En Sıcak Konular

AB Türkiye'yi Sert İfadelerle Eleştirdi!

13 Ekim 2011 09:17 tsi
AB Türkiye'yi Sert İfadelerle Eleştirdi! Oktan Keleş, daha evvel AB'nin Türkiye'yi tehdit etmeye hazırlandığını ve bu doğrultuda bir rapor hazırladığını duyurmuştu.

 

Oktan Keleş 23 Eylül 2011 tarihinde uyarmıştı:

AB Türkiye’yi Tehdide Hazırlanıyor! (http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1048)

Oktan Keleş şöyle demişti:

"Avrupa Birliği, Türkiye’yi tehdit etmeye hazırlanıyor. Aldığımız istihbara göre, Avrupa Birliği; İsrail ve Vatikan lobilerinin bastırmasıyla, Türkiye aleyhinde bir raporu adamlarına hazırlatmaktır.

Rapor’da Türkiye’ye karşı tehditkar ve sert  ifadeler  yer almaktadır.

Türkiye’nin son günlerde dünya gündeminde öne çıkmasını hazmedemeyenler, kinlerini bu şekilde kusmak istemektedirler. Türkiye’nin  öne çıkışından rahatsız olan bu güruhun, yapacağı açıklamalardaki amaç, Türkiye’yi karalamaktır.

Türkiye’nin de AB’nin yapacağı bu açıklamalara kulak asmaması gerekir. Bizim Haçlıların Birliği’ne de, aklına da ihtiyacımız yoktur! " demişti.

 Dışişleri Bakanlığı’nın “ölçülü ve adil değil” dediği rapordan satırbaşları:

- Türkiye AB’ye uyum kriterlerini yerine getirmeyi sürdürüyor ve siyasi kriterler konusunda yeterli. Ancak temel hak ve özgürlüklerde yeni reformlara ihtiyaç var.

- Özellikle ifade özgürlüğü konusunda kaygı verici gelişmeler var. Gazeteci ve yazarlar hakkında açılan davalar, internet kısıtlamaları kaygı verici.

- Balyoz ve Ergenekon davalarında tutukluluk sürelerinin uzunluğu, sanık avukatlarının iddianamede yer alan delillere ulaşamaması gibi sıkıntılar nedeniyle adil yargılamaya yönelik kaygılar oluşuyor. Buna rağmen bu iki dava Türkiye açısından demokrasiye karşı işlendiği iddia edilen suçlara ışık tutmak ve hukukun üstünlüğüyle demokratik kurumların uygun işleyişine güveni artırmak için fırsat olmaya devam ediyor.

- 2010 Eylül’ündeki anayasa referandumunda sağlanamayan geniş tabanlı katılım ve uzlaşının yeni anayasa konusunda gerçekleşmesine dikkat edilmeli. Yeni anayasa, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlık haklarına saygıyı güvence altına alan kurumların istikrarını güçlendirecek ve aralarında Kürt meselesinin de bulunduğu köklü sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

- Türkiye ordu üzerinde sivil denetim konusunda iyi ilerleme kaydetti. YAŞ toplantısında yeni komutanlarının geciktirilmeden atanması hükümetin üst düzey komutanların atanmasını kontrol ettiğini doğruladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetkilerini aşan siyasi konulara doğrudan ya da dolaylı müdahale girişimi vakaları azaldı.

- Buna rağmen başka bir aşama kaydedilmeli. YAŞ’ın yapısı ve yetkileri değiştirilmeli. Terfi ve atamalarda sivil kontrolü halen sınırlı. İçişleri ve Milli Savunma bakanlıklarının jandarma üzerindeki yetkisi sınırlı kalıyor. Genelkurmay Başkanı Başbakan’a değil Savunma Bakanı’na bağlı olmalı.

- Hapishanelerde yatanların yüzde 47’si tutuklulardan oluşuyor. Hapishaneler yargının ağır işlemesi nedeniyle kalabalık ve koşulları bu kalabalık nüfus nedeniyle iyileştirilemiyor.

- Medya kuruluşlarına birçok kez yüksek para cezası uygulandı. İnternete erişimde kısıtlamalar devam ediyor.

- Türkiye yargı alanında özellikle geçen yılki anayasa paketinin uygulanmasıyla ilerleme sağlamaya devam etti. Adalet Bakanlığı’nın HSYK üzerindeki etkisi azaldı. HSYK artık daha çoğulcu ve temsil yeteneği yüksek bir kurum.

- Deniz Feneri davasında iddianame halen hazırlanmadı. Davaya bakan savcıların değiştirilmesi kaygı yaratıyor.

- Yolsuzlukla mücadelede sınırlı ilerleme sağlandı. Yolsuzluğa karışan milletvekilleri ve kamu görevlileri halen dokunulmazlık zırhına sahip.

- Kadın-erkek eşitliği ve kadına karşı şiddeti önleme konusunda atılan adımlar sınırlı kaldı. Özellikle namus cinayetleri ve kadına karşı şiddette artış gözleniyor. Polisler kendilerine yardım için gelen kadınları geri çeviriyor. Savcı ve hakimler ise yavaş kalıyor. Aile mahkemeleri yetersiz. Ayrıca bazı kamu figürlerinin tecavüz ve şiddet olayları sonrası kadınları suçlar şekilde açıklamalar yaptığı gözlendi. Ayrıca kadınların siyasetteki temsil oranı düşük.

- Kürt açılımına devam edilmedi. Korucu sistemi ve mayınlar sorun teşkil ediyor. PKK şiddetinde artış var.

- Türkiye, AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyetine (Rum Kesimi) deniz ve hava limanlarını açma yükümlülüğünü uyarılara rağmen halen yerine getirmiş değil. (Vatan Gazatesi)

 Bu haber 3,650 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,111 µs