En Sıcak Konular

Tarık C.

Köşe Yazarı
Tarık C.
28 Aralık 2015

Ordan Burdan-427 Aralık 2009’da dinlediklerimden…

1) Allah Teala varlık alemini yarattığı zaman, her bir varlık aleminin bir mekanı var. Harfler de bunlardan bir bölüm. Şurada çizdiğim bir çizginin dahi bir alemi var. Basit bir şey değil.

 

2) Efendimiz (sav) “Ben ilim şehriyim. Ali de kapısı” dedi. Bu şehrin içinde de bir şehir var. “mim şehri”; Muhammedî şehir; Muhammed şehri (sav).

Kaf, bütün o alemlerin, o şehirlerin, toplandığı, zuhur ettiği, ayna olan şehirdir ve bu yüzden ön plandadır. Kaf şehrinde bütün şehirler, caddeler, sokaklar vardır. Mesela Türkiye’nin 81 vilayeti var. Ama Türkiye ismiyle anılıyor. Mim şehri bunun kalbidir; baş şehridir mesela… 


3) Kaf’ın bir zirvesi; dağı var.

 

4) Hüdhüd bulunduğu zaman ve mekanda haber getirip götüren bir kuştu. Anka ise bütün zaman ve alemlere gidiyor. Bir manada ölümsüz bir varlık. Allah ruhsat vermiş. Ona deliller vardır Kuran-ı Kerim’de. “Melekler Ağlarken”deki kuş o kuşun bir temsiliyetidir. Sınır yok ona. Hızır aleyhisselam’ın kuşudur. Her yere onunla gider. Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gandalf’ın kartala binmesi gibi. Anka mesela mim şehrine gider ve sana oradan haber getirir. Serbest dolaşımı olan bir kuştur.  

5) Burak’ın, Refref’in sırrı da ondadır. Burak’a bir daha hiçbir insan binemez. O, (sav)’a has bir binektir. Ama Anka’ya her insanoğlu binebilir. 

6) “Anka kuşunu yakala” meselesi… “Anka kuşuna tuzak kur” meselesi; erenler öyle der. Anka’nın yemi sende… İnsanın kendinde olan bir şey. Onun yemi hiçbir kimsede değil; insanın kendinde. Anka kuşunu davet et. Gönül bahçene Anka kuşunu davet et ki seni miraca çıkarsın. Burak’a başka kimse binemeyecektir. Ama Allah o kadar merhametli ki Anka kuşunu da bütün kullarına hediye etmiş. Anka kuşu bir tanedir. 

7) Cebrail (as)’ın bulunduğu mekanda onun (Anka) yuvası. Onun kuşu gibi. Saray var mesela. O da kafeste, saray sahibinin kuşu gibi… Ama Hızır’ın kuşu... Yuvası Cebrail (as) bulunduğu yerde, ama sahibi Hızır aleyhhiselam.

 

8) İblis Anka kuşunu vurmaya çalışır.

       

9) Türklerde (Japonlarda da çok önemlidir.) turnayı avlamak çok günahtır; Anadolu folklorunda da… Çünkü o esasında Anka motifidir. Ama sonradan unutulmuş. Bizim folklorumuza turna olarak girmiş.


10) Anka kuşu Adem cennetinde Şeytan’a hiç yaklaşmamış. Şeytan buna hiç tahammül edemiyor. Çağırıyor, gelmiyor. Adem’in etrafında dolanıyor. Zira o da Adem’e secde edenlerden. Adem ona bakıyor. Aralarında bir muhabbet var. Ama ona da çok fazla yaklaşmıyor. Sırrı bilmiyor meselesi gibi… Şeytan düşman Anka’ya... Adem ile bir araya gelmesini hiç istemiyor. Çünkü Anka mükâfat cennetine de gidebiliyor, oralardan haber getirebiliyor. O zaman Şeytan’ın Adem’i kandırması zorlaşacak. Hatta kuşa karşı Adem’i kışkırtıyor Adem cennetinde… Dünyada da kışkırttığı var.


11) Kuşların bazılarının yenmesinin helal olma meselesi var. Esrar-ı ilahiye’den bir konu. Urfalılar şunu iyi bilirler.Havadan üç şey çok lezzetli yenir:

 

Keklik, bıldırcın, güvercin…


Anka kuşuna bedeldir onların helal olması. Yoksa yakalanabilirdi Anka… Yenecek kuşlar, tabii bu üçünden ibaret değil. Sülün falan da var.


12) Güvercin Anka kuşunun tüyünü taşır. Bu yüzden kutsaldır. Her güvercinin bir tüyü Anka’nın tüyüdür. Güvercinlerin postacılık yapması meselesi de bununla alakalıdır. Süleyman (as)’ın “Hüdhüd kuşu” var, Efendimiz’in de güvercini var. Güvercin’in mağarada yuva kurması meselesi de, bu manada boşuna değil. Hikmeti var.


13) Cennette Adem aleyhiselam Anka gelsin diye ona meyve falan ikram ediyor. Anka yemiyor tabii. Adem aleyhisselam düşünüyor “niye gelmedi, yemedi?”diye. Halbuki cennettin her yeri meyve, yemiş. Halbuki Anka’nın yemi her insanın gönlü ile alakalı. Nefsaniyetini yenmesi ile alakalı, gönlü ile alakalı. Yemi orada saklı. Bunu bilmiyor Adem aleyhiselam; dünyada öğreniyor.


14) Adem aleyhisselam dünyaya indikten sonra, cennetten en çok Anka’yı görmek ister. Bir gün bir bakar ki dünyaya gelmiş. Adem aleyhisselam sevinçten ağlar. O gözyaşlarına gelir kuş. O zaman anlar ki yemi buymuş. İçinde olan bir şeymiş.


15) Anka bu dünyada olduğu gibi görülmez. Ama güvercinde, bülbülde hatta kargada bile görürsün. Yansımalarını yani…


16) Adem aleyhiselam Anka ile Adem cennetine gitmedi. Diğer cennete gitti geldi.

Tarık C.

tarkci@gmail.comBu yazı 14,867 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Ekim 2018 2 Aralık 2014 Olayı
  • 20 Temmuz 2017 Ordan Burdan-15
  • 28 Haziran 2017 Ordan Burdan-14
  • 20 Haziran 2017 Ordan Burdan-13
  • 10 Mayıs 2017 Ordan Burdan-12
  • 22 Nisan 2017 Ordan Burdan-11
  • 21 Mart 2017 Ordan Burdan-10
  • 5 Mart 2017 Ordan Burdan-9
  • 8 Şubat 2017 Ordan Burdan-8
  • 25 Ocak 2017 Ordan Burdan-7
  • 28 Aralık 2016 Ordan Burdan-6
  • 25 Kasım 2016 Ordan Burdan-5
  • 28 Aralık 2015 Ordan Burdan-4
  • 5 Kasım 2015 Ordan Burdan-3
  • 5 Kasım 2015 Ordan Burdan-2
  • 10 Mart 2015 ORDAN BURDAN-1
  • 26 Kasım 2014 Surete Aldanmak
  • 14 Kasım 2014 Kalperenler
  • 1 Ekim 2014 Yol
  • 21 Ağustos 2014 Oxford’a “HAYIR!” Diyorum!

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,305 µs