En Sıcak Konular

Kucağımızdaki Bomba

5 Eylül 2011 09:21 tsi
Kucağımızdaki Bomba NATO tarafından Türkiye konuşlandırılacak olan füze kalkanı projesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Oyun Aynı Oyun... http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=168

Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu  "Füze savunma sistemi sadece bir erken uyarı sistemidir" açıklamasında bulunsa da kamuoyu vicdanı tatmin olmuş değil. Sistemin Türkiye'yi kimin füzelerinden koruyacağı merak edilirken, Müslüman ülkelerin baş belası NATO'nun 'büyük kulakları' olarak adlandırılan sistemin, İsrail'in güvenliği için kurulacağı iddia ediliyor.

Müslüman ülkelerde yaptığı katliamlarla bilinen NATO'nun balistik füze tehdidine karşı erken uyarı sistemi olan "Füze Kalkanı Radar Üssü" projesinin Türkiye'ye konuşlandırılması, tartışmalara neden oldu. Türkiye'nin neden ve kime karşı korunacağını merak eden kamuoyu, bugüne kadar Müslüman ülkelerin yararına hiçbir iş yapmayan NATO'nun isteğine boyun eğilmesini de anlamlı bulmuyor. BM'nin Mavi Marmara Raporu'nda Türkiye attığı gol hafızlardaki yerini korurken, NATO'nun bu kararına evet denilmesi hoş karşılanmadı.

AMAÇ İSRAİL, İNGİLTERE VE ABD'Yİ KORUMAK
Sivil Toplum Kuruluşları'da NATO tarafından kurulacak olan radar sistemine karşı seslerini yükseltiyor. Kocaeli Kartepe İnsan Hakları Dayanışma Derneği yönetimi Türkiye topraklarında kurulması konuşulan Füze Kalkanı Projesi'ne kesinlikle karşı olduklarını açıkladı. Dernek adına açıklama yapan dernek başkanı Ali Akbaş  "Kendisini dünyanın jandarması zanneden büyük şeytan ve terör devleti, yine kendisi gibi bir terör devleti olan Siyonist Yahudi İsrail devletinin koruyucusu Amerika, terörist İsrail çete devletinin korunması için Türkiye topraklarında kurmayı planladığı füze kalkanı projesini kurduğu baskı sistemi ile sessiz sedasız Türkiye'ye kabul ettirmiştir. Füze Kalkanı Projesi'nin gerçek amacı dünyanın herhangi bir bölgesinden ABD'ye, İngiltere'ye, İsrail'e veya bu üç ülkenin çıkarlarına yönelik füze saldırılarının hedefine ulaşmadan tespiti ve havada imha edilmesidir."dedi.

RUSYA KARŞI ÇIKINCA GERİ ADIM ATTILAR
Projeye tepkiler yeni değil, daha önce de Rusya'nın projeye karşı tepkiler gelişmişti. ABD Füze Kalkanı Projesi için, 2008 yılında Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile bir anlaşma imzalamış, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın bizzat katıldığı törenlerde, projelerin Varşova ve Prag'a konuşlandırılması karara bağlanmıştı. Rusya'nın bu projeye karşı çıkması nedeniyle 2009 yılında anlaşmalar iptal edilmiş, NATO bu iki ülkeye Füze Kalkanı ve Radar Üssü kurmaktan vazgeçmişti.

SİSTEM NE İŞE YARIYOR?
Kurulacak olan Füze Kalkanı ve Radar Üssü'nin tam olarak neye hizmet edeceği de bilinmiyor. Projenin, Orta Asya, İran, Suriye ve diğer Müslüman ülkeleri de içine alacak bir hinterlant da olası bir füze saldırısını önlemek ve imha etmek amaçlı olduğu belirtiliyor. Füze kalkanı kapsamında Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag yakınlarında bir radar istasyonu kurulması kararlaştırılınca, bu radarın görevi, daha doğudaki ülkelerden fırlatılabilecek füzeleri saptamak olarak açıklanmıştı. Haliyle Türkiye konuşlandırılacak sistemin menzilinin çok daha geniş olacağı ortada. Projenin amacı, Batı'yı Doğu'nun tehditinden korumak. Elbette bu tehdite karşı korunacak ülkelerin başında İsrail geliyor.

TÜRKİYE NATO'DAN ÇIKMALI
Akbaş "Terör devleti İsrail'in çıkarları için Anadolu topraklarının kullanılmasını şiddetle kınıyoruz. Türkiye İslam'a ve Müslümanlara saldırı paktı olan NATO'dan derhal çıkmalıdır.  Müslümanlar olarak İsrail'siz bir dünyada yaşamak istiyoruz. İsrail'siz bir dünyada yaşamak için elimizden ne geliyorsa yapacağız."şeklinde konuştu.

MÜSLÜMAN ÜLKELER UYANIK OLMALI
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, füze kalkanı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, proje ile ilgili olarak kuşkularının olduğunu söylemişti. Füze kalkanı projesinin, "İsrail'in çıkarlarını korumaya yönelik olduğunu" ileri süren Mihmanperest, NATO adına ele alınmakta olan çalışma, ABD'nin daha önce bölgeye yerleştirmek istediği, ancak başarısız olduğu plandır" diyerek Müslüman ülkeleri uyanık olmaya çağırmıştı.

NATO NEREDE, KAN VE GÖZYAŞI ORADA
Kurulduğu 1948 yılından beri, NATO neredeyse, orada kan, gözyaşı, zulüm ve açlık var. Bosna, Afgansitan, Irak, Libya, bu örneklerden sadece bir kaçı. NATO'nun Afganistan'da öldürdüğü siviller bile bu örgütün hangi amaçlara hizmet ettiğini ortaya koyuyor. NATO kurulduğu günden bu yana ABD muhalifi ülkelere, direnen halklara kısaca emperyalizmin karşısında duran bütün ülkelere saldırılar gerçekleştirdi, işgaller örgütledi, darbeler düzenledi. NATO'nun 61 yıllık tarihi boyunca tüm dünyada kan akıtmadığı coğrafya yok denecek kadar azdır.

Milli GazeteBu haber 3,136 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,175 µs