En Sıcak Konular

Tarık C.

Köşe Yazarı
Tarık C.
1 Eylül 2012

Çocuklarını Şeytan mı Emziriyor? Bir Harfe DairÇocuklarını Şeytan mı Emziriyor? Bir Harfe Dair

 

 

 


"Dabulyu bir cindir. Cinlilerin en şerlisi, Şeytan’ın sağ koludur. Binlerce yıl önce bir misyonda kuyunun dibini boyladı. İblis onu ahir zamanda bir kez daha çıkardı. Görevi her bilginin (zahirî) başında bulunarak onun doğruları yanında yanlışları, yasak bilgileri insanlığa sunmak." Oktan Keleş- Melekler Ağlarken  (sh.195-201)

 

 

İnsan olmayan ama insanlık tarihinin başlangıcından beri aktif olan bir varlık var: Dabulyu. Hz. Adem ve eşi yeryüzüne indirilmeden önce bile aktifti o. Enteresandır, tarihte hayır yolunda çalıştığı da oldu. İnşallah bir gün dizginlerini “azgın”dan kurtarır ve tekrar hayır yolunda çalışarak tarihî günahlarına kefaret arar.

 

Allah dilerse bütün günahları bağışlar. İşlenmiş günahlar ne kadar büyük olursa olsun, Allah’ın rahmeti yanında hiç hükmündedir. Allah, bu ihtiyar ama işi bitmemiş varlığa hidayet nasip eylesin. Yoksa, satranç oyununun bitmek üzere olduğu, İsrafil (as)’ın Sur’unu üfleyerek “İmtihan bitti! Kalemleri bırakın!” demesine az kaldığı bir zamanda, ebedî kaybedecek. Hem burada o sefil azgından çekti, bir de, orada felah bulma ihtimalinin hiç olmadığı cehennem’de çekecek. Neyse…

 

Aşağıdaki kısa ama önemli yazı, benim çok kıymetli arkadaşım Şefik Faruk tarafından yazıldı. Konusu,  yukarıda bir nebze kendisinden bahsettiğim, -şu anda- kainatın en şerli yaratıklarından biri olan Dabulyu; yani W hakkında.“Şeytan Çağı”na ulaşmak için ara neslin zihinlerine yapılan bir operasyon; bir “inception” dan bahsediliyor. Köşemde yayınlanmasına izin verdiği için kendisine teşekkür ederim. Tarık C.

                                                                                                                   

 

   

                              Çocuklarını Şeytan mı emziriyor? Bir Harfe Dair

 

 

Melekler Ağlarken kitabında bahsi geçen W karakterini okuduğumdan beri, internetin hikayesi yeni bir konu başlığı olmuştu benim için. Ateş derelerinden müteşekkil volkanik hatlar gibi her yana ulaşan bir ağ ve ona ilhamını ve adını veren birinin olması.

 

Oktan Bey'in eserlerinde geçen hususların fantastik bir zemin üzerinde duruyor gibi olmasına rağmen, “gerçek”hayat dediğimiz zeminden tasdikler alması uzun zamandır bir adete dönüştü malumunuz. Bazı hususlar fikir tabanlı, kendisinin “arifler” diye tabir ettiği kimselerin tefekkür nazarıyla istifade edebileceği konular olurken, bazısı arifliğe de, derinliğe de ihtiyaç bırakmadan çıplak gözle görülebilen hakikatler olabiliyor.

 

Amerikan televizyonlarının en meşhur çocuk programlarından "Susam Sokağı’ndan" tanıdığımız, orjinal ismi Bertolan, ülkemizde “Büdü” olarak bildiğimiz kuklayı hepimiz (yaşı yetenler) çocukluğumuzdan hatırlarız. Özellikle okul öncesi çocuklar için fayda mülahaza edilerek çokça övülen, çeşitli olumlu gelişim mesajlarıyla dolu TRT versiyonunun benim için hatırası vardır.

 

Belki de TRT versiyonunun bende hatırası olması hayırlı olmuş, zira Amerikan versiyonundan iki video'yu takdirlerinize sunuyorum.

 

Birinci videoda, Bert “W” harfini sevenlerden oluşan bir derneğin başkanlığını yürütüyor. W'ya şarkılar, marşlar söyleniyor. Kendisine övgüler diziliyor, ne kadar harika bir harf olduğundan bahsediyor Bert.


   


http://www.youtube.com/watch?v=Q7jDHL2Idwc

İkinci videoda ise aynı toplantının Irkçılık içeren versiyonu çekilmiş ve Bert, Hitler'in gerçek sesinden konuşma yaparak Irkçılık naraları atıyor.http://www.youtube.com/watch?v=U56-ze-SuEI   

Bert'ü şeytan kılığına sokmak başkalarının da hoşuna gitmiş ki anonim bir yapım olarak Bert başka bir videoda karikatür bir hal içinde, gerçek hayattaki şeytanlarla birlikte resmedilmiş.


 


http://www.youtube.com/watch?v=plSUGj-enPM  

 

Bir başka videoda, CNN'de Larry King'in sunuculuğunu yaptığı programa W konuk oluyor. Harf şeklindeki kukla son derece sempatik bir karakter olarak çocuksu konuşmalar yapıp, gramatikal şakalar yapıyor.


.


 http://www.youtube.com/watch?v=0xuPaf4UIi8  

 

Burada asıl merkez noktası, sunumu yapılan meselelerin çocukların dünyasına hitap şekilde hazırlanması hususu olmuş. İnternetin kendisi çocukları hakiki bir çocukluk yaşamaktan alıkoymaya çalışırken, internet'in isim sahibi kendi kişisel şovunu yapıyor gibi adeta. Çalınmaya çalışılan çocukluğun hatıraları bu programlarla dolu artık. Atari'nin Türkiye'deki ilk reklamının sloganı “Şimdi Sokaklar Bomboş” idi. Artık çocuklar “ateş” hattında olmayı seviyor.

 

Şefik Faruk

 

tarkci@gmail.com

 24.08.2012


 Bu yazı 15,571 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Ekim 2018 2 Aralık 2014 Olayı
  • 20 Temmuz 2017 Ordan Burdan-15
  • 28 Haziran 2017 Ordan Burdan-14
  • 20 Haziran 2017 Ordan Burdan-13
  • 10 Mayıs 2017 Ordan Burdan-12
  • 22 Nisan 2017 Ordan Burdan-11
  • 21 Mart 2017 Ordan Burdan-10
  • 5 Mart 2017 Ordan Burdan-9
  • 8 Şubat 2017 Ordan Burdan-8
  • 25 Ocak 2017 Ordan Burdan-7
  • 28 Aralık 2016 Ordan Burdan-6
  • 25 Kasım 2016 Ordan Burdan-5
  • 28 Aralık 2015 Ordan Burdan-4
  • 5 Kasım 2015 Ordan Burdan-3
  • 5 Kasım 2015 Ordan Burdan-2
  • 10 Mart 2015 ORDAN BURDAN-1
  • 26 Kasım 2014 Surete Aldanmak
  • 14 Kasım 2014 Kalperenler
  • 1 Ekim 2014 Yol
  • 21 Ağustos 2014 Oxford’a “HAYIR!” Diyorum!

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,975 µs