En Sıcak Konular

İstanbul Sahipsiz Değil İnsafa Gelin

19 Ekim 2011 09:18 tsi
İstanbul Sahipsiz Değil İnsafa Gelin Zeytinburnu'nda yükselen iki gökdelen, İstanbul'un tarihi silutini yok ediyor. Toplumdan yükselen sesi ise kimse duymuyor, duymak istemiyor

İstanbul'un estetik görünümün başlıca simgelerinden olan Sultan Ahmet Cami'nin arkasında 2011 Sonbaharında Zeytinburnu’nda yükselen üç gökdelen tepkilere neden olmuştu. İstanbul Sahipsiz Değil Platformu İstanbul'un tarihi silüetine zarar veren bu görüntünün ortadan kaldırılması gerektiğine vurgu yapan bir basın açıklaması yaptı.

2011 Sonbaharında Zeytinburnu’nda yükselen üç gökdelen, binlerce yıllık bilgi ve kültür birikiminin, estetik duyuşun muhteşem bir topografyaya nakşedilmesiyle ortaya çıkan İstanbul silüetini hoyrat bir biçimde bozmuştur. İstanbul’un ruhlara sinen gerçek saltanatı bu siluette saklıydı. İnsaf sınırlarını zorlayan bu manzara ile ilk defa karşılaşanların içinin sızlaması bu sebepledir.

Zaman zaman kendisine yöneltilen şuursuz politikalara karşı bu siluet sabırla ve incelikle direniyordu. İstanbul çok şey gördü, çok şey yaşadı: Tek Parti devrinde üvey evlat olarak kaderine terk edildi. Menderes’in imar çalışmaları, akıl almaz yıkımlarla bir felakete döndü. Park Otel ve Gökkafes’e verilen izinlerle sınır tanımaz tamah ve yağma anlayışının önü açıldı. Nihayet Zeytinburnu’ndaki üç gökdelen son marifet olarak karşımıza çıktı.

Şeffaf bir kamusal tartışma ve bilgilendirme süreci işletilmeden, maharetle kimi hukukî kurullardan adeta kaçırılarak, birçok itiraza rağmen “aniden” karşımıza çıkarılan bu gökdelenler, İstanbul şehrinin sahipsizliğini gözler önüne sermiştir.

Fetih ile birlikte abidevî eserler ve gelip geçici ahşap binalarla İstanbul’a yeni kimliğini veren Osmanlılar, Ayasofya’nın yanına o nitelikte ve o güzellikte bir yapı koyana kadar yaklaşık iki yüzyıl beklediler. Haddini bilerek gelişen bu uzun kültürel-estetik yürüyüşün meyvesi Sultanahmet Külliyesi olmuştur. Böylelikle İstanbul benzersiz siluetinin son incisine de kavuşmuştur.

İstanbul’u diğer şehirlerden ayıran en büyük özelliği, üç denizi, gecesi ve gündüzü, tepeleri ve rüzgârları ile bakan gözlere bir yığın perspektif sunmasıdır. Bunu idrak edemeyenlerin ortaya çıkan durum karşısında “aslında her yerden gözükmüyor, fotoğraflar zumlanmış, pek yukarıdan çekilmiş” şeklinde bahaneler üretmeleri tam anlamıyla bir çaresizlik örneğidir.

“İnsaf dinin yarısıdır” derler. İnsaf, hakları doğru bir ölçü ile yerine getirmek ve muhafaza etmektir. Bir müteşebbis en kârlı olanı, en çoğunu, en büyüğünü herkesten fazla isteyebilir. Bunun gerçekleşmesi azmi ve telaşıyla, şehrin, mahallenin, komşunun, yoldan geçenin, temaşa eden gözlerin, topografyanın, çevrenin hakkını gözetmeyebilir. Şehrin eminleri olarak bunun yolunu açan Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine tek kelime ile el-insaf diyoruz! 

İstanbul Sahipsiz Değil Platformu

İmza Kampanyası için tıklayınız:


Konuyla ilgili:  http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1092Bu haber 2,458 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Gizemli Bir Krallık Bulundu

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,424 µs