En Sıcak Konular

Sizin Ne Aradığınızı Biliyoruz!

24 Şubat 2012 11:56 tsi
Sizin Ne Aradığınızı Biliyoruz! Sizin Ne Aradığınızı Biliyoruz! Ama Allah'ın izniyle bulamayacaksınız. Define işin bahanesi...

Tarihi Yarımadası’nda bulunan Sultanahmet bölgesini ‘esrarengiz otel inşaatları’ sardı.

Sultanahmet’te Bizans sarayının kalıntıları üzerine yapıldığı ortaya çıkan bir otelin yıkılmasının ardından aynı bölgeden başka ihbarlar da gelmeye başladı. İddialara göre, Sultanahmet’te etrafı tahta paravanlarla örülen çoğu tarihi binanın içinde define arandığı belirtiliyor.

Sultanahmet’te neredeyse her köşe başında çıkan bu binalar dışarıdan bakıldığında koruma amaçlı kapatılmış gibi görüyor. Ama iddialara göre, kapalı birer kutu gibi duran bu metruk binaların içinde define aranıyor.

Radikal gazetesi haber müdürü Ömer Erbil’in haberine göre, çoğu tarihi bina olan bu yapıların önünde ne onarım iznine dair bilgi ne de kime ait olduğuna dair bir ipucu var.

Amaç define aramak

Fatih Belediyesi, metruk binaların çevreye zarar vermemesi için koruma çemberine alındığını savunuyor. Ancak Arkeoloji Müzesi ve arkeologlara gelen şikâyetler skandal niteliğinde. İhbarlara göre, etrafı örülen yerlerin içinde harıl harıl define aranıyor.

Adını bile vermekten çekinen çevre esnafı da iddiaları doğruluyor. Anlatılanlara göre, define avına çıkanlar önce bu tarihi binaları satın alıyor, ardından da etrafını dışarıdan görünmeyecek şekilde kapatıp kazı çalışmalarına başlıyor.

Aylardır tadilat yapılan binalardan dışarıya gürültü geliyor ama görünürde onarıldıklarına dair hiçbir iz yok. Ya bir branda ile kapalılar ya da tahta paravanla. İçerden neler oluyor kimse bilmiyor. Eskiden ailelerin yaşadığı bu alanın şimdi rant kapısı haline getirilmek istendiği ileri sürülüyor.

 Bu haber 9,799 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,443 µs