En Sıcak Konular

Oktan KeleşOktan Keleş
12 Mayıs 2016

Görünen Köyü Söylemiştik! 

Geçen hafta KRT TV'de “Sayın Tayip Erdoğan ve Davutoğlu arasında çok ciddi vizyonel itilaf olduğunu ve çok yakında ayyuka çıkacak bu programı arşivde saklayın konuşuruz” demiştim.

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5100 ( özellikle 32 dak. ve  37 dak. vd.)

Ve olağan gibi gösterilen, olağanüstü görüşme gerçekleşti. Gerginlik had safhada, uzun zamandan beri gerginlik hatları; kimi zaman basiretsiz danışmanlar, kimi zaman bazı çevrelerce gerildikçe geriliyordu.

İl ve ilçe başkanlarını atama yetkisi Davutoğlu'ndan alınarak MKYK'ya verilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Aslında şimdi işte o meşhur üst akıl devrede. Sonuçta iktidar partisi, ülke zor  konjonktürel günlerden geçerken; bölünme, kaos, kutuplaşma yahut bir küçük gedik her şeyi ülke aleyhine çevirebilecek sonuçlar da açabilir düşüncesi dış egemen güçlerce yabana atılmaz bir fırsat olacağı kesindir. Ben, iç siyasi pencereden analiz yapmıyorum; sonuçta ülkem söz konusu. Bu günlerin müsebbipleri mutlaka bedelini ödeyecektir ancak şimdi siyasi politik jargonla değil, ülke stratejisi açısından değerlendirme yapmak gerekir.

Bu akşamki görüşmede ne oldu? Sızan bilgiler;  Tayyip Bey, Başbakandan, bazı koltuk sahiplerininin etkisizleştirilmesini, koltuklardan inmesini istedi. Yine paralel yapıyla daha etkin mücadelenin yapılmadığını ve müsebbiplerinin etkisizleştirilmesi gerektiğini istedi. Üstelik  mücadelenin hiç umulmadık biçimde şiddetlenmesini ve taraflara uzanmasını da istedi.

Başkanlık konusunda Davutoğlu’nun ve ekibinin çok pasif davrandığını da ekledi. Parti içi kutuplaşmaya taraf gazeteci ve fısıltı uzmanlarına göz yumulmasına içerlendi. Bu arada sızdırılan bazı bilgi ve resimlerin müsebbiplerinin grup halinde cezalandırılması istendi. Atamalarda bazı inisiyatiflerin hoşuna gidilmediği belirtildi. Bu yüzden atama bekleyen bir çok kuruma güvenip, atama yapılamadığı belirtildi usulünce. Yine Arınç ismi geçmese de -gibilerinin- yani sinsi muhaliflerle aktivitelerin kesilmesi istendi. Sonuç kongre kararı yok ancak, ortaya konan sorunların gereği yapılacaksa, yarın basın toplantısıyla; aramızda sorun yok, birlik beraberlik mesajları verilmesiyle işler yumuşar. Yok devam edecekse mevcut sorunlar, kongre kararı düşünülmelidir dendi. Yani karar Davutoğlu’na bırakıldı. Yani şu anda top Davutoğlu’nda.

Şimdi çoktan istişareler başlamıştır…. Dikkat; Tayyip Bey’in terörle mücadele dahil, bir çok alanda devletçi politikalara dönmesi -BAŞKANLIK HARİÇ- bazı çevreleri çok rahatsız ettiği gibi AK Parti içinde de rahatsızlık sebebi. Şimdi buradan Davutolu’ndan bir kahraman çıkarırlar mı göreceğiz! Tayyip Bey’e bayrak açmış olanların argümanı: “Davutoğlu herhangi yolsuzluğa karışmadı.” Ne demek istediğim anlaşılmıştır, belki de karşılıklı kelle istense kimin isteği ağır basar düşünülmeli…

Ancak şunu da eklemek gerek; Batı’nın ve ABD’nin Davutoğlu’nu desteklemesi çok hayra alamet değil, özellikle taşeron İngiliz sermayesinin. Sonuçta Batı, kara kaş kara göz için bir destek vermez. Tayyip Bey’e karşı parti içi kuvvetli  dalganın geleceğini hesapladıkları kesin. Beni AK Parti ilgilendirmez, ancak konu milli boyuta sarkarsa, söz konusu ülkem olursa tabiî ki birilerinin yaptığı gibi, “aman alaşağı olsunlar da nasıl olursa olsun” demem. Biz alaşağı ederiz nizami yollardan… Hiç bir dış unsura, gölgesini hissettiğimiz kadim düşmanı sevindirme derdimiz yoktur. Hele olmayan muhalefetin yokluğunda. Ha olası Başbakanlık totosu zor tutar;  Numan Kurtulmuş taban tarafından sevilmiyor, Binali Yıldırım kadük oldu son ifşaatlarla, damat, hanedan sorusu ve hücumunu yoğunlaştırır, kutuplaşma kırılmaya gider. Tabii Davutoğlu'nun gitmesi, yeni parti oluşumunu da kaçınılmaz kılacaktır. Tayyip Bey'e mualefeti tüm kesimlerce arttıracaktır ve kaçınılmaz son daha da yaklaşacaktır. 

Mesela geçici Cemil Abi veya Mehmet Ali Şahin bey belki düşünülür tabi faraza haa.

Bu arada Ak Parti iktidarının bazı yöneticileri de ateşle oynuyorlar; Başkanlık ve Anayasa konusunda kim bilir belki de bazı sonlar daha hızlı gerçekleşir, ama tekrar söylüyoruz, ülkenin durumu; iç, dış hassas. Ülkeyi seven, düşünenler de en az bizim kadar muhalif olmamıza rağmen hassas olsunlar diye beklentisindeyiz. ŞİMDİ SORARLAR ÜST AKIL KİM? ALT AKILLILARIN YARATTIĞI BOŞLUK.

Son söz:

TÜRK DEVLETİ ÇOK GÜÇLÜDÜR, HER ŞEYİN FARKINDADIR.               

Oktan Keleş

oktankeles@gmail.com

onaltiyildiz@gmail.com 

Twitter:@oktankeles 

4 Mayıs 2016 Bu yazı 5,050 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 8 Kasım 2020 Türk Töresi
  • 6 Kasım 2020 Kambaba-12 Harut-Marut ve Büyü
  • 5 Kasım 2020 ABD Seçimi, Büyücü Savaşları
  • 26 Ekim 2020 Zan, Yaratılış ve Atom
  • 25 Ekim 2020 Şirin Çocukculuk İmamoğlu
  • 24 Ekim 2020 Sembollerle Mesaj mı?
  • 18 Ekim 2020 Kur'anca, Ne Kadar Arapça?
  • 12 Ekim 2020 Kambaba-11 (Kambaba Şehirde)
  • 12 Ekim 2020 Işıklı Korona Oyuncağı
  • 12 Ekim 2020 Milli Şehidin Anıtını Kaldırmışlar
  • 6 Ekim 2020 Türkiye Ermenistana Haddini Bildirmeli
  • 25 Eylül 2020 Mavi Vatan Kırmızı Su
  • 13 Eylül 2020 Kambala-7 (İlk Defa Açıklanan Maden Sırrı)
  • 6 Eylül 2020 Süleyman Mabedi Sırrı - Altın Elbiseli Adam, Fizik ve Metafizik Sırrı
  • 1 Eylül 2020 Yunanistanla Savaş
  • 31 Ağustos 2020 Hz. Yusuf'un Kuyusu - Altın Elbiseli Adam
  • 24 Ağustos 2020 Kambaba-10
  • 20 Ağustos 2020 Kambaba-9
  • 19 Ağustos 2020 Kambaba-8
  • 14 Ağustos 2020 Kambaba-7

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,081 µs