En Sıcak Konular

7'lerin Camiisi, Arap Camii'nde Neler Oluyor?

22 Eylül 2011 08:32 tsi
7'lerin Camiisi, Arap Camii'nde Neler Oluyor? İstanbul'un İlk Camiisi'nde neler oluyor?

Oktan Keleş, Melekler Ağlarken Kitabında bu camii ile ilgili şu bilgileri vermişti:

O Cami İstanbul’un ilk camisi olan ARAP CAMİİ idi. Abdest almak için şadırvana yöneldim. Latif Baba camiye girdi. Girmeden önce bana:

 

- Âdem. Namazdan sonra caminin dışında ve kapının sağında bir meczub bulunur. Onun yanına var, duasını al dedi.

 

Abdestimi aldıktan sonra camiye girdim ve Latif Baba’nın yanına yöneldim. Namazımızı kıldık. Heyecanla dışarı çıktım. Kapının sağ yanına yöneldim. Latif Baba’nın dediğini yaptım. Cemaat dağılıyordu. Gerçekten de kapının sağ tarafında biri vardı. Kır saçlıydı, 60 yaşlarına yakındı. Bir kolu da çolak gibi duruyordu. Birisi elini öpüp muhtemelen avucunun içine para koydu. Elini öpen adam kendisinden dua isteyip yanından ayrıldı. Ben de biraz ürkek bir tavırla yanına yaklaştım. Selam verdim. Selamımı kısık bir tavırla aldı. Gözleri sanki boşluğa bakıyordu. Dua istedim. Yüzüme bakmadan bana şunları söyledi:

 

- Bu cami 7’lerin Camisi. Bu camii onlar inşa ettiler. Burada her vakit birisi olur. Cemaatle dua edildiğinde “amin” dese geri çevrilmez; 7’lerin makamı. Allah kabul etsin.

 

Ve “Allah’a emanet” diyerek yanımdan ayrıldı. Bu öğrendiklerim heyecan vericiydi. Biraz daha orada kalıp Latif Baba’yı bekledim. Nihayet yanıma geldi. Kendisine olup biteni, bir dakika süren konuşmayı anlattım ve 7’lerin Camisi meselesini Latif Baba’ya da sordum.

 

- Nasipliymişsin. İyi, bereketli geçmiş. 7’ler meselesine gelince; doğru. Zahirattan da bu camiyi araştırsan birçok konu gibi öğrendiklerinin işaretlerini, alâmetlerini öğrenirsin. Kimi zaman isminde, kimi zaman tarihinde… Gerisini sen bul dedi.

 

  Latif Baba’nın bu söyledikleri benim için çok önemli bir metot bilgi oldu.

 

  O gün Latif Baba’yla Beyazıt’a geçtik ve oradan da ayrıldık. Eve geldim. Heyecan ve merakla öğrendiğim bilgiyi ve metodu uyguladım ve beni çok derin düşüncelere gark eden şu bilgileri öğrendim.

 

  Arap Cami İstanbul’un ilk camisi idi. Miladî 717 yılında yapılmıştı. İslam ordularının başında Mesleme (ra) vardı. Bu camiyi o yaptırmış.

 

                                  M E S L E M E

                                   1 2  3  4 5  6 7

 

 

Mesleme ismi Türkçe’de 7 harf

Ordu burada; yani İstanbul’da 7 sene kalmış.

Ordu buradan 7 yıl sonra çekilmiş.

Caminin içinde aydınlığa açıla 70 pencere var.

Tüm jeologların verdiği bilgiye göre İstanbul Boğazı; dolayısıyla İstanbul, bir tufan sonucu bundan tam 7 bin yıl önce oluşmuş.

 

Bunlar gibi daha birçok 7 buldum; ama benim için bu kadarı yeterliydi. Mesajı almıştım ve metodu da. Birçoklarına tevafuk veya saçma gelebilir; ama ben bu metotla çok hakikatin zahirden alâmet ve işaretlerine ulaştım. Bir 7 daha:

 

İstanbul 7 tepe üzerine kurulmuştu.

 

*

Yukarıdaki bilgileri neden tekrar gündeme getirdik? İşte nedeni:

Arap Camii: İstanbul'da ilk ezan sesinin yükseldiği yer

İstanbul'un Fethi için M.S. 717 yılında gelmiş olan Müslüman Arap kumandanlarından ve sahabe neslinden meydana gelen bir ordu başında Mesleme Bin Abdülmelik adındaki komutan tarafından yapılan cami... Daha sonra bir dönem kiliseye çevrildikten sonra 1453 İstanbul'un Fethinin ardından yeniden camiye dönüştürülen mekan.

Şimdi diyeceksiniz ki 'Tamam da ne var burada?'

Arap Camii ile ilgili tuhaf gelişmeler yaşanıyor.

1) Tarih; bu yılın ilk ayları; Arap Camii'nde yaklaşık 1,5 yıldır İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün desteğiyle yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında zeminin altındaki gizli odalarda Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait mezarlar, freskler ve orijinal yazıtlar bulundu. İnşaatın bu bölümüne giriş yasağı getirildi.

2) Konu hakkında  Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem başta olmak üzere Diyanet ve öteki yetkililer bilgilendirildi. Hatta gelişmeden Başbakan Erdoğan de haberdar edildi. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, "Böyle bir şey yok. Ben bir şey bulunduğunu bilmiyorum." havasında iken Başbakan Erdoğan'ın, "Kazıyı sonuna kadar sürdürün. Ne var ne yok ortaya çıksın.." dediği rivayet edildi. İstanbul Şehri Kültür Tarihi Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Süleyman Faruk Göncüoğlu da "Orada kazı yapıldığını biliyorum, yeni freskler bulunmuş. Arkadaşlar söyledi. 'Hocam gördük' dediler. Ben de şaşırdım" dedi.

3) Arap Camii'nin Koruma Kurulu onaylı restorasyon çalışmaları 28 Mayıs 2010'da başladı. Cami tadilatı kapsamında büyük paralar harcandı. Ancak şu anda cami ibadete kapalı. Caminin hemen yanında küçük bir mescit hizmet veriyor.

4) En önemli ve 'işkillendiren' gelişme ise şu: Kazılarda Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait mezarlar, freskler ve orijinal yazıtlar bulunmasının ardından Arap Camii İmamı ilginç bir şekilde 'emekli' oluyor. Şimdi sıkı durun; birkaç aydan bu yana girişi yasak olan Arap Camii'ne yeni bir imam ataması da yapılmıyor. Küçücük mescitte sadece müezzin hizmet veriyor.

Neden?

En baştaki bilgiyle bu gelişmeyi yan yana koyduğunuzda ortaya nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

Zaten butik oteller bölgesi olması kararı verilen Karaköy-Perşembe Pazarı'ndaki Arap Camii tamamen kapatılarak müze haline mi getirilecek?

Yapılmak istenen bu mudur?

Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem restorasyon bitene kadar kimsenin Arap Camii'nin içine girmesine ve fotoğraf çekmesine izin vermeyeceklerini söylemişti.

Gerçekten de 6-7 aydır girilemiyor camiye.

Restorasyonun 2011 Haziran ayında tamamlanması bekleniyordu. Caminin açılışını ise planlamaya göre geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Başbakan Tayyip Erdoğan yapacaktı.

Geçtiğimiz Pazar günü Arap Camii'ne uğradım;

Kapıları sıkı sıkı kilitli, bahçesinin havuzundaki balıkları tedirgin, cemaati mahzun idi. Avlusunda bulunan şadırvandan artık su sesleri gelmiyordu.

Milli Gazete

http://www.milligazete.com.tr/makale/arap-camii-nde-tuhaf-seyler-oluyor-216433.htm

 

 Bu haber 9,229 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,068 µs