En Sıcak Konular

Şeytanın Planına Destek Olanlar

8 Eylül 2011 09:09 tsi
Şeytanın Planına Destek Olanlar Oktan Keleş'in kitaplarında sık sık gündeme getirdiği Şeytan'ın Müslümanları terörist gibi gösterme planına kimler destek veriyor?

ABD’de İslamofobi’yi besleyen 7 kuruluş, 2001-2009 arasında 42.6 milyon dolar bağış topladı. Siyasi uzman Shakir, “ABD için aslında İslam değil İslamofobi bir tehdit” dedi.

Amerikan düşünce kuruluşu Center For American Progress’in Başkan Yardımcısı ve ThinkProgress’in editörü Faiz Shakir’in 5 meslektaşıyla hazırladığı ‘Korku’ başlıklı rapor, ABD’de İslamofobi’nın ciddi paralarla bilinçli şekilde beslendiğini ortaya koydu. Rapora göre, ABD’de İslamofobi’yi özellikle besleyen 7 kuruluş var ve 2001-2009 arasında topladıkları bağış tam 42.6 milyon dolar. İslamofobi ağlarının ‘kendileri açısından önemli başarı sağladıkları’ yorumunu yapan Shakir, “ABD’de İslamofobi, 11 Eylül’ün hemen ertesindeki döneme göre daha fazla” derken, artışı 3 nedene bağladı.

11 Eylül sonrasına göre yükseliş var

Öncelikle İslamofobi’nin yoğun olduğu muhafazakar çevrelerde, eski Başkan George W. Bush sonrası ortayı çıkan liderlik eksiği ve Cumhuriyetçiler’in liderlik yarışında konunun malzeme olarak kullanmasının etkili olduğunu belirten Shakir, “İkinci olarak korku iklimi yaratmaya çalışan İslamofobi ağları Müslümanlarla ilgili olayları son 2 yılda çok iyi provoke etti. Sayıları az ama Sıfır Noktası yakınına cami ve terör saldırısı ihtimalleri gibi konuları çok iyi manipüle edip çok başarılı oldular. Amerikalıları korkutup Müslüman komşularının onlar gibi olmadığına inandırmaya çalıştılar. 11 Eylül de bu kişilere yayılma imkanı verdi” dedi. Shakir, üçüncü olarak bazı medya organlarının bu ağların nefret propagandasına imkan verip daha geniş kitlelere ulaşmalarına yardımcı olduğunu kaydetti.

İslam ve terör birlikte kullanılıyor

ABD’de her terör saldırısı Müslümanlardan gelmese de, Müslümanların eylemlerinin çok daha büyütülüp ‘tüm Müslümanlar terörist’ gibi bir algı yaratıldığını ifade eden Shakir, Norveç’i örnek gösterdi. Bu örnekteki gibi Müslüman olmayanların eylemlerinde ‘terörist’ ifadesinden kaçınıldığına dikkat çeken Shakir, “Bu terörizmdi. Ama ABD’de terörizm bakışı çok dar kapsamlı ve sadece Müslümanları dahil eden bir tanımlama gibi” dedi. Shakir, İslamofobi’nin ABD’deki Müslümanların kabuğuna çekilmesine neden olduğunu vurguladı. ABD için aslında İslam’ın değil İslamofobi’nin tehdit olduğunu belirten Shakir, 3 tedbire işaret etti. İlk olarak bağışçılara dikkat çeken Shakir, “Bazıları, bu grupların amaçlarını tam bilmiyor” derken, grupların eylemlerinin farkında olmama ihtimalinin bulunduğunu da kaydetti.

İslamofobi karşıtları da aktif olmalı

İkinci olarak medyanın ‘nefret tüccarlarına’ olanak sağlamaması gerektiğini belirten Shakir, üçüncü olarak ABD’deki Müslümanların da camilerini diğer insanlara daha çok açıp sosyal yaşama daha çok karışmaları gerektiğini söyledi. Shakir, “İslamofobi karşıtları da tıpkı İslamofobi grupları  gibi aktif şekilde çalışmalı” ifadelerini kullandı.

Obama çekingen davranıyor

Shakir, Başkan Barack Obama’nın konuyu ele almaktan çekindiği ve bunda ‘Müslüman olarak gösterilmekten korkmasının etkili olduğu’ yorumu yaptı: “Örneğin Obama, Bush gibi cami ziyaret etmedi. Kampanyasında aynı kareye girmemek için arkasında başörtülü kadın durmasından çekindi. Sıfır Noktası’na cami yapılmasında önce özgür olunduğunu söyledi sonra ‘New York’a cami inşa etmeleri gerekiyor demedim’ dedi. Bunlar yardımcı olmuyor. Türkiye’ye, Mısır’a gidip Müslümanlara yönelik muazzam çaba gösterdi ama ülkesinde bunu fazla ele almadı.” Shakir bu tavrı şuna bağladı: “Bence bu ağlara platform vermek istemiyor. Zira bu konuda konuşursa o insanları popülerleştirip konuya ilgiyi artırır. Zaten bu mücadele Obama’nın değil bizim görevimiz.” Shakir, İslamofobi ağlarının zaman zaman Türkiye’yi de hedef aldığına işaret etti

2012 seçimi kırılma noktası olabilir

Cumhuriyetçiler açısından 2012 Başkanlık seçiminin bu ağların etkinliği için kırılma yaratabileceğine işaret eden Shakir, “Artık bazı muhafazakarlar bu gruplara kızmaya başladı” dedi.

StarBu haber 3,944 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  207,690 µs