En Sıcak Konular

Bu Sistem İçin 3 Mühendis Öldü

15 Eylül 2011 10:47 tsi
Bu Sistem İçin 3 Mühendis Öldü Aselsan'daki ölümler mercek altına alındı...

Makine Mühendisi Hüseyin Başbilen, Elektronik Mühendisi Âlim Ünsem Ünal ve Elektrik Mühendisi Evrim Yançeken... Peş peşe intihar ettiği iddia edilen 3 ASELSAN mühendisiydi. Bu üç mühendisin ölmeden önce üzerinde çalıştığı Türkiye F-16'larının dost-düşman tanıma sistemi IFF'nin tamamlanması akıllara yeniden bu üç şüpheli ölümü getirdi.

 Mühendisler Hüseyin Başbilen, Ali Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken Türkiye F-16 savaş uçaklarına entegre edilecek dost düşman tanıma sistemi IFF'nin geliştirme aşamasında bir biri ardına ölmüştü. 2006 ve 2007 yıllarında gerçekleşen bu üç ölüm vakası şüpheli bulunmuş ama dosyaları intihar denilerek kapatılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın intihar hükmü vererek kapattığı dosyalar,  Ergenekon Davası savcıları arasında bulunan Fikret Seçen'in elde ettiği deliller üzerine yeniden açılmıştı. Dosyanın yeniden açılmasını sağlayan Seçen, Ergenekon bağlantılı Fuhuş ve Askeri Casusluk Çetesi Soruşturması'nı yürütürken Aselsan intiharlarıyla ilgili elde ettiği delilleri Ankara'ya sevk etmişti.

Ergenekon savcısı dosyayı açtırdı
Aselsan intiharlarıyla ilgili delillerin Gölcük Donanma'sına yapılan baskında bulunmuştu. Donanma'ya gizlenmiş halde bulunan bir dijital delilde "ipucu" olarak nitelendirilen bir notta  "Aselsan ve SAGEM'e yoğunlaşalım, sorun çıkaranlar var. Sorunun kaynağı bulunmalı, gereken yapılmalı" şeklinde talimatlar verildiği belirlenmişti. Bunun üzerine ASELSAN ölümlerinin intihar değil de cinayet olduğuna yönelik ciddi kuşkuların olduğuna kanaat getirilmişti. Savcı ölüm olaylarının gerçekleştirdiği yerin Ankara olmasından dolayı "görevsizlik" kararı vererek dosyayı Ankara'ya gönderdi. Soruşturmayı şimdi Ankara Özel Yetkili Savcılık yürütüyor.

Dosyada neler var?
Soruşturma dosyasında intiharla ışık tutacağı öne sürülen telefon görüşmelerinin de yer aldığı belirtiliyor. Gölcük'te ele geçirilen delillerde iki askerin Aselsan intiharlarını detaylı şekilde konuştuğu iddia ediliyor. Savcılığın olayda ismi geçenleri ileriki zamanlarda ifadeye çağıracağı öğrenildi. İfadesine başvurulacaklar arasında Ergenekon ve Balyoz davası saıklarının da olduğu belirtiliyor. Bu şahısların ifadelerinin alınması için Ankara'daki özel yetkili savcının, İstanbul Özel Yetkili Savcılığına yazı gönderdiği öğrenildi.

milli gazeteBu haber 4,321 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,452 µs