni bir şadırvan yapıldı. Arap Camii'nin, 1807 yılındaki yangın sonrası yapılan onarımı sırasında Divan-ı Hümayun katiplerinden Hacı Emin Efendi tarafından tarihçesi yazılarak taşa işlendi ve mihrabın sağındaki duvara konuldu. Bu manzumede caminin esasının Mesleme bin Abdül Melik'e dayandığı anlatılıyor. 

Caminin 1868'de 2. Mahmud'un kızı Adile Sultan ve kocası Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan diğer bir büyük onarımında, avlunun altında bir sarnıç ve şadırvan inşa edildi. 1913 yılındaki onarımda da binaya son cemaat yeri ilâve edildi ve mahfiller ahşap direkler üzerinde yeniden inşa edildi. Camide son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 2008 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları, bir süre önce tamamlandı. Bu haber 3,233 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,230 µs